20e Open International de Cappelle-la-Grande 2004

 

                Classement final                 

 

Cl.      NOM              PRENOM        Fed   Elo   Pts  Dep2

1    GMI  NAJER            EVGENIY       RUS   2602  7    2724

2    GMI  KULAOTS          KAIDO         EST   2541  7    2700

3    GMI  TIMOFEEV         ARTYOM        RUS   2578  7    2697

4    GMI  GYIMESI          ZOLTAN        HUN   2553  7    2677

5    GMI  GRIGORIANTS      SERGEY        RUS   2532  7    2668

6    GMI  KORNEEV          OLEG          RUS   2566  7    2748

7    GMI  DELCHEV          ALEKSANDER    BUL   2624  6,5  2696

8    GMI  VYSOCHIN         SPARTAK       UKR   2584  6,5  2660

9    GMI  CHERNYSHOV       KONSTANTIN    RUS   2557  6,5  2651

10   GMI  POSTNY           EVGENY        ISR   2537  6,5  2649

11   GMI  BRODSKY          MICHAIL       UKR   2528  6,5  2643

12   GMI  ARESHCHENKO      ALEXANDER     UKR   2564  6,5  2628

13   GMI  YEVSEEV          DENIS         RUS   2580  6,5  2625

14   MF   JAKUBOWSKI       KRZYSZTOF     POL   2488  6,5  2620

15   MI   GRACHEV          BORIS         RUS   2506  6,5  2610

16   GMI  SVETUSHKIN       DMITRY        MDA   2553  6,5  2610

17   MI   SKATCHKOV        PAVEL         RUS   2493  6,5  2609

18   GMI  DZHUMAEV         MARAT         UZB   2498  6,5  2601

19   GMI  BURMAKIN         VLADIMIR      RUS   2596  6,5  2566

20   GMI  DANIELIAN        ELINA         ARM   2428  6,5  2563

21   GMI  IVANISEVIC       IVAN          SCG   2542  6,5  2551

22   GMI  JARACZ           PAWEL         POL   2540  6,5  2548

23   GMI  SULAVA           NENAD         CRO   2477  6,5  2538

24   GMI  TUNIK            GENNADY       RUS   2491  6,5  2529

25   GMI  ARENCIBIA        WALTER        CUB   2508  6,5  2528

26   GMI  VOROBIOV         EVGENY        RUS   2544  6,5  2527

27   GMI  BAGHERI          AMIR          IRI   2534  6,5  2524

28   GMI  JANEV            EVGENI        BUL   2403  6,5  2521

29   GMI  NOGUEIRAS        JESUS         CUB   2482  6    2624

30   GMI  SOCKO            BARTOSZ       POL   2556  6    2607

31   GMI  KOROBOV          ANTON         UKR   2552  6    2606

32   GMI  SPRAGGETT        KEVIN         CAN   2536  6    2601

33   MI   MEIJERS          VIESTURS      LAT   2507  6    2597

34   MI   WOJTASZEK        RADOSLAW      POL   2480  6    2591

35   GMI  KHARLOV          ANDREI        RUS   2607  6    2589

36   MI   MEISTER          YAKOV         RUS   2488  6    2582

37   GMI  KENGIS           EDVINS        LAT   2555  6    2579

38   GMI  SOROKIN          MAXIM         RUS   2574  6    2579

39   MI   KASPAROV         SERGEY        BLR   2486  6    2574

40   GMI  ROZENTALIS       EDUARDAS      LTU   2625  6    2572

41   MI   GELLER           JAKOV         RUS   2494  6    2570

42   MI   COLOVIC          ALEKSANDAR    MKD   2409  6    2557

43   MI   SERET            JEAN-LUC      GIFY  2315  6    2555

44   GMI  MIROSHNICHENKO   EVGENIJ       UKR   2602  6    2550

45   GMI  KOVALEV          ANDREI        BLR   2545  6    2544

46   MI   PERUNOVIC        MILOS         SCG   2550  6    2543

47   GMI  GLEIZEROV        EVGENY        RUS   2589  6    2531

48   GMI  DEGRAEVE         JEAN-MARC     CLIC  2566  6    2529

49   GMI  MINASIAN         ARA           ARM   2499  6    2529

50   GMI  POPOV            VALERIJ       RUS   2580  6    2529

51   MI   GOULIEV          NAMIG         AZE   2453  6    2528

52   GMI  SLOBODJAN        ROMAN         GER   2516  6    2520

53   GMI  HEBDEN           MARK          ENG   2549  6    2519

54   MI   URBAN            KLAUDIUSZ     POL   2496  6    2516

55   GMI  TOTSKY           LEONID        RUS   2517  6    2510

56   GMI  KOVCHAN          ALEXANDER     UKR   2509  6    2509

57   MI   ALAVKIN          ARSENY        RUS   2493  6    2508

58   GMI  MAKAROV          MARAT         RUS   2530  6    2507

59   GMI  ZONTAKH          ANDREY        UKR   2525  6    2507

60   GMI  BADEA            BELA          ROM   2509  6    2506

61   MI   FROLYANOV        DMITRY        RUS   2489  6    2503

62   MI   ROMANOV          OLEG          BLR   2427  6    2498

63   MI   ABERGEL          THAL          EVRY  2441  6    2493

64   GMI  GUREVICH         VLADIMIR      UKR   2434  6    2492

65   MI   BREDER           DENNIS        GER   2473  6    2490

66   MI   MURDZIA          PIOTR         POL   2445  6    2490

67   MI   PRIDOROZHNI      ALEKSEI       RUS   2493  6    2479

68   MI   VAN DER WEIDE    KAREL         NED   2436  6    2464

69   MI   LIBISZEWSKI      FABIEN        MONT  2451  6    2460

70   MI   ELIET            NICOLAS       GONF  2413  6    2452

71   MI   RAMIREZ          ALEJANDRO     CRC   2499  6    2452

72   MI   WIRIG            ANTHONY       VAND  2418  6    2448

73   GMI  CIUKSYTE         DAGNE         LTU   2392  6    2441

74   GMI  KVEINYS          ALOYZAS       LTU   2511  6    2438

75   CF   MIHAJLOVSKIJ     SERGEI        BLR   2419  6    2425

76   MF   MAKI-UURO        MIIKKA        FIN   2396  6    2417

77   MI   FOISOR           OVIDIU        ROM   2411  6    2378

78   MF   KOCH             WOLFGANG MAX  GER   2319  6    2376

79   CF   DRAOUI           NAJIB         MAR   2292  6    2364

80   MF   CALISTRI         TRISTAN       CRET  2295  6    2321

81   CF   SIMON            OLIVIER       EVRY  2292  6    2290

82   GMI  FOISOR           CRISTINA      ROM   2404  6    2542

83   GMI  TSEITLIN         MARK          ISR   2426  5,5  2569

84   GMI  CYBOROWSKI       LUKASZ        POL   2562  5,5  2563

85   MI   PHAM             MINH HOANG    VIE   2436  5,5  2553

86   GMI  INARKIEV         ERNESTO       RUS   2606  5,5  2545

87   MI   DEVIATKIN        ANDREI        RUS   2495  5,5  2523

88   GMI  PETKEVICH        JUSEFS        LAT   2424  5,5  2521

89   GMI  MALAKHATKO       VADIM         UKR   2543  5,5  2511

90   GMI  NAUMKIN          IGOR          RUS   2416  5,5  2509

91   GMI  SHNEIDER         ALEKSANDR     UKR   2519  5,5  2507

92   GMI  BORSUK           ANGELA        ISR   2257  5,5  2505

93   GMI  YAGUPOV          IGOR          RUS   2439  5,5  2497

94   GMI  YANDEMIROV       VALERI        RUS   2491  5,5  2495

95   GMI  GEORGIEV         KIRIL         MKD   2637  5,5  2484

96   GMI  FEDORCHUK        SERGEY        UKR   2571  5,5  2483

97   GMI  MCNAB            COLIN         SCO   2388  5,5  2476

98   GMI  POTKIN           VLADIMIR      RUS   2533  5,5  2469

99   GMI  TIMOSHENKO       GEORGY        UKR   2564  5,5  2458

100  MF   SAIBOULATOV      DANIAL        BEL   2366  5,5  2451

101  GMI  ATALIK           SUAT          BIH   2554  5,5  2447

102  GMI  BAKLAN           VLADIMIR      UKR   2606  5,5  2447

103  MI   BERKOVICH        MARK          ISR   2397  5,5  2443

104  CF   CZARNOTA         PAWEL         POL   2386  5,5  2420

105  MF   SEEL             CHRISTIAN     GER   2380  5,5  2405

106  GMI  FARAGO           IVAN          HUN   2506  5,5  2400

107  GMI  MUREY            JACOB         ISR   2475  5,5  2399

108  MF   PHILIPPE         CHRISTOPHE    NANC  2358  5,5  2399

109  GMI  KLOVANS          JANIS         LAT   2469  5,5  2398

110  MI   VAN DER STRICHT  GEERT         BEL   2447  5,5  2398

111  GMI  MISTA            ALEKSANDER    POL   2521  5,5  2397

112  GMI  SOCKO            MONIKA        POL   2415  5,5  2397

113  MI   RAETSKY          ALEXANDER     RUS   2417  5,5  2393

114  MF   SJUGIROV         SANAN         RUS   2260  5,5  2391

115  GMI  ILJUSHIN         ALEXEI        RUS   2526  5,5  2389

116  GMI  ZOZULIA          ANNA          UKR   2297  5,5  2388

117  MF   LAURENT          BRUNO         BEL   2363  5,5  2387

118  GMI  LALLEMAND        ROZA          MONA  2274  5,5  2373

119  MI   PAYEN            ARNAUD        GONF  2386  5,5  2373

120  GMI  ANKA             EMIL          HUN   2411  5,5  2364

121  MF   SCETININ         ALEXANDER     RUS   2283  5,5  2359

122  CF   DI CARO          CALOGERO      ITA   2297  5,5  2357

123  CF   BATTAGLINI       GABRIEL       EVRY  2385  5,5  2355

124  CF   BUCKLEY          SIMON         ENG   2294  5,5  2355

125  GMI  HASANGATIN       RAMIL         RUS   2515  5,5  2355

126  CF   MONSIEUX         CYRIL         BELF  2156  5,5  2355

127  MI   MANNION          STEPHEN       SCO   2352  5,5  2353

128  GMI  BRUSTMAN         AGNIESZKA     POL   2360  5,5  2335

129  MI   ROJAS            LUIS          CHI   2408  5,5  2330

130  MI   CHASOVNIKOVA     EUGENIA       RUS   2277  5,5  2329

131  CF   GENTILLEAU       JEAN-PHILIPP  MNC   2267  5,5  2328

132  GMI  VUL              ARKADI        RUS   2470  5,5  2284

133  CF   SPENCE           DAVID         ENG   2154  5,5  2282

134  CF   BJARNASON        OSKAR         ISL   2247  5,5  2280

135  CF   ROHRMUELLER      ULRICH        GER   2257  5,5  2278

136  CF   HAVLICEK         LIBOR         SVK   2296  5,5  2271

137  MF   TCHERNYI         VIKTOR        RUS   2309  5,5  2257

138  CF   RAVOT            SYLVAIN       LYON  2204  5,5  2254

139  CF   TENELSEN         STEFAN        GER   2094  5,5  2240

140  MF   PULKKINEN        KARI          FIN   2337  5,5  2206

141  CF   HARASTA          VLADIMIR      SVK   2171  5,5  2198

142  MI   TISSIR           MOHAMED       MAR   2436  5,5  2409

143  MI   SAPIS            WITALIS       POL   2401  5    2485

144  GMI  SULSKIS          SARUNAS       LTU   2582  5    2474

145  MI   DUMITRACHE       DRAGOS        ROM   2493  5    2455

146  CF   GHARAMIAN        TIGRAN        ARM   2332  5    2443

147  MI   LAGOWSKI         PATRYK        POL   2404  5    2436

148  GMI  LUTHER           THOMAS        GER   2572  5    2419

149  CF   PAKLEZA          ZBIGNIEW      POL   2386  5    2403

150  MI   GIFFARD          NICOLAS       DRAN  2345  5    2396

151  CF   EKEBERG          CARL FREDRIK  NOR   2252  5    2388

152  GMI  CZEBE            ATTILA        HUN   2487  5    2383

153  GMI  HAUCHARD         ARNAUD        CAIS  2499  5    2380

154  MI   BELOUADAH        SAAD          ALG   2346  5    2376

155  MI   PORPER           EDUARD        ISR   2447  5    2370

156  MF   MORANDA          WOJCIECH      POL   2334  5    2366

157  MF   KARGIN           ARSENY        RUS   2338  5    2361

158  MI   SHAW             JOHN          SCO   2465  5    2360

159  MF   VANDEVOORT       PASCAL        BEL   2379  5    2357

160  MF   KOUNTZ           JOCHEN        GER   2303  5    2353

161  MI   KADZIOLKA        BEATA         POL   2266  5    2341

162  GMI  COSMA            ELENA LUMINA  ROM   2426  5    2336

163  MI   SHIRAZI          KAMRAN        USA   2423  5    2335

164  CF   SANTOS           ANTONIO       POR   2283  5    2331

165  MI   ADLY             AHMED         EGY   2482  5    2328

166  MI   SCHULZE          ULRICH        GER   2352  5    2319

167  MI   FROIS            ANTONIO       POR   2334  5    2317

168  CF   TEMPLIER         NICOLAS       VAND  2281  5    2316

169  CF   MONTHEARD        XAVIER        EVRY  2262  5    2313

170  MI   JARACZ           BARBARA       POL   2287  5    2312

171  CF   ABELN            MICHIEL       NED   2291  5    2309

172  CF   THERKILDSEN      THOMAS        LETQ  2199  5    2309

173  MF   KANTORIK         MARIAN        SVK   2379  5    2308

174  MF   KENNAUGH         CHARLES       ENG   2290  5    2295

175  GMI  PUSHKOV          NIKOLAI       RUS   2475  5    2295

176  MF   CIEZA            ARCADIO       PER   2241  5    2287

177  MI   SIMUTOWE         AMON          ZAM   2433  5    2284

178  CF   GERVAIS          VICTOR        MARO  2305  5    2279

179  GMI  USHENINA         ANNA          UKR   2348  5    2277

180  MF   WEGERLE          JOERG         GER   2382  5    2270

181  CF   MIDOUX           SEBASTIEN     GONF  2315  5    2265

182  MI   HENNIGAN         MICHAEL       ENG   2434  5    2255

183  CF   AC               MICHAL        SVK   2240  5    2254

184  MF   GUADALPI         DAVID         ORAN  2274  5    2251

185  CF   PLATEL           ALEXANDRE     CAPG  2088  5    2248

186  CF   POLARD           GAETAN        GRAF  2208  5    2248

187  CF   KOLCAK           MAREK         SVK   2228  5    2246

188  CF   BOEHM            MARTIN        GER   2278  5    2237

189  GMI  KONONENKO        TATIANA       UKR   2353  5    2236

190  CF   PETIT            ERIC          BXAS  2246  5    2225

191  CF   SLAPAK           ZDENEK        SVK   2150  5    2224

192  CF   SPOELMAN         WOUTER        NED   2239  5    2224

193  MI   CHETVERIK        MAXIM         RUS   2397  5    2221

194  MI   PILGAARD         KIM           DEN   2398  5    2219

195  CF   MENDEIROS        JEROME        ROSN  2226  5    2217

196  CF   JANOTTA          PATRICK       AVIG  2121  5    2216

197  CF   HOUDART          DAVID         BEL   2177  5    2215

198  CF   SCHMIDT          PETER         GER   2125  5    2207

199  MF   MARECHAL         ANDY          BEL   2286  5    2203

200  CF   JESSEL           STEPHEN       VESI  2205  5    2199

201  CF   GONCALVES        LAURENT       BEST  2115  5    2198

202  CF   EMMENECKER       PHILIPPE      MULH  2162  5    2194

203  CF   GARRIGUES        GILLES        DUNK  2105  5    2191

204  CF   LEFEBVRE         HERVE         GONF  2227  5    2184

205  CF   BOIZANTE         YVAIN         DIEP  2127  5    2179

206  CF   MARCHYLLIE       BRUNO         CAPG  2177  5    2177

207  MI   BANAS            JAN           SVK   2369  5    2171

208  CF   POTAPENKO        ALEXEY        RUS   2142  5    2166

209  CF   GROZ             JACKY         EVRY  2108  5    2158

210  MF   VAN HOOLANDT     PATRICK       MNC   2262  5    2157

211  CF   CLARAC           JEAN-MARIE    ROSN  2082  5    2146

212  CF   PIACENTINI       CLAUDIO       BEL   2138  5    2146

213  CF   LANDUYT          ERIC          CAPG  2162  5    2142

214  MF   CZARNOTA         DOROTA        POL   2238  5    2141

215  CF   NAKAGORI         KEIKI         JPN   2142  5    2139

216  CF   GUYARD           RODOLPHE      OLLA  2129  5    2137

217  CF   THIRIET          BENOIT        LYON  2202  5    2136

218  GMI  BOGZA            ADINA-MARIA   ROM   2309  5    2135

219  MI   BERNARD          CHRISTOPHE    CEPO  2338  5    2134

220       DUCKERS          HARVEY        ENG   1936  5    2131

221  CF   YACOB            FRANCOIS      CEPO  2206  5    2131

222  CF   ISRAEL           GREGORY       TGCA  2109  5    2115

223  CF   DEPOORTER        ENGUERRAN     NEUF  2122  5    2110

224  CF   COLLETT          PETER         SWE   2105  5    2102

225  CF   CARLIER          GUILLAUME     TGCA  2098  5    2100

226  CF   LAFAURIE         PIERRE        JEEN  2108  5    2100

227  CF   TOUZE            JEAN-PAUL     BELF  2146  5    2092

228  CF   MARUEJOLS        CLAUDE        AIXP  2045  5    2073

229  CF   TIMOTIC          NICOLAS       LYON  2107  5    2070

230  CF   SCHOENE          MATTHIAS      GER   1994  5    2044

231  CF   DELABRE          TONY          APSA  2095  5    2028

232       LEDOUX           ALAIN         CEPO  1960  5    2023

233  CF   RENARD           STEPHANE      CAUD  1967  5    2021

234       HIAS             LUDOVIC       BEL   1869  5    1993

235  CF   DELAHAYE         FREDERIC      CAPG  1989  5    1962

236  CF   GALOCHKIN        SERGEI        RUS   2098  5    1960

237       MOUSAIN          ANTOINE       WATT  1900  5    1959

238       GEORGE           MICHAEL       BEL   1866  5    1954

239  CF   FOURCART         MAXENCE       BLAG  1990  5    1952

240       MARTIN           GILLES        LONG  1680  5    1629

241  MI   SPRENGER         JAN-MICHAEL   GER   2473  5    2471

242  GMI  BELKHODJA        SLIM          TUN   2445  5    2430

243  CF   MULLIGAN         STEPHEN       ENG   2168  5    2164

244  CF   FOISOR           SABINA        ROM   2114  5    2292

245  CF   BITALZADEH       ALI           NED   2241  4,5  2434

246  GMI  ZILBERMAN        YAACOV        ISR   2407  4,5  2386

247  MF   NORDSTROM        FELIX         SWE   2201  4,5  2364

248  MF   HANLEY           CRAIG         ENG   2322  4,5  2350

249  CF   GREGOIRE         SYLVAIN       AVIG  2313  4,5  2329

250  CF   TIMMERMANS       IVO           NED   2237  4,5  2323

251  MI   SZELAG           MARCIN        POL   2427  4,5  2308

252  GMI  SHALNEV          NICOLAI       RUS   2553  4,5  2295

253  CF   MORELLE          LUDOVIC       BASX  2095  4,5  2269

254  CF   SODERBERG        PER           SWE   2254  4,5  2248

255       FERRANT          CHRISTOPHE    DIEP  2030  4,5  2243

256  GMI  MASHINSKAYA      IULIA         RUS   2244  4,5  2240

257  CF   PIOT             OLIVIER       ROSN  2245  4,5  2237

258  GMI  ROMANOVA         INNA          BLR   2245  4,5  2235

259  CF   DUBREUIL         JULIEN        LYON  2196  4,5  2229

260  GMI  ZAKURDJAEVA      IRINA         RUS   2244  4,5  2226

261  CF   KESMAECKER       PHILIPPE      MNC   2227  4,5  2213

262  MF   MAISURADZE       NINO          GEO   2203  4,5  2213

263  CF   PLAYER           EDMUND        ENG   2166  4,5  2212

264  CF   DENAYER          ERIC          BEL   2162  4,5  2209

265  CF   MEYNARD          THIBAULT      AVIG  2278  4,5  2205

266  CF   BACON            NICOLAS       GONF  2077  4,5  2198

267  MI   PERIC            SLAVISA       SCG   2253  4,5  2190

268  CF   COUDERC          CHRISTOPHE    BETH  2071  4,5  2188

269  CF   WALTI            ROLF          SUI   2206  4,5  2186

270  CF   LANDRE           TRISTAN       STGB  2053  4,5  2181

271  CF   BENTIVEGNA       FRANCESCO     ITA   2234  4,5  2179

272  CF   PREVOT           EMMANUEL      AVOI  2257  4,5  2175

273  CF   RAMON            DIDIER        LIEN  2198  4,5  2174

274  CF   ELLIA            JEROME        CAAG  2130  4,5  2167

275  CF   MEDGHOUL         SHERIF        MARO  2153  4,5  2155

276  CF   LEBEL            PATRICK       MNC   2161  4,5  2153

277  CF   PALEOLOGU        VLADIMIR      SUI   2131  4,5  2145

278  CF   FRANC            EMMANUEL      BEL   2155  4,5  2141

279       GAFFE            YOANN         GONF  2220  4,5  2141

280  CF   LE CORRE         BENJAMIN      CHJA  2122  4,5  2138

281  CF   COUCHE           DIDIER        CAPG  2100  4,5  2137

282  CF   CHARMETEAU       SVEN          GONF  2014  4,5  2131

283  CF   ACHUTTI          ANDRE         BRA   2174  4,5  2129

284  GMI  ZATULOVSKAYA     TATIANA       ISR   2160  4,5  2128

285  CF   TWEEDIE          STEVEN        SCO   2106  4,5  2127

286  CF   UHODA            PHILIPPE      BEL   2157  4,5  2125

287  CF   MARCINIAK        MARCEL        LIEV  2081  4,5  2121

288  CF   LEGRAND          STEPHANE      LGQV  2186  4,5  2120

289  CF   BORTOT           OLIVIER       ROSN  2061  4,5  2116

290  MI   DURAO            JOAQUIM       POR   2139  4,5  2116

291  CF   WARKENTIN        JURGEN        NEUF  2008  4,5  2108

292       LAI              ANTOINE       LIEN  1970  4,5  2102

293  CF   EDOUARD          ROMAIN        SAUT  2085  4,5  2101

294  MF   FRUTEAU          SABINE        STRA  2120  4,5  2091

295  CF   BERNARDIN        THIERRY       ORLE  2012  4,5  2081

296  CF   MONSIEUX         SEBASTIEN     BELF  2017  4,5  2076

297  CF   ROMANELLI        ROBERT        BEL   2036  4,5  2067

298  CF   MCGOWAN          DANIEL        SCO   2053  4,5  2064

299  CF   GORSE            GERARD        MULH  2008  4,5  2057

300  CF   DE LAGONTRIE     JEAN          CHSN  1989  4,5  2049

301       BIER             ARMIN         GER   1833  4,5  2048

302  CF   SWIERCZ          KEVIN         ROBQ  2054  4,5  2048

303       PRZYMUSINSKI     NICOLAS       HORN  1810  4,5  2019

304  CF   OSWALD           HEINZ         AUT   1985  4,5  2017

305       LUI              ERIC          BEL   1942  4,5  2011

306       POTAUX           OLIVIER       STCY  1970  4,5  2001

307  MI   DUBOIS           MARTINE       NIAL  2035  4,5  1998

308  CF   PRIMEL           DOMINIQUE     SAUT  2138  4,5  1981

309  CF   LALAU            ALEXANDRE     FOUR  2007  4,5  1980

310  CF   LE PAPE          VALERY        CRET  2172  4,5  1980

311       FREIALDENHOVEN   MANFRED       GER   1891  4,5  1978

312  CF   LEVERS           THIERRY       AULN  2018  4,5  1978

313       NYLAND           THOMAS        NOR   1702  4,5  1974

314       DEVOS            HERVE         TRNF  1890  4,5  1962

315  CF   LORIETTE         PIERRE        BOUL  2027  4,5  1960

316       DIOLOGENT        MATTHIEU      DIEP  1870  4,5  1955

317  CF   PINARD           ALAIN         MEAB  2109  4,5  1943

318       GRETRY           PATRICE       STEM  2090  4,5  1942

319       HOUCK            GAUTIER       CAPG  2110  4,5  1923

320       COULON           GUILLAUME     TGCA  1900  4,5  1921

321       O'TOOLE          GEORGE        ENG   1672  4,5  1921

322  CF   CREPIN           JIMMY         LONG  1962  4,5  1903

323       BLEZEL           ERIC          LONG  1770  4,5  1884

324       VAN MAELE        RICHARD       BOUL  1880  4,5  1868

325       WEINGARTEN       ARNULF        GER   1820  4,5  1863

326       CLERQUIN         CONSTANT      BEL   1631  4,5  1826

327       MARCHIANO        MARCO         BEL   1459  4,5  1809

328       MAJERA           JOZEF         SVK   N1680 4,5  1707

329       LONNOY           SIMON         PROV  1480  4,5  1644

330  CF   VERSPECHT        THIERRY       BEL   2146  4,5  2147

331  GMI  FRIDMAN          DANIEL        LAT   2588  4,5  2556

332  CF   HUGUENIN         OLIVIER       LIEN  2162  4    2236

333  MF   HENRIS           LUC           BEL   2249  4    2199

334  CF   MAJDAN           JOANNA        POL   2190  4    2197

335  CF   RIGOLOT          MATTHIEU      CAIS  2063  4    2195

336  CF   IWASAKI          YUDAI         JPN   2057  4    2145

337  CF   WOOLLEY          JOS           ENG   2073  4    2137

338  CF   GUEZ             FABIEN        CRET  2179  4    2133

339  CF   URBANIAK         PATRICK       HENB  2069  4    2110

340       WILLENBORG       RALPH         GER   2084  4    2109

341  CF   LOSKAMP          STEFAN        GER   2124  4    2102

342  CF   KIEFFER          CHRISTIAN     HENB  2157  4    2101

343  CF   VAILLANT         STEPHANE      ORLE  2047  4    2096

344  CF   VEKEMANS         DENIS         LIEN  2019  4    2095

345  CF   BAUWE            PASCAL        BEL   2056  4    2064

346  CF   LEBURGUE         SYLVAIN       MULH  2128  4    2048

347  CF   NGUYEN-HUU       HOANG         EVRY  2051  4    2046

348  CF   SOBRY            SEBASTIEN     TGCA  2077  4    2042

349  CF   MANET            ERIC          ARRA  2077  4    2038

350  CF   SCHWARTZ         MATHIEU       AMBE  2062  4    2015

351  CF   FOURNIER         SYLVAIN       BIHO  1986  4    2014

352       MOUSSARD         JULES         NAOP  1940  4    2012

353  CF   VILLALONGUE      TRISTAN       CEIT  2001  4    2011

354  CF   GOUVART          STEPHANE      CAPG  2075  4    2009

355       JAUNET           MICKAEL       ARRA  1940  4    2007

356  CF   BIRENS           ERIC-ANDRE    STLV  2119  4    2004

357  CF   LUCAS            JEAN          DUNK  2003  4    2002

358  CF   CHARDIN          THIERRY       TREM  2059  4    1998

359  CF   CHESNEL          ROGER         CHJA  2085  4    1993

360  CF   ABOUAN           STEPHANE      FRAN  2138  4    1989

361  CF   BOUDIER          ERIC          AMIE  1928  4    1988

362       DESINTE          DAVID         BEL   1858  4    1988

363  CF   HAVERKAMP        KLAUS         GER   2062  4    1984

364  MI   SHALNEVA         OLGA          RUS   2288  4    1982

365  CF   HOURIEZ          ALAIN         AULN  2071  4    1978

366  CF   GUILBERT         JEAN-LOUIS    BOUL  2093  4    1970

367  CF   DE NOOSE         DANIEL        BEL   2008  4    1969

368  CF   LE ROUX          YANN-ERLE     LYON  2058  4    1969

369       HERVO            FREDERIC      NOGE  1950  4    1953

370  CF   WALZER           NICOLAS       MEAB  1965  4    1952

371  CF   LE GALLO         FREDERIC      SAUT  2041  4    1949

372       RUSSO            BRUNO         BEL   1836  4    1948

373       GROSSE           MANFRED       AUT   1908  4    1942

374       RUYTHOORENS      NICOLAS       STAN  1900  4    1941

375  CF   VERHAEGHE        PHILIP        BEL   2060  4    1940

376  CF   TRUONG           HUBERT        MALA  2056  4    1939

377  CF   ROUQUET          RONAN         GONF  2072  4    1938

378  CF   KVISVIK          BREDE         NOR   2031  4    1934

379  CF   MAUPIN           VALERIE       STJC  2035  4    1930

380  CF   DEMEESTERE       LAURENT       PROV  1949  4    1926

381  CF   MEDGHOUL         ABDEL         MARO  1993  4    1925

382       VAUTRELLE        PHILIPPE      LIEN  1890  4    1925

383       DECELLIER        PATRICK       BEL   1834  4    1922

384       FISCHER          MARC          BEL   1816  4    1920

385       LE FRANC         YVES          BOUR  2020  4    1917

386       TURQUET          CHRISTOPHE    CAPG  1620  4    1914

387       THIERY           CHRISTOPHE    FEIG  2010  4    1912

388  CF   BAGUANT          ASHLEY        CAUD  1892  4    1910

389       VERWAERDE        ROMUALD       STAN  1780  4    1908

390       ALLENTIN         ERIC          CAPG  1950  4    1906

391  CF   MANNE            JEAN-LUC      BEL   2028  4    1905

392       AUDIN            THIERRY       BEL   2008  4    1899

393       ROMAIN           EMELINE       BLAG  1960  4    1898

394       FLANDRE          XAVIER        BELL  1710  4    1897

395  CF   HELIN            MIKAEL        SWE   1942  4    1896

396       VANHAMME         PATRICK       BEL   1731  4    1895

397  CF   WARKENTIN        SABINE        NEUF  1834  4    1895

398       WERY             BENOIT        BEL   1947  4    1895

399  CF   EGELAND          MARTE         NOR   2006  4    1892

400  CF   GARRIGUES        BERTRAND      DUNK  2070  4    1892

401       LE DORTZ         ANTHONY       LIMB  1960  4    1891

402       LECOINTE         JEAN-YVES     LIEN  1800  4    1888

403  CF   MENNA            IVAN          STJC  2011  4    1885

404       MEUNIER          SAMUEL        RILL  2000  4    1876

405  CF   BESSAT           REMY          BETH  2002  4    1871

406  CF   FACON            ALBERT        BAEF  1901  4    1868

407       GARDIN           EDOUARD       EMME  N1860 4    1864

408  CF   LAVERGNE         HENRI-JEAN    CASM  2000  4    1864

409       LONNOY           REMI          PROV  1850  4    1864

410       ABDI             HOUCINE       CHJA  1740  4    1858

411       AUNEAU           DOMINIQUE     LIBO  1990  4    1853

412       DELARUELLE       CHRISTIAN     GONF  1940  4    1853

413       BERNARD          MICHAEL       CAPG  1880  4    1844

414       MARLIER          GAETAN        BEL   1709  4    1844

415       ROHART           MAXIME        BOUL  1560  4    1844

416       RUSSO            JULIEN        BEL   1806  4    1839

417       FEIT             REMI          AMBE  1860  4    1812

418       LOUIS            ANDRE         CHMZ  1830  4    1801

419       DESSENNE         FRANCOIS      NEUF  1990  4    1788

420  CF   BARDIN           CHRISTIAN     BAGX  1924  4    1786

421  CF   AMRAM            ROGER         ISSY  1958  4    1766

422       GANTY            MARC          SYNT  1800  4    1765

423       VEKEMANS         PAUL          SENL  1800  4    1762

424       FOURCART         MARC          BLAG  1950  4    1748

425       VANDERSTRAETEN   DOMINIQUE     NEUF  1570  4    1743

426       ROBION           JEAN-CLAUDE   ARM8  1580  4    1737

427       DUPONT           JEAN-PIERRE   ANSE  1890  4    1720

428       HOEL             HAKON         NOR   1433  4    1706

429       BLOT             PHILIPPE      SYNT  1790  4    1687

430       MATUSZEWSKI      DAVID         SYNT  1680  4    1687

431  CF   GRALL            GWENOLE       CANO  1930  4    1680

432       GUIDOUX          FABRICE       BNPA  1810  4    1646

433       TACHIKART        YASSIN        BELF  1960  4    1633

434       BAYLISS          LYALL         ENG   1320  4    1590

435  CF   LAVAL            BRICE         REIM  2094  4    2156

436  CF   SAND             ROLF DR.      GER   2110  4    2114

437  CF   NOREK            ARNAUD        BASX  1954  4    1917

438       BRANDA           RALF CLAUDIO  ITA   1937  4    1901

439       CASIER           FABRICE       CAPG  1710  4    1722

440  CF   DUFOUR           OLIVIER       CHEC  2051  3,5  2097

441  CF   LAGUNES          JEAN-RENAUD   BXEC  2077  3,5  2090

442  CF   BRIQUET          JEAN-PIERRE   TOUR  2080  3,5  1986

443       AUBERT           BERNARD       BEL   1936  3,5  1938

444       DEKNUYDT         CLAUDY        DUNK  2040  3,5  1898

445       MESTDAGH         FRANCK        FOUR  1980  3,5  1897

446       BOSCH            JOACHIM       BETH  1970  3,5  1892

447  CF   MARTIN           THIERRY       FDRP  1987  3,5  1891

448  MI   LEBEL-ARIAS      JULIA         MNC   1992  3,5  1889

449  CF   ANTON            JOSE          FOSM  2071  3,5  1880

450       TRIDANT          THIERRY       ELBE  2000  3,5  1850

451       SJUGIROV         VIATCHESLAV   RUS   N1840 3,5  1849

452       MILBOR           NICOLAS       CAPG  1780  3,5  1837

453       DARRAS           MICHEL        STJC  1820  3,5  1836

454  CF   HOLLAND          CHRISTOPHE    LONG  1849  3,5  1828

455       ASSOUN           JOHAN         CASM  1750  3,5  1824

456  CF   STILMANT         THIERRY       BEL   2065  3,5  1816

457       PERRIEN          FRANCIS       SENL  1740  3,5  1813

458       LEQUIEN          FRANK         BOUL  1690  3,5  1810

459       MAUPIN           GERVAIS       STJC  1860  3,5  1809

460  CF   CHEVRY           PHILIPPE      BEL   1931  3,5  1798

461  CF   FOISOR           VERONICA      ROM   2005  3,5  1794

462       WALLART          JEAN          BAEF  1870  3,5  1789

463       ROGER            MARC          BEL   1886  3,5  1783

464       LAKHANI          KISHAN        ENG   1496  3,5  1761

465       FRISON           STEPHANE      STGB  1820  3,5  1754

466       AUBRY            FABIEN        CLIC  1830  3,5  1745

467       KATZAHIAN        MICHEL        OLLA  1690  3,5  1736

468       BOUGEL           CLAUDE        LONG  1790  3,5  1735

469       LABROCHE         JEROME        RILL  1820  3,5  1727

470       CHOCHOY          PATRICK       APSA  1820  3,5  1724

471       ROLLIER          ERIC          CASM  1790  3,5  1707

472       DURY             RENAUD        ISLE  1490  3,5  1703

473       VALLET           VINCENT       LIEN  1810  3,5  1697

474       AINE             OLIVIER       STAN  1730  3,5  1689

475       LEVERS           CHRISTELLE    AULN  1530  3,5  1688

476       TRAN             ALEX          SENL  1790  3,5  1667

477       LEMOINE          JEAN-PIERRE   HEME  1520  3,5  1666

478       VERVELLE         SEBASTIEN     STJC  1750  3,5  1666

479       CHARLIER         BENOIT        BEL   1479  3,5  1650

480       ABABSA           TUFEK         MARO  1800  3,5  1649

481       PARFETT          GERALD        ENG   1488  3,5  1637

482       FERRY            AMELIE        GONF  1640  3,5  1627

483       DEFURNE          MAXIME        SYNT  1360  3,5  1527

484       COLSON           STEPHEN       LONG  1260  3,5  1513

485       GESLOT           PENELOPE      CAAG  N1300 3,5  1403

486  CF   VILPOUX          JEREMIE       CHAL  2077  3,5  2059

487       DELBECQ          JEANNOT       BETH  2020  3,5  2009

488  MF   THOMPSON         IAN D.        ENG   2281  3,5  2288

489       MAUPOINT         SEBASTIEN     SENL  2070  3    1918

490       ROCCHIA          ALAIN         ANSE  1710  3    1758

491       DELANNOY         FREDERIC      HORN  1720  3    1754

492       DZIEDZICZAK      VINCENT       CHJA  1710  3    1703

493       TORREZ           JAVIER        BOL   N1680 3    1699

494       HELFFERICH       ERIC          BEAO  1730  3    1689

495       VERSAILLES       MARC          BEL   1749  3    1684

496       BONNAL           LOUIS         CEPO  1630  3    1683

497       MASSOT           MANUEL        NOGE  1800  3    1682

498       GALANIN          VALERI        RUS   N1680 3    1672

499       SCHNEDLITZ       JOACHIM       AUT   N1580 3    1660

500       VERHAEGHE        JEAN-FREDERI  CAPG  1640  3    1646

501       PERRET           BRUNO         HEME  1650  3    1640

502       LANIEZ           JULIEN        CAPG  1600  3    1632

503       DURCZAK          MELANIE       FENA  1610  3    1621

504       FERYN            ALEXANDRE     CAPG  1630  3    1616

505       SCHREFHEERE      ANTHIME       CAPG  1550  3    1604

506       MOUSSARD         LAURENT       NAOP  1640  3    1590

507       FERYN            BENJAMIN      CAPG  1640  3    1577

508       TRANNOY          ARTHUR        FENA  1430  3    1576

509       GOBEAUT          BENJAMIN      GIEN  1600  3    1572

510       SWIERCZ          SONIA         ROBQ  1620  3    1564

511       HOUCK            VERONIQUE     CAPG  1510  3    1562

512       BOSCH            GERARD        BETH  1560  3    1561

513       BOUVEUR          GERARD        ARM8  1590  3    1545

514       PETENATI         EMMANUEL      FOUW  1510  3    1534

515       URSO-BAIARDO     JOSEPH        HEME  1530  3    1526

516       CATALA           GUILLAUME     ORSA  1580  3    1516

517       FLANDRE          JEAN-PIERRE   BELL  1520  3    1515

518       STUDENNY         ALEXANDRE     CAPG  N1460 3    1508

519       LAMERANT         HENRI         ARM8  1570  3    1502

520       WADOUX           RUDY          BRBG  1420  3    1502

521       HEMONNET         VALENTIN      TGCA  1460  3    1501

522       BAESJOU          NATHALIE      RUEI  1400  3    1498

523       GAFFE            MARION        GONF  1520  3    1493

524       DEJASSE          DANIEL        BEL   1396  3    1491

525       DUROT            EDWIGE        CAPG  1500  3    1458

526       NEUHAUSER        LUC           VAND  1430  3    1450

527       GODART           FRANCOIS      BEL   1233  3    1447

528       GOBEAUT          CLAUDINE      GIEN  1580  3    1441

529       WADOUX           PIERRE        BRBG  1300  3    1437

530       MALLET           DENIS         ANSE  1430  3    1426

531       VANDRISSE        BRUNO         CAPG  N1440 3    1424

532       FOUCQUE          PATRICE       CAPG  1490  3    1385

533       BAGUANT          LAVINA        CAUD  1460  3    1376

534       PLATEL           ANGE          CAPG  1390  3    1376

535       BOUCQ            ROMAIN        FOUR  N1780 3    1789

536       BENALI           BOUBAKER      GARD  1690  3    1716

537       BASSINE          DAVID         BEL   1573  3    1601

538       SZUMSKI          FREDERIC      BETH  1340  3    1536

539  CF   YOUNG            CRAIG         ENG   2109  3    2142

540       BAJART           SIMON         TGCA  1920  3    1720

541       CHAUMOND         YANN          BEL   1585  2,5  1702

542       BOURJOL          DANIEL        MIMI  1770  2,5  1615

543       DAY              PETRA         GER   1445  2,5  1612

544       NICOLLE          FRANCOIS      AMIE  1550  2,5  1577

545       HORNEBORG        GUNTER        PORN  1510  2,5  1546

546       VAAST            JEAN          MEAB  1500  2,5  1493

547       PRUVOST          ALAIN         DUNK  1610  2,5  1473

548       RAMIREZ          JORGE         CRC   N1500 2,5  1446

549       NEUHAUSER        SALOME        VAND  1460  2,5  1420

550       PAUCHET          JACQUES       CAPG  1550  2,5  1382

551       DEBERGUES        JULIEN        CAPG  N1360 2,5  1341

552       BENAHMED         FAYCAL        MEAB  1150  2,5  1311

553       SCHREFHEERE      JEAN-YVES     CAPG  1340  2,5  1305

554       MARSYLLE         CHRISTIAN     CAPG  1500  2    1408

555       BOURGAIN         LOUIS         BOUL  1360  2    1365

556       DEHON            MARC          CAPG  N1260 2    1330

557       BAILLIE          ANDRE         BRBG  1310  2    1292

558       DEPOERS          JEAN          CAPG  1310  2    1264

559       VANDRISSE        MARIE         CAPG  1260  2    1259

560       LANDUYT          THOMAS        CAPG  N1160 2    1232

561       VANDRISSE        NATHAN        CAPG  1700  2    1232

562       BEVIERE          HERVE         BAEF  N1100 2    1227

563       CHAINAY          GERARD        AUBV  1510  2    1209

564       GHEERAERT        SIMON         SYNT  N1160 2    1188

565       LEVERS           JIMMY         AULN  1060  2    1150

566       CAPON            JONATHAN      CAPG  N1220 2    1119

567       COUTREEL         MICHEL        BOUL  1010  2    1026

568       THOUVENIN        MARIKA        ARCU  1600  2    1441

569       COUTREEL         FRANCOIS      BOUL  N1340 1,5  1220

570       SELMI            OMAR          TUN   1903  1,5  1605

571  MF   MARCHAND         FRANCOIS      ECHP  2271  1,5  2212

572       ROYER            MICHEL        TREM  1340  1    1156

573       MAHIEU           FREDDY        CAPG  N1260 1    999

574       OLIVIER          KATHELYNE     CAPG  1010  1    886

575       RUBERT           MIREILLE      BEL   1350  0    1127

576       BENMENNI         BOUBEKEUR     RUEI  1670  0    0