VIIIe Open International de Cappelle-la-Grande 1992

 

                Classement final                 

 

Cl.       NOM              PRENOM        Fed   Elo   Pts   Dep2

1    GMI   HODGSON          JULIAN        ENG   2580  8     2799

2    MI    LANKA            ZIGURDS       LAT   2490  7     2675

3    GMI   PIGUSOV          EVGENY        URS   2550  7     2671

4    GMI   DREEV            ALEXEY        URS   2580  7     2637

5    MI    FINEGOLD         BENJAMIN      USA   2465  7     2601

6    GMI   SHNEIDER         ALEKSANDR     URS   2515  7     2572

7    MI    HEBDEN           MARK          ENG   2500  6,5   2614

8    MI    KUCZYNSKI        ROBERT        POL   2500  6,5   2587

9    MI    KHENKIN          IGOR          URS   2530  6,5   2584

10   GMI   KRASENKOV        MIKHAIL       URS   2495  6,5   2584

11   MI    ARKELL           KEITH         ENG   2460  6,5   2532

12   MI    FEHER            GYULA         HUN   2405  6,5   2491

13   MI    MOTWANI          PAUL          SCO   2455  6,5   2467

14   MI    SERET            JEAN-LUC      FRA   2415  6,5   2447

15   MI    PEDZICH          DOMINIK       POL   2385  6,5   2444

16         MOROZEVITCH      ALEXANDR      URS.  2414  6,5   2443

17   GMI   GELLER           EFIM          URS   2535  6     2569

18   MI    EMMS             JOHN          ENG   2430  6     2547

19   GMI   BOLOGAN          VIKTOR        URS   2585  6     2546

20   GMI   VYZMANAVIN       ALEXEY        URS   2590  6     2542

21   GMI   GOLDIN           ALEXANDER     URS   2595  6     2532

22   GMI   GEORGIEV         KRUM          BLG   2505  6     2528

23   MI    WELLS            PETER         ENG   2470  6     2508

24   GMI   BALASHOV         YURI          URS   2565  6     2499

25   GMI   RADULOV          IVAN          BLG   2400  6     2489

26   MI    FAULAND          ALEXANDER     OST   2440  6     2486

27   GMI   NAUMKIN          IGOR          URS   2460  6     2484

28   MI    SZEKELY          PETER         HUN   2450  6     2483

29   MI    LANE             GARY          ENG   2420  6     2476

30   MI    APICELLA         MANUEL        FRA   2435  6     2471

31   GMI   TIMOSHCHENKO     GENNADY       URS   2510  6     2469

32   MI    PRIEHODA         VITEZSLAV     CSR   2390  6     2436

33   MI    WERNER           DIMO          GER   2385  6     2430

34   MI    BANAS            IAN           CSR   2385  6     2425

35   MI    NEGULESCU        ADRIAN        ROM   2410  6     2411

36         BECKHUIS         GERNOD        GER.  2350  6     2391

37   MI    DEGRAEVE         JEAN-MARC     FRA   2470  6     2391

38   MI    BRADBURY         NEIL          ENG   2345  6     2383

39   CF    SOKOLOV          ANDREI        LAT   2435  6     2352

40   CF    DELEKTA          PIOTR         POL   2265  6     2337

41   MI    BUS              MARIUSZ       POL   2390  6     2331

42   CF    SCHMIDT          STEFAN        GER   2275  6     2320

43   CF    ESTRADA          JULIAN        MEX   2275  6     2257

44   MF    PETRAN           PETER         CSR   2380  5,5   2429

45   MI    SADLER           MATTHEW       ENG   2485  5,5   2423

46   GMI   YRJOLA           JOUNI         FIN   2485  5,5   2393

47   CF    BEIKERT          GUENTHER      GER   2350  5,5   2391

48   CF    GEORGIEV         VLADIMIR      BLG   2300  5,5   2386

49   MF    BJERRING         KAI           DEN   2305  5,5   2383

50   CF    POHLA            HARRY         EST   2340  5,5   2382

51   MI    ILIC             ZORAN         JUG   2395  5,5   2360

52   MF    MORTAZAVI        ALI           ENG   2300  5,5   2353

53   MF    WEBSTER          ANDREW        ENG   2350  5,5   2351

54   CF    JARACZ           PAWEL         POL   2245  5,5   2344

55   GMI   ARKELL           SUSAN         ENG   2320  5,5   2338

56   CF    FRUTEAU          SABINE        FRA   2090  5,5   2326

57   MI    TODOROV          OGNJAN        BLG   2365  5,5   2319

58   CF    CHATALBASHEV     BORIS         BLG   2390  5,5   2309

59   GMI   BRUSTMAN         AGNIESZKA     POL   2325  5,5   2303

60   MI    DUMITRACHE       DRAGOS        ROM   2375  5,5   2289

61   CF    MIRCOV           NICOLA        ROM   2290  5,5   2276

62         LACROSSE         MARC          BEL.  2248  5,5   2270

63   MI    WHITELEY         ANDREW        ENG   2345  5,5   2267

64   MF    CASAGRANDE       HARALD        OST   2360  5,5   2259

65   MF    ROTH             PETER         OST   2325  5,5   2219

66   CF    BOUHALLEL        RABAH         FRA   2230  5,5   2216

67   CF    SZABO            ZSOLT         HUN   2275  5,5   2211

68         CAETANO          JOAO          ANG.  2150  5,5   2209

69         CZAJKA           ZBIGNIEW      POL.  2162  5,5   2203

70         COLLIN           DENIS         LILL  2170  5,5   2201

71   MF    DE ECCHER        STEFANO       ITA   2275  5,5   2186

72         DOBIAS           RICHARD       CSR.  2210  5,5   2183

73   MF    NOKSO-KOIVISTO   ANTTI         FIN   2330  5,5   2182

74   MF    HELGASSON        REYNIR        SVE   2335  5,5   2176

75         PRUDHOMME        FRANCK        COUR  2110  5,5   2172

76         MARCHYLLIE       BRUNO         CAPP  2100  5,5   2164

77         CIMRA            JOSEF         CSR.  2270  5,5   2158

78         MATHE            AURELIEN      DOUA  2090  5,5   2154

79   CF    RUDOLF           MICHAL        POL   2280  5,5   2143

80   CF    LIKAVSKY         TOMAS         CSR   2250  5,5   2132

81   CF    GRZELAK          ARTUR         POL   2270  5,5   2121

82         FILLON           DAMIEN        TORS  2000  5,5   2113

83   MI    DURAO            JOAQUIM       POR   2225  5,5   2073

84         JOSSIEN          ARNAUD        MOLI  1780  5,5   1951

85   CF    CIEMNIAK         ROBERT        POL   2335  5     2297

86   CF    LIPKA            JURAJ         CSR   2305  5     2286

87   CF    ASTOLFI          FREDERIC      FRA   2255  5     2249

88   CF    COLLAS           DIDIER        FRA   2280  5     2247

89   CF    CERISIER         PHILIPPE      FRA   2330  5     2235

90   CF    WALL             TIM           ENG   2265  5     2232

91   CF    STROMER          ALEXANDER     GER   2255  5     2223

92   CF    DOCHEV           DIMITAR       BLG   2285  5     2203

93   CF    KOSKINEN         HENRI         FIN   2245  5     2199

94         BIANCHI          GUILLAUME     CAPP  2000  5     2185

95   MF    TREPNER          GERT          GER   2330  5     2182

96   CF    GARRIDO          DENIS         FRA   2235  5     2176

97   MF    PIOCH            THOMAS        GER   2220  5     2176

98   MI    MATEUS           MANUEL        ANG   2255  5     2175

99         PREVOT           EMMANUEL      ROSN  2090  5     2165

100  CF    SCHABANEL        STEPHANE      FRA   2230  5     2164

101  CF    ANDERSEN         IB            DEN   2230  5     2138

102  MI    DUBOIS           MARTINE       FRA   2050  5     2109

103        GABORIT          JEAN-PIERRE   TORS  2140  5     2102

104  MF    HORVATH          MARIA         OST   2050  5     2095

105  CF    HENRICHSEN       JENS          DEN   2230  5     2093

106        DELMONT          JEAN-ROBERT   CHMZ  2100  5     2087

107        DIDIER           MICHEL        MARS  2030  5     2078

108        LASSILA          ERKKI         FIN.  2107  5     2069

109        CATTEAU          BRUNO         LILL  2090  5     2049

110        BIRENS           ERIC-ANDRE    NICE  2080  5     2041

111        FRANCOIS         CLAUDE        AUCL  1920  5     2024

112        PREECE           NEIL          ENG.  1824  5     2024

113        LAURENT          HUGUES        BOUR  2050  5     2017

114        RATTIER          JEROME        LYON  1960  5     2009

115        FIORITO          CHRISTIAN     MARS  1890  5     2007

116  CF    ASTOLFI          ENEIDA        FRA   2065  5     1980

117        BOUGEL           CLAUDE        LONG  1780  5     1977

118        DESSENNE         FRANCOIS      LILL  1920  5     1961

119        OLKINUORA        HANNU         FIN.  1900  5     1951

120        DEKNUYDT         CLAUDY        DUNK  1930  5     1929

121        DELAHAYE         FREDERICK     CAPP  1980  5     1828

122        BODLET           FREDERIC      MOLI  1590  5     1655

123        MICHALOWSKI      LAURENT       AUCL  1470  5     1650

124        FEUCHEROLLES     SYLVAIN       MAT8  1460  5     1626

125        SCHWEDA          ROLAND        OST.  2191  4,5   2295

126        PEREZ            SERGE         FOUR  2050  4,5   2197

127  CF    CHEVALLIER       DIDIER        FRA   2305  4,5   2157

128        LIEDL            WOLFGANG      OST.  2101  4,5   2147

129        COUCHE           DIDIER        CAPP  2060  4,5   2106

130  CF    REPKOVA          EVA           CSR   2185  4,5   2103

131  MI    FORBES           CATHY         ENG   2125  4,5   2096

132        HOURIEZ          ALAIN         FERR  2030  4,5   2068

133        SACHS            JONATHAN      ENG.  2275  4,5   2057

134        MOSNA            STEFANO       ITA.  2118  4,5   2055

135  CF    CHUKHROVA        NATALIA       URS   2100  4,5   2041

136        RASMUSSEN        NIELS         DEN.  2044  4,5   2037

137        ROYER            SYLVAIN       AUBE  2100  4,5   2028

138        SANCHIS          ANTOINE       BIHO  2020  4,5   2028

139        GUILBERT         JEAN-LOUIS    BOUL  1960  4,5   2022

140        DETTER           PETER         OST.  2141  4,5   2000

141        LAATIRI          TAHAR         TUN.  2000  4,5   1999

142        BAURY            GHISLAIN      AECE  2030  4,5   1969

143        COSTELLO         COLIN         ENG.  2010  4,5   1960

144        ALLANI           AMOR          TUN.  2000  4,5   1955

145        BOUDENNE         JEAN-BAPTIST  MARS  1870  4,5   1946

146        SUND             JAN           FIN.  1904  4,5   1942

147        GARRIGUES        GILLES        DUNK  1920  4,5   1939

148        VANDERVORST      JEAN-MARC     AULN  1880  4,5   1939

149        SACCHINI         MICHELE       ITA.  2203  4,5   1938

150        COPELAND         RAYMOND       ENG.  1760  4,5   1934

151        ROUNEAU          MARC          CALA  2070  4,5   1930

152        MARQUET          LAURENT       HAZE  1900  4,5   1921

153        CATTEAU          YVES          LILL  1880  4,5   1920

154        CAPPON           JOHN          CAPP  1750  4,5   1906

155        DOMINE           GILLES        GONE  1810  4,5   1894

156        DELOBEL          BERNARD       LONG  1850  4,5   1887

157        PLETINCKX        EDDY          BEL.  1930  4,5   1877

158        LEGRAND          PATRICK       LILL  1670  4,5   1869

159        MAGLOTT          PHILIPPE      VASC  1770  4,5   1850

160        CAMUS            ALAIN         LILE  1800  4,5   1841

161        PAILLARD         JEAN-PAUL     LORI  1770  4,5   1834

162        HUTIN            FREDERICK     BOUL  1730  4,5   1831

163        MINAUX           GUILLAUME     FOUR  1800  4,5   1829

164        MARTIN           GILLES        LONG  1800  4,5   1823

165        SALOMON          FRANCK        AUBE  1880  4,5   1801

166        CHARDIN          THIERRY       AUBE  1800  4,5   1800

167        MAGNIE           MOISE         FOUR  1780  4,5   1800

168        MALICET          MATHIEU       CHMZ  1820  4,5   1798

169        CARTIGNY         PATRICK       CAPP  1720  4,5   1783

170        DUBOCAGE         CLAUDE        FOUR  1870  4,5   1754

171        DEJONGH          ALEXANDRE     BAIS  1590  4,5   1753

172        RODRIGUES        FREDERIC      FOUR  1780  4,5   1744

173        LHOUSSENE        CEDRIC        VALE  1590  4,5   1722

174        BELLER           MARCEL        BETH  1550  4,5   1702

175        DAMMAN           HUGUES        BOUL  1640  4,5   1692

176        PACCOU           JEAN          HAZE  1690  4,5   1679

177        DAL PRA          NOEL          AVOI  1770  4,5   1662

178        GALOPPA          LUDOVIC       CAPP  1550  4,5   1591

179        MINET            STEVE         BSCL  1460  4,5   1591

180        GOLDGEWICHT      LIONEL        FRA   2245  4     2171

181        MC EWAN          KEN           SCO.  2235  4     2108

182        VERVIAL          FRANCK        FOUR  1780  4     1991

183        WOSTYN           RIK           BEL.  2140  4     1944

184  CF    CHRISTOPHER      SARAH         ENG   2090  4     1931

185        CHEROY           VINCENT       VIRY  1760  4     1928

186        FLORENCE         SIMON         ENG.  2030  4     1920

187        MOKHTAR          SLIMANI       ALG.  2000  4     1904

188        DUPONCHEL        CLAUDE        CALA  1840  4     1901

189        BROSSARD         ARMEL         AVOI  1800  4     1900

190        BOUTRY           PATRICK       LILL  1930  4     1896

191        ORSINI           PATRICK       AIXR  1840  4     1895

192        VERISSIMO        ALEXANDRE     ANG.  2100  4     1887

193        PELLE            GUILLAUME     FOUR  1620  4     1871

194        VANNELLE         JEAN-MARC     LONG  N1840 4     1842

195        LEVERS           THIERRY       AULN  1860  4     1821

196        YARD             MARIO         DUNK  1850  4     1815

197        BOUTIN           SANDRINE      BOUL  1750  4     1809

198        SEIBT            PETER         MARA  1710  4     1805

199        BOILLON          VINCENT       CHMZ  1840  4     1797

200        MARCHYLLIE       ISABELLE      CAPP  1700  4     1786

201        VANLEYNSEELE     PATRICK       DVFM  1690  4     1784

202        MORELLE          LUDOVIC       BAIS  1690  4     1780

203        SILVAIN          THIERRY       BEL.  1750  4     1774

204        DEHOUCK          REGIS         HAZE  1670  4     1767

205        PACI             CEDRIC        JARN  1800  4     1761

206        TARDIF           OLIVIER       ISSY  1730  4     1751

207        LOMBARDI         ASCENZO       ITA.  1639  4     1732

208        SAYAH            PHILIPPE      CALA  1750  4     1728

209        ROLLER           PAUL          LUX.  1792  4     1724

210        ATAMIAN          CLAUDE        MERS  1740  4     1712

211        WILTSHIRE        RICHARD       ENG.  1600  4     1706

212        LIEVENS          FABRICE       CAPP  1630  4     1691

213        THOMA            ALAIN         LUX.  1624  4     1678

214        BAUDUIN          CHRISTELLE    FOUR  1620  4     1671

215        NACCACHIAN       SEBASTIEN     CHMZ  1740  4     1668

216        SCHOLTES         THEO          LUX.  1748  4     1663

217        KONIECZNY        SEBASTIEN     AUCL  1640  4     1647

218        CLARET-TOURNIER  JEAN-LUC      LYON  1690  4     1643

219        VAN CAMP         ALBERT        BEL.  1590  4     1615

220        GANTY            MARC          CAPP  1480  4     1587

221        BOUTIN           VANESSA       BOUL  1550  4     1565

222        FEDELICH         OLIVIER       AMIE  1680  4     1565

223        CARON            FABRICE       BEL.  1500  4     1556

224        LEFEBVRE         JEREMIE       BEL.  1588  4     1549

225        VILLETTE         HERVE         BOUL  1380  4     1525

226        FACON            ALBERT        BAIL  1620  4     1516

227        BOUDIER          ERIC          AMIE  1310  4     1489

228        GARRIGUES        BERTRAND      DUNK  N1500 4     1462

229        DUQUENOY         PATRICE       CALA  1520  4     1456

230        LEVERS           CHRISTELLE    AULN  N1460 4     1448

231        KESSLER          LUCIEN        LUX.  1580  4     1433

232        PAUTROT          STEPHANE      SURE  1360  4     1410

233        SERRA            YANNICK       EMME  1550  4     1376

234  CF    VETEMAA          YURI          EST   2395  3,5   2194

235        SPADA            ANGELO        ITA.  2185  3,5   1941

236        KHALID           WALID         TUN.  2000  3,5   1806

237        AMRAM            ROGER         MEUD  1840  3,5   1771

238        BELLARDI         MICHEL        BOUR  1730  3,5   1745

239        CLOUET           PHILIPPE      CALA  1650  3,5   1743

240        HERAS            JEAN-CLAUDE   MAT8  1700  3,5   1706

241        THOMAS           PHILIPPE      NIOR  1630  3,5   1695

242        AGUSSOL          MICHEL        HAVR  1730  3,5   1693

243        HAMIDA           OUAHID        FOUR  1590  3,5   1671

244        DUQUESNE         BASTIEN       BOUL  N1720 3,5   1662

245        CHEVALIER        BERNARD       CALA  1680  3,5   1621

246        TAVERNIER        CHRISTINE     LILL  1460  3,5   1583

247        CARPENTIER       CLAUDE        AULN  1670  3,5   1554

248        TROTIN           ARNAUD        FOUR  1570  3,5   1546

249        BAUDUIN          NICOLAS       FOUR  1400  3,5   1544

250        JOSSIEN          REMY          MOLI  1340  3,5   1541

251        LANGUE           MAXIME        BOUL  1520  3,5   1525

252        FRUTEAU          PIERRE MARC   CHXV  1480  3,5   1514

253        COUDERC          CHRISTOPHE    BETH  1530  3,5   1461

254        DELAPORTE        MARCEL        CAPP  1490  3,5   1437

255        PIRET            JEAN-JACQUES  VALE  N1340 3,5   1434

256        DEWITTE          CATHERINE     FOUR  1460  3,5   1431

257        MARKWITZ         CHRISTOPHE    AUCL  1320  3,5   1408

258        BULTE            LAURENT       CAPP  N1340 3,5   1398

259        MAGNIE           JEAN-CLAUDE   FOUR  1330  3,5   1372

260        HAMIDA           MONGI         FOUR  N1280 3,5   1341

261        ROYER            MICHEL        MITR  1290  3,5   1313

262        ALLAYS           CHRISTIAN     FOUR  1500  3,5   1273

263        GRUBER           JULIEN        BOUL  1030  3,5   1256

264        GOUVART          STEPHANE      CAPP  1120  3,5   1108

265        BYACHE           REGIS         CAPP  N1660 3     1655

266        AVRON            DAVID         VASC  1470  3     1543

267        DELORE           MATHIEU       FOUR  1600  3     1528

268        SCHNEIDER        EDMOND        LUX.  1689  3     1523

269        FLIES            MICHEL        BEL.  1800  3     1502

270        TIREAU           JEAN-MARIE    LIMO  1500  3     1466

271        JANAS            SYLVAIN       BAIS  1580  3     1463

272        LOURDET          CEDRIC        CHMZ  1560  3     1459

273        BREMOND          J-CHRISTOPHE  AIXP  1440  3     1434

274        PINTE            SEBASTIEN     BAIS  1320  3     1422

275        HUBA             MARK          ENG.  1480  3     1365

276        NICOLLE          FRANCOIS      AMIE  1420  3     1364

277        OBER             PASCAL        FOUR  1340  3     1364

278        LECLUSE          CLAUDE        BETH  1420  3     1321

279        MAAZOUN          KARIM         BOUL  1380  3     1321

280        BLONDIN          VIRGINIE      BOUL  1220  3     1315

281        MARCHAL          PHILIPPE      MITR  N1160 3     1296

282        TROTIN           VALERIE       FOUR  1280  3     1295

283        GOMBERT          CHRISTOPHE    MAT8  1260  3     1268

284        SARVARI          ZOLTAN        HUN.  1500  3     1225

285        WIDEHEM          YOHANN        BOUL  N1060 3     1208

286        LEFEVRE          HELENE        FOUR  1250  3     1193

287        LEFEVRE          MICHEL        FOUR  1120  3     1176

288        VOUILLE          ALAIN         PANT  N1000 3     1169

289        SAVEANT          GUILLAUME     BOUL  1150  3     1145

290        LEBEGUE          JEAN-FRANCOI  BOUL  N1060 3     1134

291        RAMIN            STEPHANE      MARS  N1280 2,5   1347

292        FRONEK           DIDIER        FOUR  1570  2,5   1337

293        LEFEBVRE         SERGE         CALA  N1220 2,5   1296

294        BARA             MAURICE       BOUL  1220  2,5   1261

295        MINET            TEDDY         CREI  N1040 2,5   1191

296        MALLEVAEY        GUILLAUME     CAPP  1150  2,5   1183

297        BLONDEL          AUDREY        CAPP  N1180 2,5   1113

298        DUPUIS           AURELIEN      BOUL  N1000 2,5   1074

299        DAGRON           CEDRIC        CAPE  N1149 2,5   1052

300        MACHON           ALEXANDRE     CAPP  1000  2,5   1030

301        SERY             ARNAUD        BOUL  N1000 2     1077

302        CLAEYMAN         MICKAEL       BOUL  N1220 2     1009

303        BLONDEL          CYRIL         CAPP  N1199 2     1000

304        LUCHEZ           GUY           CAPP  1270  1,5   1267

305        BLONDEL          GAETAN        CAPP  N1020 1,5   1000

306        BONNET           ANTHONY       BOUL  N1100 1,5   1000

307        VERMERSCH        DAVID         CAPP  N1000 1     1000

308         RATE  BRUNO ERDR  1950  0     0