VIIe Open International de Cappelle-la-Grande 1991

 

                Classement final                 

 

Cl.       NOM              PRENOM        Fed   Elo   Pts   Dep2

1    GMI   VAISER           ANATOLY V     URS   2540  8     2733

2    MI    SADLER           MATTHEW       ENG   2440  8     2727

3    MI    ANASTASIAN       ASHOT         URS   2475  7     2581

4    MI    APICELLA         MANUEL        FRA   2430  7     2534

5    MI    SERET            JEAN-LUC      FRA   2375  7     2507

6    GMI   PLACHETKA        JAN           CSR   2425  6,5   2503

7    GMI   LPOUTIAN         SMBAT         URS   2565  6,5   2502

8    MI    LANC             ALOIS         CSR   2470  6,5   2497

9    MI    ARKELL           KEITH C       ENG   2450  6,5   2482

10   MI    HEBDEN           MARK          ENG   2475  6,5   2479

11   CF    KIMPINSKY        FRANK         FRG   2285  6,5   2405

12   CF    BUS              MARIUSZ       POL   2420  6,5   2374

13   MI    BANAS            IAN           CSR   2370  6,5   2364

14   MI    ROEDER           MATTHIAS      FRG   2430  6,5   2363

15   MI    DUMITRACHE       DRAGOS        ROM   2395  6     2547

16   CF    STOINEV          METODI        BLG   2230  6     2517

17         BEIKERT          GUNTHER       FRG   2250  6     2479

18   MI    CONQUEST         STUART        ENG   2460  6     2472

19   MI    FINEGOLD         BENJAMIN      USA   2460  6     2457

20   MI    TIBENSKY         ROBERT        CSR   2385  6     2444

21   MI    LANE             GARRY W       ENG   2370  6     2402

22   MI    TOMPA            JANOS         HUN   2445  6     2399

23         JOURAVLEV        ANATOLY       URS   N2400 6     2389

24   MI    RAUSIS           IGORS         URS   2440  6     2386

25   CF    CHEVALLIER       DIDIER        FRA   2260  6     2384

26   MI    MCDONALD         NEIL R        ENG   2385  6     2382

27   MI    NEGULESCU        ADRIAN        ROM   2395  6     2382

28   CF    AMBARCUMIAN      ARMEN         URS   2345  6     2366

29   MI    EMMS             JOHN M        ENG   2440  6     2364

30   MI    HOWELL           JAMES C       ENG   2455  6     2330

31   CF    DUNWORTH         CHRIS         ENG   2330  6     2329

32   MI    WERNER           DIMO          FRG   2395  6     2321

33   CF    GOMEZ JURADO     ALBERTO       ESP   2310  6     2263

34   MF    PETRAN           PETER         CSR   2395  6     2241

35   MF    GRALKA           JULIAN        POL   2315  6     2228

36   CF    AC               MICHAL        CSR   2235  6     2145

37   CF    FRUTEAU          SABINE        FRA   2055  6     2047

38   MI    BELKHODJA        SLIM          FRA   2365  6     2481

39   GMI   MIKHALCHISHIN    ADRIAN        URS   2530  5,5   2481

40   MI    BOUDRE           JEAN-PIERRE   FRA   2365  5,5   2401

41   MI    HOFFMAN          ALEJANDRO     ARG   2415  5,5   2391

42   MI    MORRIS           PHILIP        ENG   2405  5,5   2303

43   CF    CROUCH           COLIN S       ENG   2315  5,5   2300

44   MI    RUBENE           ILZE          URS   2330  5,5   2289

45   MF    NOKSO-KOIVISTO   ANTTI         FIN   2370  5,5   2288

46   CF    COLLAS           DIDIER        FRA   2315  5,5   2283

47   MI    WHITELEY         ANDREW J      ENG   2335  5,5   2281

48   MI    JACOBS           BYRON A       ENG   2340  5,5   2276

49   CF    LE QUANG         KIM           BEL   2240  5,5   2263

50   GMI   ARKELL           SUSAN         ENG   2300  5,5   2255

51   MI    GROSS            STEFAN        CSR   2435  5,5   2234

52         ALAWIEH          AMINE         ERDE  2250  5,5   2227

53   MF    DUBOIS           JEAN-MARIE    FRA   2285  5,5   2223

54   CF    HARASTA          VLADIMIR      CSR   2255  5,5   2222

55   CF    STROMER          ALEXANDRE     FRG   2240  5,5   2221

56   CF    OKRAJEK          ALEXANDER     FRG   2240  5,5   2199

57   MI    ROOS             CELINE        FRA   2145  5,5   2179

58   MI    DUBOIS           MARTINE       FRA   2025  5,5   2134

59         CHESTERS         TIM           ENG   1864  5,5   2133

60         SLAPAK           ZDENEK        CSR   2222  5,5   2123

61   CF    DELANOY          ARNAUD        FRA   2210  5,5   2118

62   CF    GARRIDO          DENIS         FRA   2250  5,5   2116

63   CF    POULTON          JAMES         ENG   2250  5,5   2114

64   CF    PATRAT           ALEXANDRE     FRA   2275  5,5   2110

65   CF    RAUSE            OLITA         URS   2175  5,5   2110

66   CF    LACROSSE         MARC          BEL   2205  5,5   2107

67   MF    PIRTTIMAKI       TIMO          FIN   2295  5,5   2093

68   MF    SAN MARCO        BRUNO         FRA   2265  5,5   2092

69   CF    FELLER           JOSY          LUX   2225  5,5   2034

70         MARCINIAK        MARCEL        LIEV  1990  5,5   2032

71   CF    RAY              CHRISTOPHER   ENG   2220  5,5   1972

72   CF    POKHLA           GARRY A       URS   2345  5,5   2237

73   MF    KINSMAN          ANDREW P H    ENG   2300  5     2345

74         KESMAECKER       PHILIPPE      METZ  2220  5     2311

75         GOLDGEWITCH      LIONEL        AECE  2080  5     2264

76   MI    HARDICSAY        PETER         HUN   2360  5     2261

77         STEFANELLI       LUCA          ITA   2165  5     2222

78         DUMITRACHE       SERBAN        ROM   2200  5     2221

79   CF    RELANGE          ELOI          FRA   2260  5     2210

80   CF    WIANS            CAMILLE       LUX   2355  5     2208

81   CF    SOKOLOWSKI       STANISLAW     POL   2255  5     2207

82   MF    BERNEI           ANDRAS        HUN   2360  5     2204

83   MF    BRITTON          RICHARD       ENG   2260  5     2204

84   MF    MORTAZAVI        ALI           ENG   2280  5     2203

85   MF    STONE            RAYMOND       CAN   2325  5     2194

86   CF    ETCHEGARAY       PATRICE       FRA   2270  5     2188

87   CF    VETEMAA          YURI          URS   2415  5     2186

88         TRAVENEC         IGOR          CSR   2172  5     2185

89         COSTELLO         COLIN         ENG   1995  5     2173

90   CF    RUCKSCHLOSS      KAROL         CSR   2315  5     2140

91   CF    MAURO            ALAN          ITA   2255  5     2137

92   MI    DURAO            JOAQUIM       POR   2235  5     2121

93   CF    HARLIN           HENRI         FRA   2260  5     2121

94         LAURENT          HUGUES        ORLE  1990  5     2099

95         MARCHYLLIE       BRUNO         CAPP  1980  5     2091

96   CF    GUERRA           UDO           ITA   2340  5     2089

97         MAC VICAR        JOHN          SCO   1835  5     2087

98         MARCHAND         FRANCOIS      BAGN  2040  5     2077

99         BOUTON           CHRISTOPHE    CLIC  2260  5     2063

100        QVORTRUP         JON           LDOY  N2060 5     2062

101        JOSEPH           STEVE         ENG   1932  5     2020

102        ROBIQUET         ALAIN         WITR  1940  5     2019

103        GERBAULET        ETIENNE       THAO  1990  5     2017

104        PRUDHOMME        FRANCK        DUNK  2120  5     2009

105        DEKNUYDT         CLAUDY        DUNK  1920  5     2004

106        SCHABANEL        STEPHANE      CHES  2090  5     2002

107        CAPPON           JOHN          CAPP  1670  5     1971

108        GUILBERT         JEAN-LOUIS    BOUL  1920  5     1961

109        ROUNEAU          MARC          CALA  2040  5     1951

110        CESBRON          GUY           VILT  1990  5     1945

111        RUCH             BERNARD       SAVE  2000  5     1932

112        LANDUYT          ERIC          CAPP  1960  5     1915

113        SAMAKAR          ALI-REZA      REIM  1940  5     1909

114        THIMON           JEROME        LYON  1870  5     1899

115        FLORENCE         SIMON         ENG   1912  5     1877

116        VANDERVORST      JEAN-MARC     AULN  1750  5     1846

117        DELOBEL          ALAIN         CAPP  1760  5     1817

118        NOLEAU           NOEL          HEME  1720  5     1759

119        BOURDIN          JACKY         STNA  1960  5     1743

120        MERAND           FRANCOIS      MEAU  1410  5     1620

121        DE BOLSTER       WIM           BEL   2214  5     2236

122        VERSPORTEN       WIM           BEL   2160  5     2019

123        THINIUS          MARCO         FRG   2195  4,5   2212

124        MATHE            AURELIEN      DOUA  2070  4,5   2193

125        MARTINEZ         PABLO         ESP   2155  4,5   2183

126        BIRENS           ERIC-ANDRE    AUXE  1970  4,5   2105

127        PICHON           JEAN-MARC     DOUA  2250  4,5   2089

128        BARBAUT          MICHEL        VALE  1680  4,5   2075

129        BOUDRENGHIEN     FRANCOIS      NEUV  1880  4,5   2042

130  MF    TAGNON           NICOLE        FRA   2110  4,5   2042

131        NEMEC            TADEUS        CSR   2065  4,5   2034

132  MI    FINEGOLD         GINA          BEL   2120  4,5   2027

133  CF    MONNARD          LAURENT       FRA   2290  4,5   2014

134  CF    MEISSNER         HANS-JUERGEN  FRG   2280  4,5   2012

135        RAMON            DIDIER        LILL  2100  4,5   2012

136        PEREZ            SERGE         LONG  1900  4,5   2003

137        BONATI           CHARLES       CLIC  1840  4,5   2002

138        DUPONCHEL        CLAUDE        CALA  1720  4,5   1967

139        GOLLER           DIDIER        VILT  1860  4,5   1967

140        DE SOUSA         JOSE          CAIC  2010  4,5   1948

141        BRASSART         MATTHIEU      ARRA  1760  4,5   1937

142        DESSENNE         FRANCOIS      LILL  1930  4,5   1932

143        THIRIET          BENOIT        LYON  2080  4,5   1931

144        FRANCOIS         CLAUDE        AUCH  1870  4,5   1922

145        MICHAUD          PASCAL        AVOI  1920  4,5   1913

146        JOSSIEN          ARNAUD        MOLI  1370  4,5   1877

147        TOMCZYK          ARNAUD        COMP  1730  4,5   1860

148        JANAS            SYLVAIN       BAIS  1450  4,5   1854

149        GARRIGUES        GILLES        DUNK  N1780 4,5   1853

150        DEGREMONT        PATRICK       FOUR  1920  4,5   1846

151        BACROT           ETIENNE       ALBE  1390  4,5   1848

152        TALLAS           ULLE          URS   1900  4,5   1845

153        WITZKE           CARL-RUDOLF   FRG   1900  4,5   1841

154        MAGNIE           MOISE         FOUR  1730  4,5   1828

155        AGUSSOL          MICHEL        LEHA  1640  4,5   1822

156        KONIECZNY        SEBASTIEN     AUCH  N1780 4,5   1816

157        LEVERS           THIERRY       AULN  1740  4,5   1816

158        HUTIN            FREDERIC      BOUL  1550  4,5   1811

159        RINGOIR          GUY           BEL   1909  4,5   1772

160        TARDIF           OLIVIER       CAPP  1720  4,5   1762

161        VANLEYNSEELE     PATRICK       DOUV  1680  4,5   1687

162        GUEVENOUX        PATRICE       LIEV  1780  4,5   1682

163        HERAS            JEAN-CLAUDE   MAT8  1680  4,5   1677

164        DUQUESNOY        PATRICE       CALA  N1560 4,5   1658

165        KURBEL           HORST-PETER   FRG   1975  4,5   1655

166        LEGRAND          THIERRY       BOUL  1460  4,5   1482

167        CZAJKA           ZBIGNIEW      POL   2116  4     2039

168        DOOSSCHE         CARLO         BEL   1775  4     1984

169        RATTIER          JEROME        BGJA  1800  4     1958

170        MUNCH            THOMAS        FRG   1900  4     1957

171        PIVARD           JEAN-LOUIS    LYON  2030  4     1880

172        HUGUENIN         OLIVIER       LILL  1750  4     1873

173        CATTEAU          YVES          LILL  1810  4     1864

174        AASMA            JELENA        URS   1900  4     1861

175        DE LAGONTRIE     JEAN          LECH  1880  4     1837

176        ZERBIB           CLAUDE        VILL  1700  4     1828

177        MICHEL           JACQUES       STNA  1880  4     1826

178        DUPONT           CHRISTOPHE    HAZE  1830  4     1819

179        FRONEK           DIDIER        FOUR  N1940 4     1810

180  CF    CHAPLIN          ERIK          FRA   2265  4     1799

181        STOENESCU        RADU          STRA  N1760 4     1781

182        BOUGEL           CLAUDE        LONG  1870  4     1778

183        SELLAH           MOHAMED       DUNK  N1740 4     1772

184        FRADET           JEAN-RENE     STNA  1860  4     1760

185        PACCOU           JEAN          HAZE  1660  4     1746

186        LIAGRE           NICOLAS       NEUV  1960  4     1740

187        VERVIAL          FRANCK        FOUR  N1720 4     1735

188        COQUELLE         ARNAUD        LEHA  1830  4     1731

189        DELAHAYE         WILHEM        BOUL  1890  4     1731

190        BAUDUIN          CHRISTELLE    FOUR  1540  4     1709

191        VAILLANT         STEPHANE      ORLE  1800  4     1714

192        MINAUX           GUILLAUME     FOUR  1650  4     1675

193        LARRIEU          PIERRE-YVES   BRES  N1580 4     1673

194        DELHAIZE         PASCAL        VILL  1570  4     1668

195        BARILLET         LUCIEN        AGEN  1890  4     1664

196        BOUTIN           SANDRINE      BOUL  1840  4     1659

197        WALLART          JEAN          BAIL  1450  4     1658

198        SCHEWE           BERNHARD      FRG   1975  4     1656

199        OUDOIRE          FREDERIC      BAIL  1500  4     1643

200        LIEVENS          FABRICE       CAPP  1510  4     1625

201        FOURNIER         CAROLE        TOUL  1500  4     1613

202        VANNELLE         GUY           LONG  1700  4     1607

203        BOUTIN           VANESSA       BOUL  1500  4     1606

204        HOLLEBEQUE       ANTOINE       MOLI  1600  4     1604

205        MESTDAGH         FRANCK        FOUR  1550  4     1591

206        DUQUESNE         CHRISTINE     AUCH  1590  4     1584

207        DELETOMBE        OLIVIER       VILL  N1640 4     1576

208        PELLE            GUILLAUME     FOUR  N1620 4     1555

209        LEBLOND          VINCENT       BOUL  N1420 4     1549

210        MAAZOUN          MEHDI         BOUL  1510  4     1523

211        URSO-BAIARDO     JOSEPH        HEME  N1500 4     1493

212        GALOPPA          LUDOVIC       CAPP  1380  4     1483

213        MAAZOUN          KARIM         BOUL  1300  4     1446

214        PAUWELS          RUDI          BEL   1991  4     1683

215        MARTIN           GILLES        LONG  1800  3,5   1951

216        DUBOCAGE         CLAUDE        FOUR  1850  3,5   1824

217        BIGOT            BERNARD       FRAN  N1880 3,5   1743

218        SOLAKIAN         JEROME        CLIC  1730  3,5   1741

219        KOITKA           JOHAN         HENI  1730  3,5   1717

220        MATTES           MARC          SAVE  N1740 3,5   1706

221        L'HENORET        THIERRY       PARI  N1620 3,5   1674

222        MARCHYLLIE       ISABELLE      CAPP  1670  3,5   1653

223        BELLER           MARCEL        CAPP  1670  3,5   1637

224        ATAMIAN          CLAUDE        MERS  1650  3,5   1633

225        DAMMAN           HUGHES        BOUL  1520  3,5   1620

226        FACON            ALBERT        BAIL  N1580 3,5   1604

227        NYULASZ          JANOS         HUN   1600  3,5   1599

228        TROTIN           ARNAUD        FOUR  N1580 3,5   1571

229        CASIER           FABRICE       CAPP  1630  3,5   1562

230        FLIES            MICHEL        BEL   1700  3,5   1559

231        SERRA            YANNICK       LILL  1420  3,5   1558

232        CACCIOTTI        ANGELO        ITA   N1480 3,5   1536

233        HAMIDA           OUAHID        FOUR  1230  3,5   1528

234        PINTE            SEBASTIEN     BAIS  1270  3,5   1512

235        CARPENTIER       CLAUDE        AULN  1650  3,5   1503

236        FONSECA          LUC           BOUL  1670  3,5   1501

237        BAUDUIN          NICOLAS       FOUR  1480  3,5   1465

238        HUBA             MARK          ENG   1525  3,5   1450

239        DEWITTE          CATHERINE     FOUR  N1260 3,5   1442

240        GANTY            MARC          CAPP  1450  3,5   1439

241        MICHALOWSKI      LAURENT       AUCH  N1420 3,5   1438

242        LANGUE           MAXIME        BOUL  1420  3,5   1427

243        LECLERC          YANN          CAPP  N1440 3,5   1411

244        DELOBEL          CATHY         CAPP  N1340 3,5   1387

245        MAGNIE           JEAN-CLAUDE   FOUR  N1280 3,5   1339

246        DEJONGH          ELISE         BAIS  1410  3,5   1336

247        COUDERC          CHRISTOPHE    BETH  N1700 3     1694

248        CASIER           DENIS         CAPP  1760  3     1644

249        ALLAYS           CHRISTIAN     FOUR  N1480 3     1450

250        DELY             JOCELYN       CAPP  N1460 3     1448

251        LECLUSE          CLAUDE        BETH  1350  3     1414

252        COTTON           EMMANUEL      CAPP  N1300 3     1411

253        LEFEVRE          HELENE        FOUR  N1340 3     1391

254        BLONDIN          VIRGINIE      BOUL  1270  3     1385

255        GOUVART          ALAIN         CAPP  1340  3     1360

256        WALLART          ADRIEN        BAIL  1320  3     1329

257        TROTIN           VALERIE       FOUR  N1310 3     1327

258        GEUJON           JEAN-CHARLES  BOUL  1090  3     1312

259        ROYER            MICHEL        PARI  N1360 3     1308

260        GOUVART          STEPHANE      CAPP  N1240 3     1305

261        HOLLEBECQUE      AMELIE        MOLI  1360  3     1303

262        LACROIX          THOMAS        BOUL  1190  3     1296

263        OBER             PASCAL        FOUR  N1340 3     1242

264        SALETA           PEGGY         MOLI  1040  3     1217

265        JOSSIEN          REMY          MOLI  1260  3     1206

266        PRUVOST          ALAIN         CAPP  N1100 3     1196

267        LEFEVRE          MICHEL        FOUR  N1000 3     1192

268        BARA             MAURICE       BOUL  N1100 3     1172

269        GARRIGUES        BERTRAND      DUNK  N1000 3     1153

270        MACHON           ALEXANDRE     CAPP  N1140 3     1262

271        FENIDES          ALI           FENA  1570  3     1524

272        STETSKO          OLEG          URS   2200  3     2191

273        DEJONGH          ALEXANDRE     BAIS  1530  3     1645

274  CF    FAYARD           ALAIN         FRA   2300  3     2220

275        WALLON           VINCENT       CALA  N1280 2,5   1438

276        AVRON            DAVID         VILL  N1460 2,5   1279

277        BONNINGUES       VIRGINIE      BOUL  1120  2,5   1250

278        MAGNIE           AURELIE       FOUR  N1280 2,5   1243

279        MALLEVAEY        GUILLAUME     CAPP  N1000 2,5   1163

280        GALOPPA          VALERIE       CAPP  1380  2,5   1083

281        DELAPORTE        MARCEL        CAPP  N1360 2,5   1384

282        TRAJBER          SANDRINE      BOUL  N1200 2     1121

283        LELEU            MATHIEU       BOUL  N1180 2     1084

284        CABOT            CEDRIC        CAPP  N1020 2     1071

285        SALA             FRANCOIS      BOUL  N1310 2     1000

286        ROMMELAERE       STEEVE        CAPP  N1200 2     1000

287        GOUVART          FRANCIS       CAPP  N1400 1     1000

288        VANDAELE         JEROME        CAPP  N1200 0,5   1074

289        MORELLE          LUDOVIC       BAIS  1690  0,5   0