XIIIe Open International de Cappelle-la-Grande 1997

 

                Classement final                 

 

Cl.       NOM              PRENOM        Fed   Elo   Pts   Dep2

1    GMI   BURMAKIN         VLADIMIR      RUS   2530  7     2719

2    MI    BAKLAN           VLADIMIR      UKR   2530  7     2712

3    GMI   FTACNIK          LUBOMIR       SVK   2595  7     2712

4    MI    DEGRAEVE         JEAN-MARC     FRA   2515  7     2703

5    GMI   VYZMANAVIN       ALEXEY        RUS   2585  7     2703

6    GMI   MILES            ANTHONY       ENG   2550  7     2701

7    MI    KASIMDZHANOV     RUSTAM        UZB   2465  7     2688

8    GMI   KRUPPA           YURI          UKR   2520  7     2656

9    GMI   HEBDEN           MARK          ENG   2515  7     2643

10   GMI   RUZELE           DARIUS        LTU   2515  7     2638

11   MI    KRAKOPS          MARIS         LAT   2440  6,5   2663

12   GMI   GEORGIEV         KIRIL         BUL   2645  6,5   2654

13   GMI   TIMOSHENKO       GEORGY        UKR   2510  6,5   2651

14   GMI   SAVCHENKO        STANISLAV     UKR   2575  6,5   2647

15   GMI   EPISHIN          VLADIMIR      RUS   2600  6,5   2609

16   GMI   LANDA            KONSTANTIN    RUS   2570  6,5   2603

17   MI    URBAN            KLAUDIUSZ     POL   2490  6,5   2595

18   GMI   SULSKIS          SARUNAS       LTU   2525  6,5   2592

19   GMI   LUTHER           THOMAS        GER   2520  6,5   2591

20   GMI   NOVIKOV          IGOR          UKR   2580  6,5   2569

21   GMI   SHNEIDER         ALEKSANDR     UKR   2565  6,5   2555

22   MI    ENDERS           PETER         GER   2520  6,5   2544

23   MI    KLOVANS          JANIS         LAT   2445  6,5   2463

24   GMI   BRODSKY          MICHAIL       UKR   2515  6     2619

25   MI    GINSBURG         GENNADIJ      GER   2485  6     2610

26   GMI   CVITAN           OGNJEN        CRO   2550  6     2606

27   GMI   NEVEROV          VALERIY       UKR   2530  6     2606

28   GMI   KUZMIN           GENNADI       UKR   2535  6     2605

29   MI    CHATALBASHEV     BORIS         BUL   2525  6     2601

30   GMI   NIJBOER          FRISO         NED   2555  6     2596

31   GMI   SHIPOV           SERGEI        RUS   2540  6     2596

32   GMI   SHCHEKACHEV      ANDREI        RUS   2520  6     2588

33   GMI   POLULJAHOV       ALEKSANDR     RUS   2510  6     2587

34   GMI   TESKE            HENRIK        GER   2500  6     2571

35   GMI   ATALIK           SUAT          TUR   2555  6     2567

36   GMI   KEMPINSKI        ROBERT        POL   2515  6     2561

37   MI    RAETSKY          ALEXANDER     RUS   2440  6     2558

38   CF    CICAK            SLAVKO        SWE   2440  6     2555

39   GMI   KAMINSKI         MARCIN        POL   2540  6     2555

40   GMI   MAKAROV          MARAT         RUS   2545  6     2554

41   MI    PEDZICH          DOMINIK       POL   2465  6     2552

42   GMI   LANKA            ZIGURDS       LAT   2575  6     2549

43   GMI   LUKOV            VALENTIN      BUL   2470  6     2544

44   MI    RYTSHAGOV        MIKHAIL       EST   2485  6     2544

45   MI    ROGOVSKI         VLADIMIR      UKR   2455  6     2541

46   GMI   EMMS             JOHN          ENG   2535  6     2533

47   MI    HERRERA          IRISBERTO     CUB   2450  6     2530

48   MI    MAGOMEDOV        MAGARAM       TJK   2505  6     2527

49   GMI   PUSHKOV          NIKOLAI       RUS   2525  6     2527

50   MI    RELANGE          ELOI          FRA   2480  6     2527

51   GMI   SAKAEV           KONSTANTIN    RUS   2580  6     2527

52   MI    MARCIANO         DAVID         FRA   2485  6     2524

53   GMI   GIPSLIS          AIVARS        LAT   2465  6     2522

54   MI    GRABARCZYK       MIROSLAW      POL   2480  6     2517

55   MI    VYSOCHIN         SPARTAK       UKR   2500  6     2504

56   GMI   KOBALIJA         MIHAIL        RUS   2545  6     2502

57   MI    DGEBUADZE        ALEXANDRE     GEO   2415  6     2499

58   MI    NINOV            NIKOLAI       BUL   2445  6     2499

59   GMI   GULIEV           SARHAN        AZE   2425  6     2497

60   MI    COSMA            IOAN          ROM   2495  6     2488

61   MI    DAVID            ALBERTO       LUX   2455  6     2487

62   GMI   MARIC            ALISA         YUG   2455  6     2434

63   MI    GALDUNTS         SERGEY        ARM   2450  6     2429

64   MI    LAZAREV          VLADIMIR      RUS   2450  6     2421

65   MI    LANE             GARY          ENG   2410  6     2481

66   GMI   MOROZEVICH       ALEXANDER     RUS   2595  5,5   2555

67   MI    GDANSKI          JACEK         POL   2485  5,5   2510

68   GMI   MC NAB           COLIN         SCO   2455  5,5   2508

69         CIEZA            ARCADIO       PER.  2150  5,5   2506

70   MI    EKSTROM          ROLAND        SUI   2465  5,5   2506

71   MI    ROEDER           MATHIAS       GER   2460  5,5   2497

72   GMI   KVEINYS          ALOYZAS       LTU   2545  5,5   2494

73   MI    DUMITRACHE       DRAGOS        ROM   2495  5,5   2488

74   GMI   KUZMIN           ALEXEY        RUS   2530  5,5   2475

75   MF    MUELLER          MATTHIAS      GER   2375  5,5   2475

76   MI    IKONNIKOV        VYACHESLAV    RUS   2540  5,5   2471

77   MI    SOKOLOV          ANDREI        LAT   2480  5,5   2467

78   CF    LIPKA            JURAJ         SVK   2370  5,5   2461

79   MI    MIRUMIAN         VIGEN         ARM   2425  5,5   2460

80   GMI   NAUMKIN          IGOR          RUS   2435  5,5   2460

81   MI    GUREVICH         VLADIMIR      UKR   2430  5,5   2453

82   GMI   ROGOZENKO        DORIN         MDA   2530  5,5   2451

83   GMI   SLOBODJAN        ROMAN         GER   2520  5,5   2447

84   GMI   FOISOR           CRISTINA      ROM   2400  5,5   2441

85   MI    BIELCZYK         JACEK         POL   2365  5,5   2438

86   MI    KAZHGALEYEV      MURTAS        KAZ   2510  5,5   2436

87   MI    ALMASI           ISTVAN        HUN   2415  5,5   2432

88   MI    BARSOV           ALEXEI        UZB   2465  5,5   2431

89   GMI   MOVSZISZIAN      KAREN         GER   2490  5,5   2431

90   MI    SERGEEV          VLADIMIR      UKR   2460  5,5   2423

91   MF    ESTREMERA PANOS  SERGIO        ESP   2430  5,5   2417

92   GMI   SHER             MIRON         RUS   2470  5,5   2417

93   CF    AC               MICHAL        SVK   2275  5,5   2416

94   GMI   RENET            OLIVIER       FRA   2505  5,5   2412

95   MI    VUL              ARKADI        RUS   2395  5,5   2410

96   GMI   TREGUBOV         PAVEL         RUS   2525  5,5   2408

97   MF    SULA             ZEGIR         ALB   2345  5,5   2407

98   MI    VASILEVICH       TATJANA       UKR   2425  5,5   2407

99   MI    FOISOR           OVIDIU        ROM   2440  5,5   2404

100  MF    MOHANDESI        SHAHIN        BEL   2335  5,5   2404

101  CF    PERDOMO          CARLOS-ANDR.  COL   2330  5,5   2400

102  MF    FORSTER          RICHARD       SUI   2365  5,5   2398

103  MI    MRVA             MARTIN        SVK   2410  5,5   2396

104  MI    MOROZ            ALEXANDER     UKR   2515  5,5   2394

105  GMI   LEGKY            NIKOLAY       UKR   2535  5,5   2392

106  GMI   MARTINOVIC       SLOBODAN      YUG   2495  5,5   2372

107  CF    MITON            KAMIL         POL   2280  5,5   2369

108  CF    DE VREUGT        DENNIS        NED   2255  5,5   2363

109  MI    FRANZEN          JOZEF         SVK   2330  5,5   2361

110  MF    ELIET            NICOLAS       FRA   2380  5,5   2354

111  GMI   SUETIN           ALEXEY        RUS   2415  5,5   2353

112  GMI   DONCHEV          DIMITAR       BUL   2475  5,5   2349

113  MI    ESTRADA NIETO    JULIAN        MEX   2340  5,5   2344

114  MI    MACIEJA          BARTLOMIEJ    POL   2465  5,5   2344

115  GMI   BOBROWSKA        MONIKA        POL   2385  5,5   2339

116  MI    WHITELEY         ANDREW        ENG   2235  5,5   2336

117  GMI   MATVEEVA         SVETLANA      RUS   2475  5,5   2334

118  MI    WELLING          GERARD        NED   2385  5,5   2334

119  MI    FERNANDES        ANTONIO       POR   2485  5,5   2325

120  CF    ARCHANGELSKY     MIKHAIL       RUS   2215  5,5   2316

121  CF    ZAMANOV          ANSAR         RUS   2350  5,5   2309

122  MI    KISELEVA         NATALIA       UKR   2350  5,5   2308

123  MF    BALLMANN         MARTIN        SUI   2385  5,5   2254

124  CF    BAURY            GHISLAIN      FRA   2145  5,5   2175

125  CF    DERIEUX          CHRISTIAN     FRA   2150  5,5   2087

126  MI    CARLIER          BRUNO         NED   2385  5,5   2473

127  CF    TISSIR           MOHAMED       MAR   2365  5,5   2316

128  CF    ESCOBAR FORERO   ALDER         COL   2330  5     2495

129  MI    BLEHM            PAWEL         POL   2420  5     2465

130  MI    LEDGER           ANDREW        ENG   2410  5     2449

131  MF    ROCHA            SERGIO        POR   2405  5     2440

132  MI    SION CASTRO      MARCELINO     ESP   2440  5     2439

133  GMI   MC DONALD        NEIL          ENG   2490  5     2438

134  CF    GROENN           ATLE          NOR   2320  5     2433

135  MI    NATAF            IGOR-ALEX.    FRA   2410  5     2433

136  MF    SHAW             JOHN          SCO   2345  5     2433

137  GMI   APICELLA         MANUEL        FRA   2500  5     2431

138  CF    FILIPEK          JAKUB         POL   2390  5     2429

139  MI    HAUCHARD         ARNAUD        FRA   2510  5     2429

140  GMI   STEFANOVA        ANTOANETA     BUL   2410  5     2429

141  MI    PETRAN           PETER         SVK   2320  5     2426

142  CF    MARCELIN         CYRIL         FRA   2300  5     2422

143  MI    NIKCEVIC         NEBOJSA       YUG   2540  5     2417

144  GMI   GHITESCU         THEODOR       ROM   2345  5     2416

145  MF    TONDIVAR         BABAK         NED   2300  5     2411

146  MI    VOLODIN          VIKTOR        RUS   2305  5     2408

147  GMI   AGNOS            DIMITRI       GRE   2495  5     2397

148  MF    SZIEBERT         ADAM          HUN   2300  5     2375

149  GMI   KOMLJENOVIC      DAVORIN       CRO   2460  5     2360

150  GMI   DANIELIAN        ELINA         ARM   2345  5     2351

151  MI    ADLA             DIEGO         ARG   2410  5     2350

152  MI    HUNT             HARRIET       ENG   2330  5     2345

153  MI    MATLAK           MAREK         POL   2455  5     2343

154  MI    BELOV            IGOR          RUS   2430  5     2339

155  GMI   GRABUZOVA        TATIANA       RUS   2315  5     2335

156  CF    SCETININ         ALEXANDER     RUS   2300  5     2334

157  MI    MRDJA            MILAN         CRO   2425  5     2333

158  CF    CHOMET           PASCAL        FRA   2380  5     2332

159  MF    JONKMAN          HARMEN        NED   2320  5     2329

160  GMI   FATALIBEKOVA     ELENA         RUS   2305  5     2325

161  CF    CHETVERIK        MAXIM         RUS   2380  5     2321

162  MI    NEDELA           VLASTIMIL     CZE   2375  5     2319

163  CF    GRANT            JONATHAN      SCO   2275  5     2315

164  CF    KULAGIN          ALEXANDER     RUS   2260  5     2315

165  GMI   ARAKHAMIA        KETEVAN       GEO   2490  5     2308

166  CF    BOUHALLEL        RABAH         FRA   2240  5     2308

167  GMI   BRUSTMAN         AGNIESZKA     POL   2415  5     2305

168  CF    RIFF             SEBASTIEN     FRA   2235  5     2305

169  CF    GROSS            GEORG         GER   2340  5     2304

170  MI    ZAK              URIEL         ISR   2350  5     2292

171  CF    MEVEL            ALBERIC       FRA   2225  5     2291

172  CF    MANCINI          MARIO         FRA   2260  5     2285

173  MI    GRECHIHIN        VALERY        RUS   2490  5     2284

174  MI    COLLAS           DIDIER        FRA   2365  5     2282

175  MI    TOUZANE          OLIVIER       FRA   2355  5     2280

176  MI    JARACZ           PAWEL         POL   2445  5     2274

177  GMI   SOFIEVA          AINUR         AZE   2340  5     2273

178  CF    MIELLET-BENSAN   YVES          FRA   2125  5     2271

179  MI    PIARNPUU         LEILI         EST   2240  5     2265

180  MI    CIUKSYTE         DAGNE         LTU   2285  5     2250

181  CF    DESBONNES        SAMY          FRA   2285  5     2240

182  GMI   COSMA            ELENA         ROM   2360  5     2238

183  CF    STURC            GUSTAV        SVK   2195  5     2237

184        ROGER            MEHDI         VASQ  2060  5     2233

185  CF    ROYER            SYLVAIN       FRA   2215  5     2224

186  MI    GERVAIS          CLAIRE        FRA   2255  5     2219

187  CF    BOUTON           CHRISTOPHE    FRA   2215  5     2218

188  CF    SAMARITANI       FABIO         ITA   2220  5     2215

189  MI    BYKHOVSKY        ANATOLY       RUS   2430  5     2209

190  MF    RADZIEWICZ       IWETA         POL   2220  5     2206

191        ANGONESE         LAURENT       FRAN  1950  5     2205

192  CF    AKSIUCZYC        MONIKA        POL   2165  5     2203

193  MI    SEITAJ           ILIR          ALB   2405  5     2203

194        MACKENZIE        COLIN         ENG.  2160  5     2195

195  CF    SORSA            NUUTTI        FIN   2270  5     2165

196  MF    ALAWIEH          AMINE         FRA   2275  5     2164

197        MAGAR            JOHANNES      GER.  1999  5     2128

198  CF    ROMASZKO         SYLWIA        POL   2065  5     2126

199        WALLART          ADRIEN        BETH  2050  5     2123

200  CF    MINNICAN         ALAN          SCO   2215  5     2104

201  GMI   ZATULOVSKAYA     TATIANA       RUS   2190  5     2096

202  CF    CARTON           CAMILLE       FRA   2085  5     1994

203  MF    POKORNA          REGINA        SVK   2195  5     1993

204        CARTIGNY         PATRICK       CAPG  1750  5     1957

205        MEDGHOUL         ABDEL         ROUE  1650  5     1904

206  GMI   MARIC            MIRJANA       YUG   2305  4,5   2437

207  MI    GROOTEN          HERMAN        NED   2390  4,5   2370

208  CF    GERVASIO         RICARDO-CES.  FRA   2280  4,5   2360

209  MI    BUCKLEY          GRAEME        ENG   2320  4,5   2358

210  MI    BAGATUROV        GEORGI        GEO   2475  4,5   2354

211  MF    HENRIS           LUC           BEL   2215  4,5   2353

212  MI    ALEKSIEVA        SILVIA        BUL   2285  4,5   2351

213  MI    MURDZIA          PIOTR         POL   2425  4,5   2319

214  CF    FRESSINET        LAURENT       FRA   2320  4,5   2312

215  MI    DOBROVOLSKY      LADISLAV      CZE   2410  4,5   2271

216        HAREUX           HUBERT        CAPG  2120  4,5   2266

217        PETITCUNOT       PIERRE        HENB  2370  4,5   2264

218  CF    ELJANOV          VLADIMIR      UKR   2295  4,5   2263

219  CF    DEMIREL          TOLGA         TUR   2250  4,5   2254

220  MF    DUBOIS           JEAN-MARIE    FRA   2285  4,5   2251

221  CF    VALLET           MARC          FRA   2225  4,5   2243

222  CF    MARCHYLLIE       BRUNO         FRA   2225  4,5   2241

223  CF    IPPOLITO         MANUEL        FRA   2275  4,5   2234

224  CF    GERARD           NICOLAS       FRA   2215  4,5   2229

225  CF    BUCHANAN         WALTER        SCO   2155  4,5   2222

226  CF    LERCH            PATRICE       FRA   2275  4,5   2219

227  MI    LOSEV            DMITRY        RUS   2435  4,5   2218

228  CF    DEYIRMENDJIAN    JEAN-MARC     FRA   2160  4,5   2217

229  GMI   UMANSKAYA        IRINA         RUS   2330  4,5   2216

230  MF    DEL REY          DIEGO         ARG   2325  4,5   2208

231  GMI   GRINFELD         ALLA          RUS   2280  4,5   2208

232  MI    SAFRANSKA        ANDA          LAT   2305  4,5   2205

233  CF    FABIANO          GIUSEPPE      ITA   2240  4,5   2194

234  CF    LEROY            DIDIER        FRA   2235  4,5   2192

235  MI    AL MODIAHKI      MOHAMAD       QAT   2410  4,5   2190

236  CF    JOHANSEN         TERJE         NOR   2230  4,5   2188

237  CF    LEDGER           STEPHEN       ENG   2245  4,5   2181

238  MI    RUBENE           ILZE          LAT   2170  4,5   2181

239  GMI   KOZLOVSKAYA      VALENTINA     RUS   2205  4,5   2171

240        VANHUYSE         OLIVIER       TGCA  2020  4,5   2164

241  CF    NEUILLET         ALEXANDRE     FRA   2255  4,5   2163

242  MF    LEDGER           DAVID         ENG   2240  4,5   2159

243  CF    CARUSO           AUGUSTO       ITA   2265  4,5   2157

244  CF    BERGEZ           LUC           FRA   2305  4,5   2154

245  CF    GOURMELEN        MICHEL        FRA   2155  4,5   2154

246        CLERY            NICOLAS       AMIE  2250  4,5   2151

247        BURGNIES         STEPHANE      VASQ  2050  4,5   2146

248        MAGLOTT          PHILIPPE      VASQ  2110  4,5   2144

249  CF    KARADENIZ        EMRE          TUR   2235  4,5   2142

250  CF    FUHRMANN         DANIEL        GER   2280  4,5   2129

251        PETITCUNOT       PHILIPPE      HENB  1950  4,5   2124

252        MARUEJOLS        CLAUDE        AIXP  2020  4,5   2122

253  MI    ARKHANGELSKY     BORIS         RUS   2425  4,5   2114

254  CF    CHAPU            LAURENT       FRA   2165  4,5   2113

255  CF    NEKLJUDOV        VIACHESLAV    RUS   2355  4,5   2112

256  CF    LAURENT          HUGUES        FRA   2225  4,5   2111

257  CF    VIOT             ALAIN         FRA   2140  4,5   2107

258  CF    DENAYER          ERIC          BEL   2205  4,5   2105

259  CF    LEFEBVRE         HERVE         FRA   2135  4,5   2097

260  CF    CHARDIN          THIERRY       FRA   2080  4,5   2092

261  CF    VEHRESCHILD      AXEL          GER   2140  4,5   2092

262  MI    DUBOIS           MARTINE       FRA   2040  4,5   2091

263        DELOBEL          BERNARD       LONG  2000  4,5   2068

264        MAC VICAR        JOHN          ENG.  1880  4,5   2064

265  CF    CATTEAU          BRUNO         FRA   2175  4,5   2061

266  CF    KONIECZNY        SEBASTIEN     FRA   2035  4,5   2056

267        ISRAEL           GREGORY       TGCA  1850  4,5   2032

268  CF    KOVARCIK         GUILLAUME     FRA   2085  4,5   2026

269  CF    CATTEAU          YVES          FRA   2125  4,5   2025

270  MI    TITORENKO        NATALIA       RUS   2125  4,5   2004

271        VALLIN           CHRISTIAN     CORB  1830  4,5   1985

272  CF    COUCHE           DIDIER        FRA   2080  4,5   1972

273        RENAUDIN         MATTHIEU      PAU4  1970  4,5   1949

274        MEERSSEMAN       ALAIN         TGCA  1870  4,5   1948

275        TROUVILLE        REMI          ARDE  1930  4,5   1936

276        VAILLANT         STEPHANE      ORLE  1890  4,5   1931

277        HAVERKAMP        KLAUS         GER.  1870  4,5   1930

278  CF    VARK             LIINA         EST   2040  4,5   1927

279  CF    BUSSACHINI       MICHEL        MNC   2135  4,5   1922

280        POUVREAU         DAVID         FOUR  2020  4,5   1916

281        DEKNUYDT         CLAUDY        DUNK  1920  4,5   1913

282        MICHALOWSKI      LAURENT       AUCH  1690  4,5   1896

283        ORSINI           PATRICK       AIXP  1870  4,5   1893

284        GARRIGUES        BERTRAND      DUNK  1790  4,5   1873

285        MEGHRICHE        ERIC          TGCA  1620  4,5   1858

286        LEIGNEL          NICOLAS       FOUW  1900  4,5   1848

287        GOUVART          STEPHANE      CAPG  1590  4,5   1826

288        GUILBERT         JEAN-LOUIS    BOUL  1960  4,5   1799

289        BRIGNON          CHRISTOPHE    FRAN  1820  4,5   1783

290        BLONDE           XAVIER        CAPG  1460  4,5   1536

291  MI    BORGO            GIULIO        ITA   2390  4,5   2359

292  MF    DANCEVSKI        ORCE          FRM   2355  4,5   2332

293  MI    TODOROV          OGNJAN        BUL   2350  4,5   2318

294  CF    MUNSCHI          SERGE         FRA   2290  4     2254

295  CF    VAN DE BERKMOR.  THEO          NED   2255  4     2239

296  CF    CAPPON           JOHN          FRA   2145  4     2226

297  MI    DURAO            JOAQUIM       POR   2190  4     2220

298  CF    PRUDHOMME        FRANCK        FRA   2100  4     2210

299  CF    PAUTROT          STEPHANE      FRA   2165  4     2200

300  CF    ROTT             GEORG         GER   2220  4     2191

301  CF    BELLAMINE        IMED          FRA   2140  4     2168

302  CF    GENTILLEAU       JEAN-PHIL.    MNC   2230  4     2147

303  CF    HAEZEBAERT       PHILIPPE      FRA   2095  4     2144

304  CF    PETIT            RENE          FRA   2090  4     2132

305  CF    CERTEK           PAVEL         SVK   2265  4     2123

306  CF    GROS             PATRICK       FRA   2085  4     2110

307        TRAM             ANTHONY       NOIS  2070  4     2108

308        PIOT             OLIVIER       ROSN  2050  4     2103

309  CF    VAILLANT         FREDERIC      FRA   2120  4     2090

310  MF    PAYEN            ARNAUD        FRA   2360  4     2084

311  CF    PELLE            GUILLAUME     FRA   2170  4     2071

312  CF    MINET            STEVE         FRA   2100  4     2066

313  CF    MEDGHOUL         SHERIF        FRA   2015  4     2055

314  CF    CZAJKA           ZBIGNIEW      POL   2155  4     2045

315  CF    KOVARCIK         THOMAS        FRA   2215  4     2045

316  CF    MAGALOTTI        ANDREA        ITA   2135  4     2044

317        DELILLE          FRANCOIS      JUVI  1910  4     2038

318  CF    KOVARCIK         GILLES        FRA   2075  4     2029

319  GMH   VREEKEN          CORRY         NED   2115  4     2028

320        DERVAUX          CHRISTIAN     TGCA  2090  4     2013

321        VEKEMANS         DENIS         LIEN  1960  4     2011

322        GAMBEE           KEVIN         STAN  1910  4     2006

323  CF    THERKILDSEN      THOMAS        FRA   2025  4     2003

324        ZANINETTI        LAURENT       TREM  2090  4     2002

325        SCHLUPP          OLIVIER       SAVE  1990  4     1981

326        GARRIGUES        GILLES        DUNK  1920  4     1974

327        COUDERC          CHRISTOPHE    BETH  1830  4     1966

328        TOUZE            JEAN-PAUL     BELF  1970  4     1956

329        MANET            ERIC          CAMB  1870  4     1952

330        LANDUYT          ERIC          CAPG  1920  4     1944

331        DAZIN            CLAUDE        AMIE  1880  4     1938

332  CF    PRIMEL           DOMINIQUE     FRA   2010  4     1930

333        CHAPELLE         EMILIE        GONF  1850  4     1928

334        RICROQUE         JEAN-PIERRE   PONT  1970  4     1890

335        CANTERO          JORGE         FSGT  1820  4     1884

336        HADET            EMMANUEL      NEMO  1960  4     1884

337        DEBRAY           FRANCOIS      AMIE  1870  4     1877

338        VREEKEN          PIET          NED.  1795  4     1876

339        LEVERS           THIERRY       AULN  1910  4     1869

340        GRALL            GWENOLE       DOUA  1620  4     1838

341        DESINTE          DAVID         BEL.  1878  4     1834

342        RINGOIR          GUY           BEL.  1906  4     1816

343        MAQUIN           ANDRE         FENA  1720  4     1813

344        COTONNEC         ANTOINE       AUBV  1850  4     1806

345        SORSA            MIITREI       FIN.  1949  4     1800

346        DELOBEL          ALAIN         CAPG  1850  4     1799

347        KOKOSZYNSKI      MARC          TGCA  1830  4     1799

348        GAIGNIERRE       GILLES        BOGN  1780  4     1793

349        WEIL             DANY          TGCA  1800  4     1785

350        VANLEYNSEELE     PATRICK       HERL  1680  4     1780

351        DEBACKER         FRANCOIS-XAV  AUCH  1720  4     1769

352        VANDERVORST      JEAN-MARC     AULN  1920  4     1768

353        ARNAUD           JEAN-PAUL     TORC  1800  4     1760

354        HUGUENIN         OLIVIER       LIEN  1930  4     1760

355        MESTDAGH         FRANCK        FOUR  1760  4     1760

356        LE ROC'H         DANIEL        SUCE  1620  4     1751

357        VILLETTE         HERVE         BOUL  1740  4     1749

358        PLATEL           ALEXANDRE     CAPG  1560  4     1748

359        LOBRY            FRANCOIS      LIEN  1830  4     1741

360        LUCAS            JEAN          DUNK  1650  4     1739

361        DAUCHY           STEPHANE      BAEF  1780  4     1729

362        MARTIN           GILLES        LONG  1720  4     1720

363        GAILLARD         PIERRE-MARIE  MPEC  1720  4     1716

364        VANNELLE         GUY           LONG  1750  4     1710

365        WALLART          JEAN          BETH  1530  4     1704

366        LEBLOND          VINCENT       BOUL  1500  4     1695

367        HENRI            LIONEL        BELF  1560  4     1687

368        LABROCHE         JEROME        LIEN  1740  4     1666

369        DELOBEL          CHRISTOPHE    LONG  1560  4     1626

370        MARETTE-BRAR     CECILE        BOUL  1460  4     1588

371        WOLFANGEL        CLAUDE        NOYO  1730  4     1586

372        DECOSTER         CLEMENT       LISC  1330  4     1564

373        WOLFANGEL        CYRIL         NOYO  1770  4     1517

374        TURQUET          CHRISTOPHE    CAPG  1420  4     1484

375  MF    VASOVSKI         NIKOLA        FRM   2345  4     2288

376  MI    VELCHEVA         MARIA         BUL   2285  4     2273

377        THIERY           CHRISTOPHE    FEIG  1790  4     1893

378  MF    TROYKE           CHRISTIAN     GER   2380  4     2479

379  CF    VAUGEOIS         CYRILLE       FRA   2165  4     1966

380  CF    SIMON            LAURENT       FRA   2095  3,5   1991

381        BADOUAL          PATRICE       CORB  1910  3,5   1879

382        MERTENS          ANDREAS       GER.  1788  3,5   1870

383        JOSSIEN          REMY          MOLI  1800  3,5   1860

384        NIEMERS          JOHANNES      GER.  1860  3,5   1851

385        DUPONT           DANY          AMIE  1810  3,5   1846

386        GAILLARD         BRUNO         BOUL  1810  3,5   1846

387  CF    BOISSONNIER      KIMO          FRA   2010  3,5   1835

388        SEIBT            PETER         PTTM  1820  3,5   1833

389        RENARD           STEPHANE      CAMB  1680  3,5   1828

390  CF    JENAL            RALPH         GER   2080  3,5   1819

391        CHAMORRO-GATICA  JUAN          VASQ  1800  3,5   1818

392        PRUD'HOMME       XAVIER        BOUL  1740  3,5   1815

393        FACON            ALBERT        BAEF  1730  3,5   1800

394        TARDIF           OLIVIER       ISSY  1780  3,5   1798

395        DUCHENE          NATHALIE      NOYO  1670  3,5   1792

396        CARLIER          ERIC          EVRY  1860  3,5   1788

397        AMRAM            ROGER         ISSY  1780  3,5   1776

398        EQUEY            DANIEL        SAIN  1650  3,5   1773

399        ABBONDANZA       LIONEL        EVRY  1850  3,5   1749

400        DUPONCHEL        CLAUDE        CALA  1670  3,5   1748

401        TURPIN           NICOLAS       LIBE  1660  3,5   1735

402        FONSECA          LUC           BOUL  1870  3,5   1734

403        VAUTRELLE        PHILIPPE      LIEN  1670  3,5   1726

404        WALLON           VINCENT       HENB  1660  3,5   1714

405        DEMBELE          MARCEL        CAPG  1800  3,5   1701

406        BRY              STEPHANE      BAEF  1670  3,5   1695

407        BAUDUIN          CHRISTELLE    FOUR  1730  3,5   1688

408        SZURHAJ          WILLIAM       ARRA  N1660 3,5   1657

409        GREGOIRE         THIERRY       TGCA  1830  3,5   1643

410        MIZABI           SILIMAN       ROUE  1620  3,5   1636

411        JOURDAIN         PHILIPPE      VESI  1550  3,5   1631

412        LECOEUR          BORIS         MARO  1510  3,5   1611

413        FABIUS           RAPHAEL       BELF  1570  3,5   1606

414        FAIVRE           JOANN         MOLI  1620  3,5   1602

415        SOREL            PASCAL        STPO  1580  3,5   1594

416        DESSIGNY         EMMANUEL      NOYO  1580  3,5   1593

417        BRIXHE           ABEL          AULN  1680  3,5   1586

418        LEBON            JOFFREY       FOUW  1560  3,5   1583

419        VASSEUR          OLIVIER       COUR  1550  3,5   1578

420        LEFEBVRE         SERGE         CALA  1670  3,5   1574

421        HOUCK            GAUTIER       CAPG  1580  3,5   1570

422        FOURNIER         MICHEL        BOUL  N1620 3,5   1561

423        LEROY            PATRICK       LETQ  1560  3,5   1558

424        WOLFANGEL        FLORENCE      NOYO  1510  3,5   1554

425        DJAMAI           BENAOUDA      VASQ  1630  3,5   1553

426        VAN DER ZWALMEN  MIRANDA       BEL.  1636  3,5   1550

427        MALLEVAEY        GUILLAUME     CAPG  1360  3,5   1538

428        CLICQUE          DIDIER        FOUW  1410  3,5   1508

429        PARFETT          GERALD        ENG.  1480  3,5   1448

430        LAPPART          STEPHANE      CVER  1530  3,5   1369

431        MINET            TEDDY         CHAN  1250  3,5   1335

432  GMI   VOISKA           MARGARITA     BUL   2290  3,5   2234

433  CF    ZHELEZHNIKOV     ALEXEJ        RUS   2340  3,5   2105

434  MF    VOEKLER          BERND         GER   2410  3,5   2375

435        GUIDEZ           THOMAS        VASQ  1600  3     1724

436        BLOT             PHILIPPE      GDSY  N1700 3     1704

437        GAFTARNIK        OLIVIER       TREM  1570  3     1687

438        GREMY            PAUL          SAIN  1610  3     1660

439        BREMOND          JEAN-CHRIST.  AIXP  1580  3     1655

440        WARKENTIN        SABINE        TGCA  1720  3     1632

441        FERUCCI          FERRUCIO      ITA.  1630  3     1624

442        GANTY            MARC          CAPG  1620  3     1592

443        LEFEBVRE         JEAN-PIERRE   LONG  1520  3     1584

444        FETT             SABINE        LIEN  N1580 3     1550

445        TAVEAU           JEAN-FRANCOI  VIEN  1540  3     1546

446        DEWAS            PHILIPPE      CAPG  N1540 3     1540

447        FOISOR           SABINA        ROM.  1430  3     1519

448        JEANNELLE        ANDRE         ROMC  1630  3     1513

449        EQUEY            BERTRAND      SAIN  1600  3     1501

450        LOCATELLI        VINCENT       CAPG  1550  3     1485

451        LESCIEUX         MATTHIEU      BAEF  N1500 3     1480

452        CARPENTIER       CLAUDE        AULN  1550  3     1477

453        VALLET           OLIVIER       CAPG  N1480 3     1458

454        DREUMONT         FRANCK        VASQ  1450  3     1451

455        NOEL             JEAN-PIERRE   AULN  1440  3     1444

456        MONY             DIDIER        FSGT  1260  3     1442

457        HERREBRECHT      PIERRE        GDSY  N1380 3     1435

458        MARSYLLE         CHRISTIAN     CAPG  N1400 3     1432

459        REMONDI          LAURENT       LISC  1500  3     1421

460        HOUCK            VERONIQUE     CAPG  1310  3     1387

461        DELAPORTE        MARCEL        CAPG  1510  3     1383

462        BOURGAIN         FRANCOIS      BOUL  N1340 3     1377

463        MAQUIN           MATHIEU       ANIC  1420  3     1369

464        RENAUD           FRANCOIS      NEUF  1160  3     1348

465        PLATEL           ANGE          CAPG  N1260 3     1338

466        BRIOUL           GERARD        MAT8  N1220 3     1322

467        FOURNIER         SEBASTIEN     MAT8  1130  3     1322

468        BRIOUL           GUILLAUME     MAT8  1460  3     1304

469        THOMAS           JEANNINE      GUIN  1290  3     1296

470        ROYER            MICHEL        DAMG  1400  3     1295

471        BOURGAIN         LOUIS         BOUL  1240  3     1287

472        BLONDEL          GAETAN        CAPG  1390  3     1281

473        MEGHRICHE        ANTHONY       TGCA  1360  3     1247

474        WOLFANGEL        JOCELYNE      NOYO  1130  3     1227

475        SERGENT          FRANCOIS      BOUL  N1160 3     1215

476        MEVEL            JOSEPH        EGLY  1130  3     1212

477  MF    LAMORELLE        YVES          FRA   2220  3     2228

478        PAUCHET          JACQUES       CAPG  N1260 2,5   1464

479        BLONDEL          CYRIL         CAPG  1460  2,5   1423

480        SLOTAZA          RICHARD       CAPG  N1420 2,5   1399

481        SGARD            BERNARD       BOUL  N1400 2,5   1398

482        DESBIENS         CEDRIC        CAPG  N1260 2,5   1313

483        MATUSZEWSKI      DAVID         GDSY  N1340 2,5   1300

484        DUCARNE          LAURENT       CAPG  N1220 2,5   1283

485        BEHAGUE          FRANCOIS      ANSE  1190  2,5   1282

486        HAUDIQUET        GUILLAUME     BOUL  1450  2,5   1275

487        HEURTEBISE       LAURENT       BLOI  1430  2,5   1272

488        SERBINA-LANKA    NINA          UKR.  N1040 2,5   1023

489        PACCOU           JEAN          BAEF  1760  2,5   1518

490        MERLIN           ROLAND        BOUL  1160  2     1253

491        MONY             MAXIME        FSGT  1210  2     1243

492        TIRLOY           MIKAEL        GDSY  N1260 2     1159

493        VASSEUR          REMI          BOUL  N1220 2     1142

494        RZESKI           MARC          FSGT  1090  2     1093

495        HURET            GAUTHIER      FSGT  1070  2     1066

496        TEMPLEUR         REMI          CAPG  1040  2     983

497        REVYN            VIVIEN        FSGT  1250  2     962

498        VERSTRAET        NICOLAS       GDSY  N1000 2     858

499        BOUZIDI          ABDELHAMID    TUN.  N1360 2     1292

500  GMI   KOMAROV          DIMITRI       UKR   2615  2     2400

501        STIEVENARD       ALEXANDRE     FSGT  1000  1,5   948

502        MORIN            GAETAN        CAN.  1750  1,5   0

503        SCHREFFEERE      ANTHINE       CAPG  N1000 1     922

504  CF    MARTIN           STEFAN        GER   2235  0     0