16e Open International de Cappelle-la-Grande 2000

 

                Classement final                 

 

Cl.       NOM              PRENOM        Fed   Elo   Pts   Dep2

1    GMI   KRUPPA           YURI           UKR  2561  7,5   2721

2    GMI   MILOS            GILBERTO       BRA  2620  7,5   2712

3    GMI   KHARLOV          ANDREI         RUS  2616  7     2716

4    GMI   ASEEV            KONSTANTIN     RUS  2517  7     2686

5    GMI   GOLOD            VITALI         ISR  2566  7     2685

6    GMI   MALAKHOV         VLADIMIR       RUS  2593  7     2681

7    GMI   TIMOSHENKO       GEORGY         UKR  2584  7     2681

8    GMI   NEVEROV          VALERIY        UKR  2541  7     2680

9    GMI   MALAKHATKO       VADIM          UKR  2568  7     2661

10   GMI   NAJER            EVGENIY        RUS  2572  7     2644

11   GMI   POPOV            VALERIJ        RUS  2534  7     2641

12   GMI   VOLZHIN          ALEXANDER      RUS  2548  7     2605

13   GMI   ATALIK           SUAT           TUR  2575  7     2559

14   GMI   KUZMIN           GENNADI        UKR  2466  6,5   2698

15   GMI   CVITAN           OGNJEN         CRO  2489  6,5   2669

16   GMI   LANDA            KONSTANTIN     RUS  2598  6,5   2638

17   GMI   TREGUBOV         PAVEL          RUS  2615  6,5   2636

18   GMI   GOFSHTEIN        LEONID         ISR  2580  6,5   2633

19   GMI   BURMAKIN         VLADIMIR       RUS  2567  6,5   2628

20   GMI   KAZHGALEYEV      MURTAS         KAZ  2505  6,5   2620

21   GMI   LUTHER           THOMAS         GER  2509  6,5   2619

22   GMI   TUROV            MAXIM          RUS  2526  6,5   2600

23   GMI   DEGRAEVE         JEAN-MARC      CAPG 2498  6,5   2595

24   GMI   IVANOV           SERGEY         RUS  2543  6,5   2586

25   MI    DGEBUADZE        ALEXANDRE      GEO  2540  6,5   2576

26   GMI   SOCKO            BARTOSZ        POL  2556  6,5   2566

27   GMI   LESIEGE          ALEXANDRE      CAN  2582  6,5   2549

28   GMI   ZONTAKH          ANDREY         UKR  2576  6,5   2534

29   GMI   DVOIRYS          SEMEN          RUS  2591  6,5   2508

30   MI    SALMENSUU        OLLI           FIN  2418  6,5   2500

31   MI    SULAVA           NENAD          CRO  2486  6     2631

32   GMI   MUREY            YAACOV         ISR  2487  6     2599

33   GMI   IONOV            SERGEY         RUS  2558  6     2586

34   MI    GORMALLY         DANIEL         ENG  2504  6     2581

35   GMI   ZAGREBELNY       SERGEY         UZB  2534  6     2569

36   GMI   LALIC            BOGDAN         ENG  2548  6     2561

37   GMI   LEITAO DUAILIBE  RAFAEL         BRA  2565  6     2558

38   MI    HAUCHARD         ARNAUD         GONF 2513  6     2553

39   GMI   MIKHALEVSKI      VICTOR         ISR  2499  6     2552

40   GMI   LERNER           KONSTANTIN     UKR  2575  6     2548

41   GMI   AGDESTEIN        SIMEN          NOR  2588  6     2545

42   CF    SZELAG           MARCIN         POL  2392  6     2543

43   GMI   APICELLA         MANUEL         CLIC 2509  6     2541

44   GMI   ORAL             TOMAS          CZE  2540  6     2541

45   GMI   STEFANSSON       HANNES         ISL  2566  6     2541

46   GMI   VASILEVICH       TATJANA        UKR  2409  6     2541

47   MI    NARCISO DUBLAN   MARC           ESP  2468  6     2525

48   MI    KASPAROV         SERGEI         BLR  2465  6     2516

49   GMI   MILES            ANTHONY        ENG  2579  6     2515

50   GMI   YEMELIN          VASILY         RUS  2540  6     2513

51   MI    ELIET            NICOLAS        GONF 2379  6     2509

52   MI    JARACZ           PAWEL          POL  2490  6     2509

53   GMI   DWORAKOWSKA      JOANNA         POL  2328  6     2507

54   GMI   HABA             PETR           CZE  2517  6     2505

55   GMI   NATAF            IGOR-ALEX.     CLIC 2529  6     2502

56   GMI   BERELOVICH       ALEKSANDAR     UKR  2505  6     2499

57   GMI   NOGUEIRAS        JESUS          CUB  2563  6     2499

58   GMI   MC NAB           COLIN          SCO  2424  6     2498

59   GMI   BRODSKY          MICHAIL        UKR  2514  6     2497

60   GMI   KOVALEV          ANDREI         BLR  2490  6     2494

61   MI    SEUL             GEORG          GER  2436  6     2492

62   GMI   EINGORN          VERESLAV       UKR  2597  6     2490

63   GMI   LANKA            ZIGURDS        LAT  2503  6     2488

64   MI    KOSKOSKA         GABRIELA       FRM  2186  6     2486

65   MF    GOLDENBERG       DANNY          CAN  2244  6     2476

66   MI    RAETSKY          ALEXANDER      RUS  2428  6     2471

67   MI    FOISOR           OVIDIU         ROM  2424  6     2462

68   MI    KERNAZHITSKY     LEONID         UKR  2444  6     2458

69   GMI   SZEKELY          PETER          HUN  2428  6     2456

70   GMI   PAEHTZ           THOMAS         GER  2423  6     2450

71   GMI   RASHKOVSKY       NUKHIM         RUS  2523  6     2449

72   GMI   KISELEVA         NATALIA        UKR  2285  6     2440

73   GMI   MC DONALD        NEIL           ENG  2438  6     2429

74   MI    GROOTEN          HERMAN         NED  2393  6     2415

75   MI    SHIRAZI          KARAM          USA  2399  6     2414

76   MI    KAABI            MEJDI          TUN  2342  6     2408

77   CF    VALLIN           GUILLAUME      HAVR 2391  6     2398

78   CF    LIKAVSKY         TOMAS          SVK  2396  6     2393

79   MI    COSMA            IOAN           ROM  2468  6     2389

80   CF    STRYJECKI        MAREK          POL  2381  6     2388

81   GMI   LOMINEISHVILI    MAIA           GEO  2290  6     2380

82   MF    QUINN            MARK           IRL  2388  6     2360

83   MI    BERGEZ           LUC            MEAB 2424  6     2348

84   MI    KRUSH            IRINA          USA  2399  6     2324

85   MF    DUBOIS           JEAN-MARIE     MARO 2290  6     2310

86   MI    PAYEN            ARNAUD         VILP 2376  6     2293

87   GMI   LEGKY            NIKOLAY        UKR  2494  6     2589

88   GMI   GUREVICH         VLADIMIR       UKR  2502  6     2562

89   MI    URBAN            KLAUDIUSZ      POL  2467  5,5   2520

90   MI    SHAW             JOHN           SCO  2392  5,5   2519

91   GMI   BOUAZIZ          SLIM           TUN  2371  5,5   2513

92   CF    JEDRYCZKA        KRYSTIAN       POL  2374  5,5   2506

93   GMI   BEZGODOV         ALEXEI         RUS  2576  5,5   2502

94   MI    PEREZ            RODNEY         CUB  2472  5,5   2495

95   GMI   ZAYAC            ELENA          RUS  2340  5,5   2480

96   MF    SZIEBERT         ADAM           HUN  2334  5,5   2478

97   GMI   FOISOR           CRISTINA       ROM  2315  5,5   2474

98   GMI   SOKOLOV          ANDREI         RUS  2565  5,5   2473

99   CF    KHARNAK          DMITRI         ISR  2219  5,5   2467

100  GMI   LELCHUK          ZOJA           UKR  2379  5,5   2467

101  MI    BAGIROV          RUFAT          AZE  2481  5,5   2462

102  MI    LODHI A.         MAHMOOD        PAK  2429  5,5   2461

103  CF    VOVSHA           ELI            ISR  2346  5,5   2460

104  CF    VAVRAK           PETER          SVK  2364  5,5   2458

105  MI    ANTONIEWSKI      RAFAL          POL  2443  5,5   2456

106  MI    GENBA            VLADIMIR       RUS  2454  5,5   2456

107  GMI   SKRIPCHENKO      ALMIRA         MDA  2444  5,5   2454

108  MI    GRABARCZYK       MIROSLAW       POL  2522  5,5   2449

109  CF    BELICHEV         NIKOLAI        UKR  2414  5,5   2447

110  GMI   OLAFSSON         HELGI          ISL  2491  5,5   2443

111  MI    NAVROTESCU       CATALIN        ROM  2439  5,5   2436

112  MF    DALY             COLM           IRL  2377  5,5   2433

113  MI    MORARU           MARIUS         ROM  2340  5,5   2431

114  MI    TE-LALLEMAND     ROSA           MONA 2340  5,5   2431

115  CF    CIEZA            ARCADIO        PER  2292  5,5   2430

116  GMI   SHNEIDER         ALEKSANDR      UKR  2551  5,5   2426

117  MI    MATLAK           MAREK          POL  2470  5,5   2416

118  GMI   TSEITLIN         MARK           ISR  2460  5,5   2411

119  MF    BOBRAS           PIOTR          POL  2407  5,5   2408

120  GMI   GHITESCU         THEODOR        ROM  2377  5,5   2408

121  CF    CERTEK           PAVEL          SVK  2267  5,5   2406

122  MI    JONKMAN          HARMEN         NED  2446  5,5   2406

123  MI    ODEEV            HANDSZAR       TKM  2425  5,5   2404

124  GMI   ZILBERMAN        YAACOV         ISR  2505  5,5   2404

125  GMI   THORHALLSSON     THROSTUR       ISL  2489  5,5   2398

126  GMI   AKESSON          RALF           SWE  2493  5,5   2395

127  MI    JOHANNESSEN      LEIF ERLEND    NOR  2431  5,5   2381

128  MI    ZIMMERMAN        YURI           RUS  2397  5,5   2378

129  MF    MAKI-UURO        MIIKKA         FIN  2341  5,5   2374

130  MI    MARCELIN         CYRIL          MEAB 2439  5,5   2370

131  MI    RUSSEK           GUIL           MEX  2398  5,5   2369

132  GMI   PAVLOVIC         MILOS          YUG  2481  5,5   2367

133  MI    SAPIS            WITALIS        POL  2403  5,5   2367

134  CF    KARR             JEAN-PHILIPP   NOYO 2304  5,5   2366

135  GMI   KAMINSKI         MARCIN         POL  2514  5,5   2365

136  MF    SKYTTE           RASMUS         DEN  2346  5,5   2365

137  GMI   DANIELIAN        ELINA          ARM  2331  5,5   2357

138  MI    SAMMALVUO        TAPANI         FIN  2383  5,5   2347

139  MI    PAEHTZ           ELISABETH      GER  2306  5,5   2332

140  GMI   PLACHETKA        JAN            SVK  2395  5,5   2320

141  MF    NORRIS           ALAN           SCO  2301  5,5   2311

142  CF    KRISTJANSSON     STEFAN         ISL  2254  5,5   2310

143  GMI   ALEKSIEVA        SILVIA         BUL  2325  5,5   2308

144  GMI   BESHUKOV         SERGEI         RUS  2460  5,5   2307

145  MF    NOVKOVIC         MILAN          YUG  2418  5,5   2307

146  CF    MCMICHAEL        RICHARD        ENG  2261  5,5   2298

147  GMI   UMANSKAYA        IRINA          RUS  2301  5,5   2295

148  CF    BAUDUIN          ETIENNE        BEL  2313  5,5   2287

149  GMI   EIDELSON         RAKHIL         BLR  2333  5,5   2278

150  GMI   GRABUZOVA        TATIANA        RUS  2343  5,5   2276

151  MI    PERIC            SLAVISA        YUG  2357  5,5   2266

152  CF    SARKOZY          LADISLAV       SVK  2433  5,5   2266

153  GMI   KLOVANS          JANIS          LAT  2492  5,5   2263

154  CF    L'AMI            ERWIN          NED  2301  5,5   2259

155  MF    SCHNITZSPAN      LOTHAR         GER  2301  5,5   2234

156  MI    KLUDACZ          MAGDALENA      POL  2261  5,5   2215

157        DIEHL            WERNER         GER. 1955  5,5   2196

158  CF    CARRASCO         PATRICK        ARCU 2138  5,5   2193

159  CF    MORACCHINI       FABRICE        DRAN 2298  5,5   2188

160  CF    BUCHER           DENIS          SUI  2336  5,5   2154

161  CF    LAPORTE          DAMIEN         NAUJ 2245  5,5   2050

162  GMI   HEBDEN           MARK           ENG  2493  5,5   2442

163  GMI   KENGIS           EDVINS         LAT  2574  5,5   2542

164  GMI   GUREVICH         MIKHAIL        BEL  2694  5,5   2780

165  MI    HANDKE           FLORIAN        GER  2413  5     2499

166  MI    COLLAS           DIDIER         LODA 2365  5     2442

167  CF    HNYDIUK          ALEKSANDER     POL  2352  5     2411

168  CF    TIRARD           HUGO           HAVR 2366  5     2408

169  MI    WELLING          GERARD         NED  2346  5     2402

170  MI    FROIS            ANTONIO        POR  2350  5     2386

171  CF    HANLEY           CRAIG          ENG  2231  5     2382

172  CF    BERKVENS         JOOST          NED  2297  5     2381

173  GMI   ALEXANDROVA      OLGA           UKR  2400  5     2379

174  CF    PETITCUNOT       PIERRE         HENB 2291  5     2379

175  CF    HUSARI           SATE           SYR  2301  5     2378

176  CF    HOUSIEAUX        DAVID          AMIE 2186  5     2372

177  GMI   SULSKIS          SARUNAS        LTU  2499  5     2370

178  CF    SORIN            MAXIME         SAUT 2285  5     2364

179  CF    VINK             NICO           NED  2302  5     2357

180  CF    PELLE            GUILLAUME      ARRA 2265  5     2354

181  GMI   MELAMED          TATIANA        UKR  2357  5     2353

182  GMI   KANTSLER         BORIS          ISR  2562  5     2350

183  GMI   GAPONENKO        INNA           UKR  2377  5     2346

184  MF    TONDIVAR         BABAK          IRI  2363  5     2345

185  CF    KOERHOLZ         LUDGER         GER  2395  5     2342

186  MI    BLEHM            PAWEL          POL  2494  5     2332

187  GMI   VOISKA           MARGARITA      BUL  2366  5     2330

188  MF    VAN BLITTERSWI.  STEFAN         NED  2308  5     2329

189  CF    MIDOUX           SEBASTIEN      FOSM 2241  5     2322

190  GMI   PUSHKOV          NIKOLAI        RUS  2543  5     2320

191  GMI   COSMA            ELENA-LUMINA   ROM  2360  5     2317

192  MF    UPTON            TIMOTHY        SCO  2259  5     2314

193  CF    GURCAN           SELIM          TUR  2307  5     2310

194  CF    FERNANDO         DIOGO          POR  2270  5     2307

195  CF    ROYER            SYLVAIN        MEAB 2145  5     2305

196  MF    MOHANDESI        SHAHIN         IRI  2304  5     2303

197  GMI   BATYROV          SAPAR          TKM  2455  5     2301

198  CF    SCHUURMAN        PETRA          NED  2125  5     2300

199  CF    JOSSIEN          ARNAUD         MOLI 2344  5     2291

200  CF    MANCINI          MARIO          LIEN 2261  5     2288

201  CF    MOHEBBI          JAFFAR         PTTS 2316  5     2286

202  CF    TERMEULEN        ALBERT         NED  2247  5     2283

203  MI    GRABARSKA        BARBARA        POL  2316  5     2279

204  CF    FERKINGSTAD      SJUR           NOR  2068  5     2273

205  CF    LATZKE           BORIS          GER  2245  5     2273

206  CF    COUCHE           DIDIER         CAPG 2072  5     2272

207  CF    TRYGSTAD         KRISTIAN       NOR  2227  5     2270

208  CF    PIOT             OLIVIER        ROSN 2248  5     2265

209        BURNIER          DAVID          SUI. 2185  5     2261

210  CF    GAMBACK          BJORN          SWE  2235  5     2257

211  CF    SCETININ         ALEXANDER      RUS  2288  5     2256

212  CF    COLIN            VINCENT        CAPA 2224  5     2252

213  CF    LAURENT          BRUNO          BEL  2188  5     2252

214  CF    WOJTASZEK        RADOSLAW       POL  2217  5     2250

215  MF    HOLMSTEN         ALEKSEI        FIN  2364  5     2241

216  MI    FRANZEN          JOZEF          SVK  2346  5     2238

217  CF    HAREUX           HUBERT         CAPG 2210  5     2229

218  CF    MOEN             ANDREAS        NOR  2202  5     2227

219  CF    MACKENZIE        COLIN          IRL  2138  5     2221

220  CF    DUBOIS           LOIC           ROSN 2258  5     2220

221  CF    ABERGEL          THAL           AECE 2278  5     2219

222  GMI   SHEREMETIEVA     MARINA         MDA  2345  5     2219

223  MI    BELEZKY          SASHA          UKR  2432  5     2214

224  CF    RENDLE           THOMAS         ENG  2108  5     2212

225  CF    SCHLEFING        HEINZ          GER  2046  5     2209

226  CF    MELLEM           NIKOLAS-AXEL   NOR  2194  5     2203

227  MI    VOLODIN          VIKTOR         RUS  2317  5     2203

228  CF    THERKILDSEN      THOMAS         LETQ 2149  5     2197

229  CF    ZAZZI            DIMITRI        FOSM 2095  5     2195

230  CF    TRENT            LAWRENCE       ENG  2188  5     2191

231  MI    KOSKELA          NIINA          FIN  2182  5     2177

232  CF    CLERY            NICOLAS        AMIE 2238  5     2173

233  MI    AKSIUCZYC        MONIKA         POL  2246  5     2169

234  CF    MICKIEWICZ       PIOTR          POL  2207  5     2164

235        FAURE            STEPHANE       LIEN 2100  5     2163

236        ASIF             REHMAN         PAK. 2245  5     2156

237  CF    PICARDA          LAURENT        SAVT 2159  5     2156

238  GMI   AGABABEAN        NAIRA          MDA  2359  5     2152

239        PHILLIPS         THOMAS         ENG. 1910  5     2144

240  CF    FARGERE          FRANCOIS       AUXE 2123  5     2139

241  CF    BERGES           DANIEL         SAUT 2118  5     2129

242  CF    NAKAMURA         RYUJI          JPN  2123  5     2121

243  CF    LE BOURHIS       DOMINIQUE      BIHO 2088  5     2120

244        LIGER            JEREMY         BETH 2040  5     2120

245        TARDIF           OLIVIER        ISSY 1840  5     2117

246  CF    LAPEYRE          PIERRE         MIMI 2113  5     2115

247  CF    VEHRESCHILD      AXEL           GER  2102  5     2112

248  CF    JAULIN           PHILIPPE       SAUT 2099  5     2110

249  CF    TIDMAN           SOPHIE         ENG  2072  5     2102

250  CF    DE JONG          MIGCHIEL       NED  2301  5     2097

251        GAMBEE           KEVIN          STAN 2150  5     2096

252  GMI   ZATULOVSKAYA     TATIANA        RUS  2234  5     2096

253        MEDGHOUL         ABDEL          MARO 1960  5     2067

254  CF    STRAUB           PETER          GER  2126  5     2064

255  CF    UHODA            PHILIPPE       BEL  2155  5     2058

256  CF    FILLON           DAMIEN         PTTP 2126  5     2043

257  CF    PREVOT           EMMANUEL       AVOI 2208  5     2035

258  CF    WALLART          ADRIEN         LETQ 2156  5     2033

259        MARCHADOUR       CLAIRE         SAUT 1950  5     2021

260        BOUDRENGHIEN     FRANCOIS       NEUF 2170  5     2000

261        SCOZZESI         FRANCOIS       ARCU 1760  5     1955

262        BADOUAL          PATRICE        CORB 1940  5     1911

263        OUADI            WAHBI          EYBE 1900  5     1910

264        POILEUX          MICHEL         USAM 1920  5     1862

265  GMI   SHCHEKACHEV      ANDREI         RUS  2509  5     2394

266  MF    LORSCHEID        GERHARD        GER  2318  5     2372

267  GMI   KVEINYS          ALOYZAS        LTU  2496  5     2382

268  GMI   NAUMKIN          IGOR           RUS  2498  5     2470

269  CF    IPPOLITO         MANUEL         MEAB 2282  4,5   2328

270  CF    CROUAN           STEPHANE       SAUT 2232  4,5   2317

271  MF    BERTHELOT        YANNICK        SAUT 2269  4,5   2303

272  CF    GROS             PATRICK        AVOI 2015  4,5   2285

273  CF    CAPPON           JOHN           CAPG 2195  4,5   2284

274  CF    HAMM             STEFAN         GER  2215  4,5   2284

275  MF    HENRIS           LUC            BEL  2233  4,5   2260

276  MI    PETKEVICH        JUSEFS         LAT  2459  4,5   2255

277  CF    ERDOGDU          MERT           TUR  2186  4,5   2250

278  CF    SAGAFOS          MAGNE          NOR  2073  4,5   2250

279  CF    ABELN            MICHIEL        NED  2243  4,5   2233

280  CF    CATTEAU          BRUNO          CAPG 2161  4,5   2229

281  CF    CHRISTENSON      FLEMMING       NOR  2168  4,5   2220

282  MI    GENOVA           RUZKA          BUL  2171  4,5   2212

283  CF    HERSVIK          DANIEL         NOR  2187  4,5   2211

284  CF    ELLIA            JEROME         CAGC 2080  4,5   2206

285  CF    BAUME            CHRISTOPHE     APSA 2078  4,5   2184

286  CF    DAVID            VINCENT        ROCF 2193  4,5   2179

287  CF    VAILLANT         STEPHANE       ORLE 2114  4,5   2177

288        BAUER            LAURENT        VAND 2110  4,5   2170

289  CF    SZYLAR           ERIC           APSA 2183  4,5   2169

290  CF    HARAKIS          ALEXIS         ENG  2179  4,5   2165

291        BIANCHI          GUILLAUME      ARRA 2360  4,5   2164

292        BORCHGREVINK     HARALD         NOR. 2100  4,5   2163

293  CF    AVELINE          PHILIPPE       ISSY 2138  4,5   2162

294  CF    BURGNIES         STEPHANE       LIEN 2176  4,5   2161

295  CF    LEIGNEL          NICOLAS        FOUW 2082  4,5   2160

296  CF    LE MASLE         RAPHAEL        VITR 2084  4,5   2155

297  CF    CHAPU            LAURENT        AUCH 2112  4,5   2146

298  CF    GICQUEL          FREDERIC       YFFI 2066  4,5   2146

299  CF    MALINARSKI       YEHUDA         ISR  2211  4,5   2141

300  CF    GIUA             FREDERIC       NOYO 2138  4,5   2140

300  CF    MIELLET-BENSAN   YVES           CORB 2189  4,5   2140

301        WUBBEN           MARCEL         NED. 1930  4,5   2140

303  CF    DEPYL            PASCAL         MARO 2208  4,5   2137

304  CF    STURC            GUSTAV         SVK  2126  4,5   2136

305  CF    WANTIEZ          FABRICE        BEL  2231  4,5   2136

306  CF    SAHETCHIAN       ARMAND         TREM 2197  4,5   2130

307  CF    GRILL            MARC           BISC 2163  4,5   2129

308        MARTYN           RAFE           ENG. 2146  4,5   2126

309  CF    SCALCIONE        MICHELANGELO   ITA  2183  4,5   2122

310  CF    TRIPOTEAU        NICOLAS        AURA 2174  4,5   2122

311  CF    RYO              SHIOMI         JPN  2078  4,5   2121

312  CF    AMATO            ROGER          CORB 2190  4,5   2118

313  CF    BOUVIER          BRUNO          BUXE 2266  4,5   2116

314        SAADA            JULIEN         ROCF 2180  4,5   2114

315  CF    TILLET           LOUIS JUAN     ARRA 2241  4,5   2112

316  CF    LERUSTE          GEORGES        TGCA 2115  4,5   2105

317        LE BORGNE        PIERRE         ARRA 2200  4,5   2102

318  CF    BEATON           KENNETH        SCO  2137  4,5   2097

319        PALLANDRE        STEPHANIE      HYER 1970  4,5   2092

320        MARCINIAK        MARCEL         LIEV 2090  4,5   2087

321        AMRAM            ROGER          ISSY 1880  4,5   2084

322        HANSEN           VICTOR         NOR. 1865  4,5   2084

323  CF    CLARAC           JEAN-MARIE     ROSN 2131  4,5   2071

324  CF    DELEBARRE        XAVIER         DRAN 2279  4,5   2049

325        DEPOORTER        ENGUERRAN      NEUF 2070  4,5   2049

326  CF    VERSPECHT        THIERRY        BEL  2216  4,5   2047

327        STERK            MICHEL         NOR. 1934  4,5   2045

328  CF    CARLIER          ERIC           OLLA 2094  4,5   2039

329        GOUVART          STEPHANE       CAPG 1970  4,5   2035

330  CF    BLANK GONCALVES  EDUARDO        BRA  2149  4,5   2034

331  CF    DELALANDE        THIERRY        SAUT 2142  4,5   2033

332        OFFERMANNS       FRANK          GER. 1962  4,5   2028

333  CF    HOURIEZ          ALAIN          AULN 2061  4,5   2022

334        WAKSELMAN        SIMON          PUTX 1920  4,5   2021

335        BRIET            GUILLAUME      LIEN 1900  4,5   2018

336        LANDUYT          ERIC           CAPG 1980  4,5   2016

337  CF    FABIUS           RAPHAEL        BELF 2131  4,5   2010

338  CF    ORNSTEIN         PETRA          SWE  2223  4,5   2008

339        DUFOUR           OLIVIER        CHEC 1920  4,5   2005

340  CF    ISRAEL           GREGORY        TGCA 2055  4,5   2004

341        SMUK             MARIUS         LIEV 1840  4,5   2002

342        ANGERMUNDE       DIRK           GER. 1992  4,5   2001

343        DI GIROLAMO      BRUNO          LIEN 1940  4,5   2001

344        LUCAS            JEAN           DUNK 1810  4,5   1998

345        BELLARDI         MICHEL         BOUR 1960  4,5   1996

346        CANNIZZARO       LEONARD        BOUL 1770  4,5   1994

347        PLATEL           ALEXANDRE      CAPG 1800  4,5   1988

348        ROBVEILLE        LAURENT        VANN 1830  4,5   1982

349        LAFOLIE          ARNAUD         NAUJ 1750  4,5   1973

350  CF    BOILLON          VINCENT        CHBM 2118  4,5   1972

351  CF    DELMONT          JEAN-ROBERT    CHBM 2037  4,5   1972

352  CF    PETIT            RENE           PTTS 2045  4,5   1956

353  CF    DELAHAYE         FREDERICK      CAPG 2096  4,5   1948

354        LEBRET           LUDOVIC        ROUE 1760  4,5   1916

355        KJARTANSSON      OLAFUR         ISL. 1755  4,5   1901

356        FOISOR           SABINA         GREN 1830  4,5   1891

357        CEPISUL          DESIRE         TREM 1660  4,5   1839

358        MARSAUD          WILLIAM        ROTO 1950  4,5   1787

359        YTTEBORG         JAN-HENRIK     NOR. 1594  4,5   1692

360  CF    PEL              BONNO          NED  2273  4,5   2413

361  CF    MUNSCHI          SERGE          PTTS 2290  4,5   2300

362  CF    BAE              TORSTEIN       NOR  2218  4,5   2248

363  CF    ANDRE            DAMIEN         BEL  2107  4,5   2151

364  CF    LEFRANC          BENOIT         ENGH 2108  4,5   2040

365        GOMET            FRANCIS        ENGH 1980  4,5   1831

366  MF    LACROSSE         MARC           BEL  2218  4,5   2176

367  CF    VAN DE BERKMOR.  THEO           NED  2269  4     2294

368  GMI   LEVIN            FELIX          GER  2526  4     2208

369  CF    MULLON           JEAN-BAPTIST   BXAS 2264  4     2178

370  CF    BOUTON           CHRISTOPHE     CH15 2174  4     2162

371  CF    CHARDIN          THIERRY        TREM 2050  4     2158

372  CF    PALEOLOGU        VLADIMIR       SUI  2077  4     2156

373        DONNENFELD       PATRICE        MARO 2060  4     2155

374  CF    FERRO            MARIO          ITA  2189  4     2155

375        SANGLAN          PHILIPPE       EVRY 2060  4     2141

376        LION             ALAIN          BEL. 2034  4     2117

377        LOMBART          PHILIPPE       BEL. 2012  4     2115

378        HREINSSON        HLIDAR THOR    ISL. 1975  4     2112

379  MI    DURAO            JOAQUIM        POR  2136  4     2109

380  CF    CASTAIGNET       LAURENT        VESI 2157  4     2108

381  GMH   VREEKEN          CORRY          NED  2087  4     2105

382  CF    MUNTADAS         ALAN           IRL  2089  4     2103

383        LEVERS           THIERRY        AULN 2060  4     2098

384  CF    MARTH            JUERGEN        GER  2069  4     2097

385  CF    MESCHKE          ANDREAS        GER  2244  4     2081

386  CF    CAPITAINE        ADRIEN         YFFI 2058  4     2073

387  CF    HORN             EMILIA         SWE  2061  4     2073

388  CF    GINGUENE         IGOR           YFFI 2064  4     2064

389  CF    SOKOLOWSKI       RYSZARD        POL  2237  4     2060

390        ROCQ             CHRISTIAN      ROCF 2070  4     2057

391  CF    LADRAT           MATTHIEU       ROCF 2044  4     2055

392        NAUDIN           YVAN           NEUF 2060  4     2047

393        VILLETTE         HERVE          BOUL 1960  4     2047

394  CF    GUILLET          MARTIN         SAUT 2178  4     2044

395  CF    STOPA            JACEK          POL  2084  4     2044

396  MI    ANITOAIE         DIMITRU        ROM  2328  4     2043

397        BEDNARCZYK       GABRIEL        CAPG 2070  4     2041

398  MF    KIERZEK          MIRA           GER  2017  4     2038

399  CF    ROGER            MEHDI          LIEN 2180  4     2035

400        THOMAS           OLIVIER        AMIE 2000  4     2034

401        DEGRAEVE         JEAN-PIERRE    NEUF 2170  4     2032

402  CF    FROMME           ERNST          GER  2303  4     2017

403        SCHEFCZYK        HANS           BAYC 1940  4     2015

404        BRIENT           YOANN          FOUE 1970  4     2006

405  CF    COTONNEC         ANTOINE        BUTT 2019  4     2006

406  CF    GREGOIRE         THIERRY        TGCA 2011  4     2006

407  CF    NEMETY           LASLO          LVDU 2152  4     2006

408  CF    LE BELLAC        PASCAL         MEUD 2225  4     2003

409  CF    HAEZEBAERT       PHILIPPE       CAPG 2070  4     2000

410        GIRARD           JEAN-PIERRE    FOSM 1970  4     1999

411  CF    RUIN             GILLES         ARCU 2092  4     1998

412        MASLOWSKI        MICHAL         POL. 1800  4     1989

413        MAJCHER          BERNARD        LIEN 1910  4     1986

414  CF    DURAO            PEDRO          POR  2007  4     1977

415  CF    DIAZ             JOAQUIN        GER  2127  4     1975

416  CF    FLACHSBART       ALEXANDER      GER  2108  4     1973

417  CF    BESSAT           REMY           BETH 2007  4     1972

418  CF    VANDERVORST      JEAN-MARC      AULN 2033  4     1972

419  MI    DUBOIS           MARTINE        NIAL 2091  4     1970

420  CF    MACHENSKI        JEROME         HENB 2045  4     1970

421        GAFTARNIK        OLIVIER        TREM 1830  4     1966

422  CF    OUPINDRIN        NARAYANIN      TORC 2083  4     1966

423  CF    PUUSKA           HEINI          FIN  2063  4     1966

424        PETITPAS         FRANCK         NOYO 2020  4     1965

425  CF    MERTENS          ANDREAS        GER  2060  4     1963

426        DALLET           DIDIER         CHEC 2070  4     1961

427        DUPONT           DANY           AMIE 1950  4     1960

428        DECELLIER        PATRICK        BEL. 1781  4     1955

429  CF    KLAUS            DANIEL         GER  2063  4     1951

430  CF    GASIOR           JEROME         CHAL 2075  4     1948

431        FONSECA          LUC            LETQ 1790  4     1943

432        DANGER           STEPHANE       CAPG 1810  4     1942

433        DE LA TORRE      IGOR           LODA 1890  4     1942

434        DEKNUYDT         CLAUDY         DUNK 1930  4     1936

435        VAUTRELLE        PHILIPPE       LIEN 1890  4     1933

436        MAYOT            PHILIPPE       MONT 1920  4     1920

437        DUPONT           CHRISTOPHE     BAEF 1880  4     1917

438        PONCHEL          CLAUDE         MALF 1930  4     1917

439  CF    LEBURGUE         SYLVAIN        TOUI 2108  4     1908

440        HASCHER          NICOLAS        RICH 2090  4     1904

441        WOLFANGEL        FLORENCE       NOYO 2010  4     1901

442        MILLER           VINCENT        HENB 2070  4     1899

443  CF    MAGAR            JOHANNES       GER  2145  4     1890

444        VREEKEN          PIET           NED. 1785  4     1890

445        STILMANT         THIERRY        BEL. 1823  4     1887

446        BOUEDO           EMMANUEL       NEUF 1830  4     1883

447        CHEVALIER        BERNARD        ANSE 1840  4     1883

448        MOYA             CLOVIS         ROCF 1890  4     1881

449  CF    BROUTIN          PHILIPPE       HENB 2050  4     1877

450        MAUFFREY         HUGUES         MONT 1820  4     1876

451  CF    AVRON            DAVID          CAPG 2036  4     1870

452        ANGONESE         LAURENT        GUIC 1860  4     1867

453        BORTOT           OLIVIER        ROSN 2000  4     1866

454        GRALL            GWENOLE        CANO 1810  4     1863

455        SEIBT            PETER          PTTM 1900  4     1862

456        SVENSEN          TARJEI         NOR. 1741  4     1861

457        VAN DEN BOSCH    PHILIPPE       AULN 1800  4     1860

458        WALLART          JEAN           LETQ 1860  4     1857

459        VERHAEGHE        JEAN-FREDER.   CAPG 1610  4     1846

460        MASLOWSKI        JAKUB          POL. 1800  4     1844

461        WOLFANGEL        CLAUDE         NOYO 1810  4     1840

462        GARCIA           JEAN-MARC      ARCU 1890  4     1828

463        ANTON            JOSE           FOSM 1940  4     1827

464        HAMEAU           CYRIL          MALF 1880  4     1815

465        IMBERT           GERARD         VINC 1760  4     1800

466        BATTEAU          VALERIE        LETQ 1710  4     1799

467        BAUMEISTER       JURGEN         GER. 1695  4     1799

468        AUBRY            FABIEN         CLIC 1790  4     1797

469        TAVEAU-DEGLET.   JEAN-FRANCOI   CORB 1820  4     1761

470        ALLARD           SOPHIE         HENB 1580  4     1757

471        ZERBIB           CLAUDE         TGCA 1930  4     1756

472        JEANNELLE        ANDRE          NEUF 1600  4     1747

473        VINCENT          JEAN-CHRISTO   CORB 1690  4     1744

474        PAQUIN           CHRISTOPHE     SAVT 1620  4     1733

475        BOURJOL          DANIEL         MIMI 1660  4     1703

476        PARFETT          GERALD         ENG. 1528  4     1652

477        VANHOORDE        ALEXANDRE      HEME 1550  4     1616

478        BAESJOU          NATHALIE       RUEI 1510  4     1613

479  CF    BLUM             GERNOT         GER  2167  4     2149

480        WERY             BENOIT         BEL. 1736  4     2023

481        MOTTAIS          FRANCOIS       MONT 1940  4     1953

482        PAUWELS          RUDI           BEL. N1940 4     1942

483  CF    STRUGNELL        CARL           PONT 2093  3,5   2092

484  CF    CARTIGNY         PATRICK        CAPG 2028  3,5   2070

485  CF    FLAMENT          FRANCOIS       LETQ 2018  3,5   2060

486        SHEPHERD         MICHAEL        SCO. 2060  3,5   2050

487  CF    COUDERC          CHRISTOPHE     TGCA 2147  3,5   2025

488        FARGERE          JACKY          CHAL 2000  3,5   2020

489  CF    BELLAMINE        IMED           ROSN 2138  3,5   2004

490  CF    LEMIERE          FREDERIC       AIXP 2079  3,5   1974

491  CF    AREKLETT         IVAR           NOR  2104  3,5   1967

492        SILVERT          ALEXANDRE      NOYO 2050  3,5   1958

493        BESNUS           EMMANUEL       TOUI 1770  3,5   1938

494        DERIAN           EMMANUEL       REPB 1960  3,5   1929

495        BEDNARCZYK       ALFRED         CAPG 1700  3,5   1927

496        BRUNED           YVAIN          USAM 2070  3,5   1919

497        LE GOFF          GUY            QUIM 1900  3,5   1911

498  CF    DAVY             BRUNO          MONT 2047  3,5   1908

499        LECLAIRE         ARNAUD         HENB 1950  3,5   1874

500        QUEVA            CLAUDE         HENB 1970  3,5   1868

501        GAILLARD         BRUNO          BOUL 1890  3,5   1864

502        JUS              YOANN          CHAL 1690  3,5   1860

503  CF    TRUONG           HUBERT         ISSY 2077  3,5   1859

504        DEBAILLEUL       PIERRE         COUR 1920  3,5   1858

505        FREIALDENHOVEN   MANFRED        GER. 1851  3,5   1855

506        BRZESKI          MACIEJ         POL. 1800  3,5   1851

507  CF    LACASSAGNE       JEAN           APSA 2038  3,5   1841

508        CHAPEAU          MARIANNE       FEIG 1680  3,5   1831

509        DIMART           DENIS          SAVT 1810  3,5   1824

510  CF    HAVERKAMP        KLAUS          GER  2084  3,5   1824

511        KACKZIELO        SEBASTIEN      CHBM N1800 3,5   1809

512        SERRUYS          HENRI          BEL. 1660  3,5   1807

513        TCHANG-TIEN-LIN  CHRISTOPHE     TGCA 1860  3,5   1805

514        BEKKER-JENSEN    ANDERS         DEN. 1655  3,5   1793

515        GOUYET           GEOFFROY       SEVR 1950  3,5   1792

516        MANET            ERIC           ARRA 1970  3,5   1787

517        MARTIN           GILLES         LONG 1810  3,5   1777

518        DODELIN          DENIS          GREN N1760 3,5   1769

519        ROERIG           GERHARD        GER. 1851  3,5   1767

520        NYMAN            JOHN           ENG. 1784  3,5   1765

521        DELBECQ          JEANNOT        BETH 1850  3,5   1754

522        BAUDE            CHRISTIAN      STAN 1940  3,5   1722

523        BARRUEL          FREDERIC       REEM 1840  3,5   1678

524        WARKENTIN        SABINE         TGCA 1770  3,5   1673

525        FRETEL           DIDIER         SAUT 1630  3,5   1642

526        ROHART           MAXIME         CAPG 1600  3,5   1627

527        PONTET           OLIVIER        CORB 1720  3,5   1623

528        BALATONI         RICHARD        ENG. 1576  3,5   1612

529        JUANES           MAURICE        HEME 1720  3,5   1612

530        DEGEMBE          PIERRE         BEL. 2079  3,5   2133

531  CF    RAMON            DIDIER         LIEN 2196  3,5   2062

532  CF    MAC VICAR        JOHN           ENG  2095  3,5   1828

533        HOUCK            GAUTIER        CAPG 1670  3,5   1692

534  CF    GARRIGUES        BERTRAND       GREN 2037  3,5   2110

535        BRANGER          VINCENT        DRAV 2020  3,5   1922

536        DELOBEL          ALAIN          CAPG 1790  3     1911

537  CF    HUSSON           CYBELE         AIXP 2033  3     1906

538        LABROCHE         JEROME         APSA 1790  3     1901

539        DIELTIENS        ELODIE         FOUW 1710  3     1870

540  CF    BEKKER-JENSEN    ANNE           DEN  2043  3     1824

541  CF    BRUNED           BORIS          USAM 2004  3     1820

542        EQUEY            DANIEL         SAIN 1790  3     1782

543        GOUILLART        SYLVAIN        AMIE 1790  3     1779

544        MOURGUES         VALERY         MIGN 1740  3     1772

545        CLERAN           ANTHONY        YFFI 1860  3     1765

546        FERRANT          CHRISTOPHE     DIEP 1890  3     1761

547        GUILBAUD         BERTRAND       CHBM 1680  3     1752

548        ARMAO            OLIVIER        FOSM 1770  3     1751

549        CHATARD          PATRICE        BOUR 1700  3     1751

550        POUYADE          FABRICE        MONT 1740  3     1746

551        BOUDIER          ERIC           AMIE 1780  3     1737

552        GANTY            MARC           CAPG 1610  3     1721

553        FACHE            JEAN-LOUIS     LAMO N1720 3     1714

554        GREMY            PAUL           COJA 1570  3     1702

555        VERSTRAET        NICOLAS        SYNT 1700  3     1698

556        COHEN            ANDRE          CORB 1730  3     1695

557        BARDIN           CHRISTIAN      VILP 1750  3     1688

558        DUQUENOY         PATRICE        ANSE 1700  3     1684

559        CHAMI            MALIK          GAGN 1780  3     1679

560        OUADI            ALI            SAUT 1810  3     1679

561        MATUSZEWSKI      DAVID          SYNT 1700  3     1676

562        LE COZ           YANNICK        QUEV 1480  3     1661

563        MEUNIER          SAMUEL         CHAL 1830  3     1654

564        SERGENT          FRANCOIS       BOUL 1550  3     1651

565        KATZAHIAN        MICHEL         OLLA 1640  3     1639

566        COUPEZ           STEPHANE       FOUW 1560  3     1632

567        PELERIN          MARTIN         LONG 1470  3     1628

568        CLAUZEL          ANDRE          APSA 1670  3     1616

569        LOCATELLI        VINCENT        CAPG 1620  3     1566

570        MARSYLLE         CHRISTIAN      CAPG 1420  3     1543

571        HUBA             MARK           ENG. 1416  3     1533

572        HOLLAND          CHRISTOPHE     LONG 1490  3     1531

573        ABABSA           TUFEK          MARO 1680  3     1526

574        MONNET           JEAN-PAUL      LIEN 1410  3     1524

575        BLOT             PHILIPPE       SYNT 1630  3     1503

576        VASSEUR          MICHAEL        ANSE 1480  3     1498

577        LAC              THIERRY        CORB 1550  3     1497

578        RODRIGUES        ALAIN          DUNK 1520  3     1492

579        CREPIN           JOHNNY         LONG N1460 3     1487

580        ISRAEL           RICHARD        TGCA 1490  3     1471

581        DELELIGNE        LAURENT        DUNK 1350  3     1453

582        VASSEUR          NICOLAS        ANSE 1470  3     1448

583        FAYEULLE         FREDERIC       BOUL 1490  3     1439

584        JUSTUM           SEBASTIEN      LIEN 1510  3     1402

585        PERRET           BRUNO          HEME 1430  3     1383

586        FOUTREN          VINCENT        TOEA 1230  3     1380

587        JOIN             MATHIEU        DIEP 1310  3     1364

588        BOURGAIN         LOUIS          BOUL 1390  3     1338

589        MAILLARD         SEBASTIEN      CAPG 1320  3     1274

590        POIGNANT         JACQUES        APSA 1770  3     1892

591        ARNAUD           JEAN-PAUL      TORC 1870  3     1842

592        VIEILHOMME       ERIC           PEST 1630  3     1816

593        VALENET          OLIVIER        ROSN 1830  3     1719

594        AUDIN            THIERRY        FEIG N1640 3     1684

595        TIRLOY           MICKAEL        SYNT 1580  3     1633

596        AGNERAY          FREDERIC       ANSE 1470  3     1567

597        SENG             JEAN-MARC      VINC 1910  3     2011

598        BASKEWITSCH      PIERRE         AUDU N1980 3     1928

599        ALLOUARD         MARC           CAPG 1820  3     1706

600        CUVELIER         JULIEN         AMIE 1970  2,5   1617

601        DREUMONT         FRANCK         LIEN 1590  2,5   1603

602        HOUCK            VERONIQUE      CAPG 1410  2,5   1552

603        HREINSSON        BIRKIR ORN     ISL. 1575  2,5   1550

604        BAILLY           ALPHONSE       DUNK N1460 2,5   1450

605        VENDOIS          DAVID          AULN 1440  2,5   1421

606        JOSSE            EMMANUELLE     ARRA 1390  2,5   1398

607        PAUCHET          JACQUES        CAPG 1560  2,5   1391

608        PENISSARD        MARYSE         PTTP 1200  2,5   1330

609        VIDAL            JEAN-PHILIPP   AUXE 1350  2,5   1327

610        DUCARNE          LAURENT        CAPG 1210  2,5   1317

611        BULTE            LAURENT        CAPG 1150  2,5   1177

612        FOUCQUE          PATRICE        CAPG N1180 2,5   1170

613        JUQUOIS          JACKY          OLLA 1630  2,5   1658

614        TURQUET          CHRISTOPHE     CAPG 1480  2,5   1612

615        DEBRUYNE         FRANCOIS       SYNT N1400 2     1406

616        PRUVOST          ALAIN          DUNK 1490  2     1366

617        PLATEL           ANGE           CAPG 1340  2     1341

618        RENAUD           FRANCOIS       NEUF 1330  2     1328

619        VANDERSTRAETEN   DOMINIQUE      TGCA 1680  2     1313

620        WOLFANGEL        JOCELYNE       NOYO 1240  2     1293

621        MEVEL            JOSEPH         OLLA 1210  2     1284

622        ROYER            MICHEL         TREM 1170  2     1252

623        BRUNED           VIANNEY        USAM 1300  2     1246

624        DENNIS           BARRY          ENG. 1290  2     1241

625        VASSEUR          ANTHONY        ANSE N1180 2     1232

626        CASSEL           JEAN-JACQUES   OLLA 1170  2     1209

627        MACHON           EMMANUEL       CAPG N1100 2     1141

628        GAUDFRIN         ROMAIN         AULN 1160  2     1132

629        VASSEUR          REMI           BOUL 1110  2     1131

630        ROOSE            RUDY           CAPG N1000 2     1103

631        DI PASQUALE      LEONARDO       LIEN N1220 2     1276

632        VANRECHEM        PASCAL         CAPG N1200 2     1289

633        GEISLER          RAPHAEL        SAUN 1590  2     1587

634  GMI   BORSUK           ANGELA         ISR  2298  2     2293

635        CARPENTIER       CLAUDE         AULN 1410  1,5   1113

636        MARIAU           NOEL           REPB 1380  1,5   1109

637        FOISOR           VERONICA       GREN N1020 1,5   1094

638        CHARDONNET       CATHY          LIEN N1300 1     1113

639        MOISSET          MATHIEU        CAPG N1040 1     862

640  CF    PETITCUNOT       PHILIPPE       HENB 2126  1     1780

641  CF    CRAPIS           FREDERIC       CORB 2046  1     1746

642        PARYS            PIERRE         BEL. 1998  1     0

643        GARRIGUES        GILLES         DUNK 2020  0     0