14e Open International de Cappelle-la-Grande 1998

 

                Classement final                 

 

Cl.       NOM              PRENOM        Fed   Elo   Pts   Dep2

1    GMI   GLEK             IGOR          RUS   2565  7,5   2746

2    GMI   KRUPPA           YURI          UKR   2540  7     2719

3    GMI   SHIPOV           SERGEI        RUS   2620  7     2707

4    GMI   MINASIAN         ARTASHES      ARM   2570  7     2702

5    MI    SAFIN            SHUKHRAT      UZB   2510  7     2702

6    GMI   IBRAGIMOV        ILDAR         RUS   2590  7     2693

7    GMI   SLOBODJAN        ROMAN         GER   2530  7     2682

8    GMI   SULSKIS          SARUNAS       LTU   2485  7     2669

9    GMI   LUTHER           THOMAS        GER   2510  6,5   2695

10   GMI   ATALIK           SUAT          TUR   2595  6,5   2664

11   GMI   MOVSESIAN        SERGEI        CZE   2595  6,5   2644

12   GMI   SPRAGGETT        KEVIN         CAN   2565  6,5   2642

13   GMI   KVEINYS          ALOYZAS       LTU   2535  6,5   2637

14   GMI   STEFANSSON       HANNES        ISL   2540  6,5   2617

15   MI    PAPAIOANNOU      IOANNIS       GRE   2490  6,5   2612

16   GMI   HEBDEN           MARK          ENG   2585  6,5   2610

17   MI    GRABARCZYK       MIROSLAW      POL   2505  6,5   2604

18   GMI   TIMOSHENKO       GEORGY        UKR   2560  6,5   2599

19   GMI   GLEIZEROV        EVGENY        RUS   2545  6,5   2595

20   GMI   FOMINYH          ALEXANDER     RUS   2530  6,5   2591

21   GMI   GUREVICH         MIKHAIL       BEL   2640  6,5   2587

22   GMI   SCHANDORFF       LARS          DEN   2525  6,5   2584

23   GMI   CONQUEST         STUART        ENG   2470  6,5   2575

24   GMI   MIEZIS           NORMUNDS      LAT   2505  6,5   2560

25   MI    MARKOWSKI        TOMASZ        POL   2505  6,5   2557

26   GMI   NIELSEN          PETER HEINE   DEN   2505  6,5   2555

27   GMI   CHUCHELOV        VLADIMIR      BEL   2545  6,5   2549

28   MI    BANIKAS          HRISTOS       GRE   2495  6,5   2519

29   MI    POLAK            TOMAS         CZE   2500  6,5   2513

30   MI    GEORGIEV         VLADIMIR      BUL   2565  6,5   2495

31   CF    KEKELIDZE        MIKHEIL       GEO   2405  6     2619

32   GMI   NAUMKIN          IGOR          RUS   2435  6     2598

33   GMI   KOBALIJA         MIHAIL        RUS   2500  6     2597

34   GMI   NOVIKOV          IGOR          UKR   2550  6     2588

35   GMI   RAUSIS           IGORS         LAT   2520  6     2584

36   GMI   SALTAEV          MIHAIL        UZB   2510  6     2581

37   MI    BLEHM            PAWEL         POL   2380  6     2577

38   MI    HAUCHARD         ARNAUD        GONF  2480  6     2575

39   GMI   ISTRATESCU       ANDREI        ROM   2575  6     2574

40   MI    DUMITRACHE       DRAGOS        ROM   2385  6     2568

41   GMI   IULDACHEV        SAIDALI       UZB   2515  6     2568

42   GMI   KAMINSKI         MARCIN        POL   2535  6     2568

43   GMI   APICELLA         MANUEL        CLIC  2520  6     2562

44   GMI   MILES            ANTHONY       ENG   2595  6     2559

45   MI    SOCKO            BARTOSZ       POL   2485  6     2556

46   GMI   TESKE            HENRIK        GER   2475  6     2554

47   GMI   LALIC            BOGDAN        CRO   2545  6     2551

48   MI    COSMA            IOAN          ROM   2480  6     2547

49   GMI   PUSHKOV          NIKOLAI       RUS   2520  6     2544

50   CF    NAUMANN          ALEXANDER     GER   2375  6     2542

51   MI    FRIDMAN          DANIEL        LAT   2520  6     2539

52   GMI   MARIC            ALISA         YUG   2480  6     2539

53   GMI   THORHALSSON      THROSTUR      ISL   2480  6     2539

54   GMI   SAN SEGUNDO CAR  PABLO         ESP   2505  6     2526

55   MI    GRABLIAUSKAS     VIRGINIJUS    LTU   2465  6     2520

56   GMI   CVITAN           OGNJEN        CRO   2560  6     2519

57   MI    FRIES-NIELSEN    JENS OVE      DEN   2395  6     2519

58   GMI   KOMLJENOVIC      DAVOR         CRO   2425  6     2519

59   GMI   IZETA TXABARRI   FELIX         ESP   2475  6     2514

60   GMI   NISIPEANU        LIVIU-DIETER  ROM   2610  6     2513

61   GMI   KEMPINSKI        ROBERT        POL   2520  6     2508

62   MI    ZEZULKIN         JURIJ         BLR   2485  6     2499

63   MI    IORDACHESCU      VIOREL        MDA   2520  6     2495

64   GMI   NIKCEVIC         NEBOJSA       YUG   2505  6     2494

65   GMI   BURMAKIN         VLADIMIR      RUS   2550  6     2491

66   GMI   CHATALBASHEV     BORIS         BUL   2550  6     2491

67   GMI   PLACHETKA        JAN           SVK   2425  6     2488

68   MF    SHAW             JOHN          SCO   2380  6     2487

69   MI    TZERMIADIANOS    ANDREAS       GRE   2445  6     2486

70   MF    MITON            KAMIL         POL   2375  6     2482

71   MI    GONZALEZ GARCIA  JOSE          MEX   2435  6     2477

72   GMI   LUKOV            VALENTIN      BUL   2470  6     2477

73   MI    VLASSOV          NIKOLAJ       RUS   2440  6     2477

74   MI    KAIUMOV          DMITRY        UZB   2455  6     2459

75         MAGOMEDOV        MAGARAM       TJK   2505  6     2453

76   MI    BARSOV           ALEXEI        UZB   2465  6     2446

77   MI    URBAN            KLAUDIUSZ     POL   2480  6     2444

78   GMI   KARPATCHEV       ALEKSANDR     RUS   2570  6     2443

79   MI    KLOVANS          JANIS         LAT   2460  6     2442

80   MI    GUREVICH         VLADIMIR      UKR   2435  6     2438

81   MI    PEDERSEN         STEFFEN       DEN   2415  6     2434

82   MF    SZIEBERT         ADAM          HUN   2390  6     2433

83   MI    GROOTEN          HERMAN        NED   2390  6     2432

84   GMI   KLINOVA          MACHA         ISR   2355  6     2430

85   GMI   LELCHUK          ZOJA          GER   2365  6     2427

86   MI    GALDUNTS         SERGEY        ARM   2445  6     2426

87   MI    KOBESE           WATU          RSA   2330  6     2421

88   MF    EHRENFEUCHT      WOJCIECH      POL   2340  6     2391

89   GMI   RADZIEWICZ       IWETA         POL   2420  6     2379

90   GMI   DWORAKOWSKA      JOANNA        POL   2355  6     2366

91   GMI   MIROSLAWSKA BOB  MONIKA        POL   2320  5,5   2584

92   MI    KOVACEVIC        SLOBODAN      YUG   2420  5,5   2533

93   GMI   BAGIROV          VLADIMIR      LAT   2460  5,5   2523

94   MI    VAN DEN DOEL     ERIK          NED   2485  5,5   2522

95   MI    TUROV            MAXIM         RUS   2445  5,5   2508

96   MI    BOSBOOM          MANUEL        NED   2470  5,5   2507

97   MI    YUFEROV          SERGEY        RUS   2390  5,5   2504

98   GMI   SHNEIDER         ALEKSANDR     UKR   2560  5,5   2496

99   GMI   KUZMIN           GENNADI       UKR   2580  5,5   2493

100  MI    DEGRAEVE         JEAN-MARC     CLIC  2525  5,5   2489

101  MI    MATLAK           MAREK         POL   2430  5,5   2489

102  GMI   HABA             PETR          CZE   2570  5,5   2486

103  MI    SEUL             GEORG         GER   2435  5,5   2486

104  GMI   KASIMDZHANOV     RUSTAM        UZB   2565  5,5   2483

105  GMI   RASHKOVSKY       NUKHIM        RUS   2505  5,5   2478

106  MI    ORSAG            MILAN         CZE   2365  5,5   2474

107  GMI   ZHU              CHEN          CHN   2490  5,5   2472

108  MI    HASANGATIN       RAMIL         RUS   2460  5,5   2468

109  GMI   SZEKELY          PETER         HUN   2475  5,5   2467

110  GMI   SUETIN           ALEXEY        RUS   2390  5,5   2462

111  CF    PERALTA          FERNANDO ROD  ARG   2360  5,5   2459

112  MI    ZAGORSKIS        DARIUS        LTU   2515  5,5   2456

113  CF    CHOMET           PASCAL        BCOL  2400  5,5   2452

114  GMI   ROGOZENKO        DORIN         MDA   2495  5,5   2449

115  MI    VUL              ARKADI        RUS   2385  5,5   2449

116  MF    TIMMERMAN        GERT JAN      NED   2325  5,5   2443

117  MI    WELLING          GERARD        NED   2335  5,5   2442

118  CF    DE VREUGT        DENNIS        NED   2395  5,5   2440

119  GMI   AGNOS            DIMITRI       GRE   2475  5,5   2439

120  MI    GORBATOW         ALEXEJ        RUS   2435  5,5   2438

121  MI    LEWIN            FELIX         GER   2465  5,5   2427

122  GMI   SAVCHENKO        STANISLAV     UKR   2595  5,5   2427

123  MI    VAN MIL          JOHANNES A J  NED   2430  5,5   2424

124  GMI   BRODSKY          MICHAIL       UKR   2545  5,5   2423

125  GMI   YANDEMIROV       VALERI        RUS   2545  5,5   2419

126  MF    TELLA            JUSSI         FIN   2390  5,5   2418

127  MI    SULAVA           NENAD         CRO   2450  5,5   2414

128  GMI   MCNAB            COLIN         SCO   2500  5,5   2412

129  MI    NEGULESCU        ADRIAN        ROM   2445  5,5   2412

130  GMI   ULIBIN           MIKHAIL       RUS   2575  5,5   2412

131  CF    BELICHEV         NIKOLAI       UKR   2370  5,5   2410

132  MF    ROSSI            CARLO         ITA   2330  5,5   2402

133  MI    AL-MODIAHKI      MOHAMAD       QAT   2425  5,5   2399

134  MI    CICAK            SLAVKO        SWE   2480  5,5   2399

135  MI    GOLOSHCHAPOV     ALEXANDER     UKR   2400  5,5   2396

136  MF    KOCH             THOMAS        GER   2335  5,5   2396

137  MI    MANNION          STEPHEN RICH  SCO   2370  5,5   2396

138  CF    GROENN           ATLE          NOR   2350  5,5   2394

139  CF    HANDKE           FLORIAN       GER   2260  5,5   2390

140  MI    DAMASO           RUI           POR   2440  5,5   2387

141  MI    ALMASI           ISTVAN        HUN   2430  5,5   2380

142  CF    SCHALLER         SVEN          GER   2320  5,5   2373

143  GMI   FOISOR           CRISTINA      ROM   2410  5,5   2372

144  GMI   GIPSLIS          AIVARS        LAT   2450  5,5   2371

145  GMI   SANTO ROMAN      MARC          AVOI  2375  5,5   2368

146  MI    FRANZEN          JOZEF         SVK   2310  5,5   2366

147  MI    HEGDE            RAVI GOPAL    IND   2420  5,5   2363

148  MI    MOHAMED          ESAM AHMED N  EGY   2485  5,5   2363

149  GMI   RUZELE           DARIUS        LTU   2515  5,5   2359

150  MF    OSTROWSKI        LESZEK        POL   2350  5,5   2357

151  MI    SCHULZE          ULRICH        GER   2360  5,5   2354

152  MI    BERG             KLAUS         DEN   2400  5,5   2348

153  MI    YASSEEN          ALI           EGY   2325  5,5   2347

154  MF    DOROFEEVA        ANNA          RUS   2345  5,5   2344

155  MI    VOLODIN          VIKTOR        RUS   2305  5,5   2339

156  MI    BUCKLEY          GRAEME        ENG   2315  5,5   2338

157  MI    FERNANDES        ANTONIO       POR   2490  5,5   2336

158  MI    TSIGANOVA        MONIKA        EST   2305  5,5   2315

159  GMI   GHITESCU         THEODOR       ROM   2355  5,5   2292

160  MF    ATLAS            DIMITRY       LIE   2315  5,5   2268

161  CF    SVIRIDOV         ALEXANDER     RUS   2350  5,5   2221

162  CF    MCKENNA          JASON PAUL    ENG   2140  5,5   2177

163  CF    PELLE            GUILLAUME     VALE  2180  5,5   2149

164  MI    TITORENKO        NATALIA       RUS   2125  5,5   2078

165  MI    BORGE            NIKOLAJ       DEN   2390  5,5   2370

166  MI    PETRAN           PETER         SVK   2335  5     2516

167  CF    ALONSO           SALVADOR      ARG   2390  5     2515

168  MI    PEDZICH          DOMINIK       POL   2440  5     2459

169  GMI   BERELOVICH       ALEXANDAR     UKR   2515  5     2457

170  CF    FILIPEK          JAKUB         POL   2395  5     2446

171  GMI   NEVEDNICHY       VLADISLAV     ROM   2550  5     2439

172  MF    VANDEVOORT       PASCAL        BEL   2295  5     2427

173  MI    DELEMARRE        JOP           NED   2430  5     2411

174  GMI   TIMOSHCHENKO     GENNADI       SVK   2520  5     2403

175  MI    PETKEVICH        JUSEFS        LAT   2460  5     2400

176  MI    PAYEN            ARNAUD        AUBV  2405  5     2399

177  MI    SERGEEV          VLADIMIR      UKR   2465  5     2396

178  MI    IVANOV           JORDAN        BUL   2410  5     2392

179  MI    NEDELA           VLASTIMIL     CZE   2330  5     2386

180  GMI   WANG             PIN           CHN   2360  5     2380

181  MI    CARLIER          BRUNO         NED   2395  5     2375

182  MF    SCHNITZSPAN      LOTHAR        GER   2285  5     2374

183  MF    VEZZOSI          PAOLO         ITA   2275  5     2365

184  CF    ANTONIEWSKI      RAFAEL        POL   2435  5     2364

185        REUS             RUDOLF        GER.  2147  5     2362

186  MI    HALL             JESPER        SWE   2460  5     2361

187  MI    DEL RIO          SALVADOR GAB  ESP   2395  5     2360

188  GMI   MCDONALD         NEIL          ENG   2485  5     2360

189        KADIMOVA         ILAHA         AZE   2370  5     2356

190  MI    ALVAREZ IBARRA   RAFAEL        ESP   2390  5     2352

191  CF    DOBROWOLSKI      PIOTR         POL   2380  5     2347

192  CF    OSORIOS ORTIZ    MARCOS        PER   2265  5     2346

193  CF    VAN BEEK         LUCIEN        NED   2190  5     2345

194  GMI   DANIELIAN        ELINA         ARM   2345  5     2339

195  MI    GALEGO           LUIS          POR   2445  5     2339

196  GMI   LEGKY            NIKOLAY       UKR   2480  5     2329

197  CF    RENAZE           LUC           AIXP  2275  5     2329

198  CF    CARUSO           AUGUSTO       ITA   2275  5     2321

199  CF    VAN BEERS        EDDY          BEL   2275  5     2319

200  CF    MARCELIN         CYRIL         DRAN  2375  5     2318

201  GMI   MURREY           JACOB         ISR   2420  5     2318

202  MI    GERVAIS          CLAIRE        CLIC  2265  5     2314

203  CF    WILLEMZE         JEROEN        NED   2290  5     2310

204  CF    SOSNICKI         MICHAL        POL   2385  5     2307

205  CF    BORNE            NIELS         BORD  2305  5     2302

206  CF    GUIDARELLI       LAURENT       ORAN  2225  5     2301

207  CF    ROUZAUD          PHILIPPE      CRET  2160  5     2301

208  MI    LAZAREV          VLADIMIR      RUS   2490  5     2297

209  MI    ALEKSIEVA        SILVIA        BUL   2345  5     2292

210  MF    DALY             COLM          IRL   2320  5     2290

211  CF    HNYDIUK          ALEKSANDER    POL   2355  5     2290

212  CF    MANCINI          MARIO         LIEN  2320  5     2281

213  CF    KOERHOLZ         LUDGER        GER   2315  5     2279

214  CF    LOSKAMP          STEFAN        GER   2200  5     2277

215  MF    SALDANO AGOSTIN  HORACIO       ARG   2345  5     2276

216  CF    RIFF             SEBASTIEN     MULH  2235  5     2275

217        SOULAGES         LAURENT       CRET  2060  5     2275

218  CF    CIEZA            ARCADIO       PER   2450  5     2263

219        BIANCHI          GUILLAUME     BETH  2280  5     2261

220  CF    THERKILDSEN      THOMAS        TGCA  2025  5     2257

221  CF    AC               MICHAL        SVK   2295  5     2255

222  MI    ESTRADA NIETO    JULIAN        MEX   2395  5     2251

223  MF    LABIB            IBRAHIM HASA  EGY   2305  5     2247

224  MI    KOSKELA          NIINA         FIN   2190  5     2244

225  CF    DEPYL            PASCAL        MARO  2210  5     2241

226  MI    COLLAS           DIDIER        CFEC  2355  5     2230

227  CF    PAILLARD         DENIS         JEEN  2275  5     2230

228  MI    DURAO            JOAQUIM       POR   2200  5     2223

229  CF    ROYER            SYLVAIN       AUBV  2180  5     2221

230  MF    HENRIS           LUC           BEL   2250  5     2217

231  MF    POKORNA          REGINA        SVK   2200  5     2214

232  CF    MIELLET-BENSAN   YVES          CORB  2170  5     2211

233  MI    PERIC            SLAVISA       YUG   2365  5     2203

234  CF    GRAFL            FLORIAN       GER   2165  5     2192

235  MF    KRATOCHWIL       CHRISTIAN     GER   2250  5     2189

236  CF    RENAUDIN         MATHIEU       PAUS  2155  5     2185

237  CF    FEJZOVSKI        ENVER         PAUS  2170  5     2168

238  MI    LAZIC            MARINA        YUG   2195  5     2161

239        MURATIDIS        NIKOS         CZE.  2194  5     2151

240  CF    LEFEBVRE         HERVE         GONF  2125  5     2145

241  GMI   ZATULOVSKAYA     TATIANA       RUS   2190  5     2144

242  CF    RAMON            DIDIER        LIEN  2190  5     2119

243  CF    PASTRES          ROBERTO       ITA   2195  5     2118

244        HOUSIEAUX        DAVID         AMIE  2080  5     2116

245  CF    CIGANIKOVA       ANDREA        SVK   2160  5     2082

246  CF    ROMIEUX          SEBASTIEN     CRET  2195  5     2065

247  CF    DELAHAYE         FREDERICK     CAPG  2055  5     2062

248  CF    CHAPU            LAURENT       AUCH  2105  5     1998

249  MI    MAIWALD          JENS-UWE      GER   2460  5     2423

250  CF    PEDERSEN         JAN           DEN   2365  5     2364

251  GMI   RENET            OLIVIER       CLIC  2490  5     2501

252  CF    LAURENT          HUGUES        ORLE  2220  5     2253

253  CF    NEIMAN           EMMANUEL      NOYO  2305  4,5   2433

254  CF    MARCHAND         FRANCOIS      CAIS  2305  4,5   2388

255  MI    SHEREMETIEVA     MARINA        MDA   2255  4,5   2386

256  CF    NORRIS           ALAN          SCO   2320  4,5   2351

257  CF    ARI              ZEKI          TUR   2275  4,5   2332

258  CF    VALLET           MARC          LIEN  2220  4,5   2318

259  CF    CIRUK            JERZY         POL   2320  4,5   2316

260  CF    MUNSCHI          SERGE         PTTS  2280  4,5   2307

261  GMI   KHURTSIDZE       NINO          GEO   2390  4,5   2305

262  MF    MOHANDESI        SHAHIN        BEL   2285  4,5   2305

263  MI    BIGALIEV         RENAT         RUS   2425  4,5   2303

264  CF    PETITCUNOT       PIERRE        HENB  2235  4,5   2303

265  GMI   OLARASU          GABRIELA      ROM   2270  4,5   2298

266  CF    DESBONNES        SAMY          GONF  2220  4,5   2287

267  MI    RAETSKY          ALEXANDER     RUS   2440  4,5   2280

268  CF    WANTIEZ          FABRICE       BEL   2110  4,5   2278

269  MI    EL GHAZALI       YOUSSEF       EGY   2385  4,5   2274

270  CF    PINSKI           JAN           POL   2330  4,5   2266

271  MF    VERAT            LAURENT       CLIC  2300  4,5   2264

272  CF    ARCHANGELSKY     MIKHAIL       RUS   2275  4,5   2260

273  MI    BAUMEGGER        SIEGFRIED     AUT   2495  4,5   2252

274  MI    PAASIKANGAS-TEL  JOHANNA       FIN   2285  4,5   2251

275  CF    KOVARCIK         THOMAS        ORAN  2190  4,5   2249

276  GMI   BORSUK           ANGELA        UKR   2285  4,5   2248

277  MF    TISSIR           MOHAMED       MAR   2300  4,5   2248

278  CF    DRILL            FRANK         GER   2160  4,5   2246

279  CF    KESMAECKER       PHILIPPE      MNC   2335  4,5   2246

280  MF    ELIET            NICOLAS       GONF  2355  4,5   2243

281  MI    SAHU             SEKHAR CHAND  IND   2280  4,5   2242

282  MI    PIARNPUU         LEILI         EST   2290  4,5   2237

283  CF    MOZALIOV         SERGEY        RUS   2285  4,5   2228

284        TELKE            HOLGER        GER.  2073  4,5   2228

285  MF    WEGERER          FRED          AUT   2215  4,5   2228

286  CF    PHILIPPE         CHRISTOPHE    NANC  2270  4,5   2223

287  CF    BERGES           DANIEL        STNA  2120  4,5   2218

288  CF    WALLART          ADRIEN        BETH  2145  4,5   2216

289  CF    HAMGOKOV         ARTUR         RUS   2345  4,5   2214

290        SOFIEVA          AINUR         AZE   2330  4,5   2209

291        SULEIMANOV       SALMAN        AZE   2305  4,5   2209

292  CF    PAPADOPOULOU     TRIANTAFILIA  GRE   2145  4,5   2207

293  CF    IDRISSI          CHAFIK        MAR   2210  4,5   2204

294  CF    GENTILLEAU       JEAN-PHIL.    MNC   2215  4,5   2201

295  CF    LERCH            PATRICE       SAVE  2240  4,5   2199

296  CF    MEVEL            ALBERIC       OLLA  2235  4,5   2196

297  CF    PARR             ERIK          NOR   2285  4,5   2193

298  MI    SAFRANSKA        ANDA          LAT   2295  4,5   2187

299  CF    GANIEV           ROMAN         RUS   2360  4,5   2185

300  CF    EGRETEAU         ERIC          ROCH  2075  4,5   2181

301  GMI   FATALIBEKOVA     ELENA         RUS   2220  4,5   2178

302  CF    ANUSZKIEWICZ     KONRAD        POL   2145  4,5   2175

303  CF    JETZL            JOERG         AUT   2265  4,5   2174

304  MF    RUCKSCHLOSS      KAROL         SVK   2220  4,5   2174

305  CF    GUEZ             FABIEN        CRET  2080  4,5   2167

306  CF    MARQUES          VINICIUS      BRA   2260  4,5   2166

307  CF    ROUMEGOUS        ETIENNE       APSA  2115  4,5   2166

308  CF    MONTHEARD        XAVIER        CLIC  2220  4,5   2163

309  CF    DAURELLE         HERVE         APSA  2235  4,5   2153

310        LECLUYSE         DOMINIQUE     BEL.  2262  4,5   2151

311        MAUQUOI          RUDI          LUX.  2045  4,5   2149

312  CF    KONIECZNY        SEBASTIEN     AUCH  2030  4,5   2144

313  CF    BELLAMINE        IMED          ROSN  2135  4,5   2142

314        TRAPEAUX         JEROME        LIEN  1890  4,5   2138

315  CF    LERUSTE          GEORGES       TGCA  2110  4,5   2137

316  CF    CATTEAU          BRUNO         CAPG  2170  4,5   2127

317        ISRAEL           GREGORY       TGCA  2090  4,5   2123

318  CF    BALLO            EMANUEL       GER   2200  4,5   2118

319        LEFRANC          BENOIT        ENGH  2130  4,5   2114

320        METZGER          CLEMENT       BCOL  2180  4,5   2113

321  CF    FLACHSBART       ALEXANDER     GER   2180  4,5   2107

322  CF    MEDGHOUL         SHERIF        ROUE  2060  4,5   2107

323  CF    BARGLOWSKI       FILIP         POL   2185  4,5   2098

324  CF    CARBONNEL        PIERRE        ENGH  2215  4,5   2097

325  CF    LADISIC          ALEX-SACHA    POTM  2140  4,5   2097

326  CF    HAREUX           HUBERT        CAPG  2145  4,5   2091

327        ZANINETTI        LAURENT       TREM  2050  4,5   2088

328  CF    PAUTROT          STEPHANE      AUBV  2170  4,5   2082

329  CF    LEMIERE          FREDERIC      AIXP  2140  4,5   2080

330  CF    ROGER            MEHDI         LIEN  2175  4,5   2076

331        VANHUYSE         OLIVIER       TGCA  2110  4,5   2074

332  CF    VAILLANT         STEPHANE      ORLE  2135  4,5   2069

333  CF    CHARDIN          THIERRY       AUBV  2055  4,5   2068

334        COSTAGLIOLA      BERNARD       CHSN  2000  4,5   2065

335        COUDERC          CHRISTOPHE    BETH  2090  4,5   2065

336        MOULLIMARD       DOMINIQUE     NEUI  2050  4,5   2060

337        MAGAR            JOHANNES      GER.  1940  4,5   2049

338  CF    VIOT             ALAIN         AUBV  2130  4,5   2042

339        RAPINEL          FRANCK        TROY  2080  4,5   2039

340  CF    KOVARCIK         GILLES        ORAN  2060  4,5   2028

341  MI    DUBOIS           MARTINE       NIAL  2030  4,5   2027

342        LIEVENS          FABRICE       CAPG  1860  4,5   2026

343        BOULET           DOMINIQUE     LIEN  1940  4,5   2023

344        FRANC            NATHALIE      TOUL  1830  4,5   2021

345  CF    BAUME            CHRISTOPHE    REIM  2110  4,5   2012

346  CF    HURLEY           JOHN          IRL   2195  4,5   2009

347  CF    PIOT             OLIVIER       ROSN  2015  4,5   1997

348        GAILLARD         BRUNO         BOUL  1910  4,5   1996

349        MARTIN           JEAN-LUC      BOUL  2020  4,5   1995

350        DI GIROLAMO      BRUNO         LIEN  1880  4,5   1989

351  CF    FLAMENT          FREDERIC      LETQ  2105  4,5   1987

352  CF    DE LAGONTRIE     JEAN          CHSN  2090  4,5   1979

353  GMH   VREEKEN          CORRY         NED   2105  4,5   1979

354        GIUA             FREDERIC      NOYO  2010  4,5   1974

355        DAMEN            OUSSAMA       ISSY  1980  4,5   1963

356  CF    GUILBERT         JEAN-LOUIS    BOUL  2070  4,5   1962

357        FABIUS           RAPHAEL       BELF  1680  4,5   1956

358        CARTIGNY         PATRICK       CAPG  2010  4,5   1943

359        TRUONG           HUBERT        ISSY  2020  4,5   1942

360        BORGES           JOACKIM       ORLE  1780  4,5   1940

361        SANGLAN          PHILIPPE      EVRY  2040  4,5   1938

362        BALCEREK         DANIEL        LIEV  1830  4,5   1935

363        DEMOLIN          XAVIER        HENB  1980  4,5   1935

364  CF    LE DUIN          THIERRY       EVRY  2030  4,5   1928

365        DEGRAEVE         JEAN-PIERRE   TGM8  2080  4,5   1913

366  CF    PLANE            BORIS         BCOL  2070  4,5   1898

367  CF    BESSAT           REMY          BETH  2070  4,5   1894

368        KOKOSZYNSKI      MARC          TGCA  1950  4,5   1887

369        ESTEBAN          NICOLAS       BAYO  2140  4,5   1884

370  CF    ZERBIB           CLAUDE        TGCA  2045  4,5   1867

371        GOMET            FRANCIS       ENGH  1770  4,5   1851

372        BLONDE           XAVIER        CAPG  1490  4,5   1800

373        ALLOUARD         MARC          TGCA  1760  4,5   1796

374        VILLIERE         NICOLAS       REIM  1690  4,5   1741

375        DIVOIRE          LUDOVIC       BOUL  1550  4,5   1698

376  CF    CARTON           CAMILLE       NOYO  2080  4     2246

377  CF    LEYGUE           DOMINIQUE     BAYO  2275  4     2246

378  CF    RISTIC           ALEXANDRE     NANC  2145  4     2191

379  CF    GUIGONIS         DOMINIQUE     BCOL  2330  4     2184

380  MI    ZIELINSKA        MARTA         POL   2350  4     2179

381  MI    SIDOROVA         ELENA         RUS   2260  4     2178

382  CF    GOOSSENS         ETIENNE       BEL   2130  4     2163

383  MI    MANOUCK          THIERRY       CLIC  2250  4     2160

384        TOUZE            JEAN-PAUL     BELF  1970  4     2153

385  CF    SZYLAR           ERIC          APSA  2115  4     2149

386  CF    CALISTRI         TRISTAN       LIME  2225  4     2147

387  MI    WHITELEY         ANDREW        ENG   2265  4     2144

388  MF    HERNANDEZ        YADIRA        MEX   2215  4     2143

389  MI    PTACNIKOVA       LENKA         CZE   2280  4     2142

390  CF    CAPPON           JOHN          CAPG  2145  4     2130

391  CF    SCHLEFING        HEINZ         GER   2085  4     2129

392  CF    DEMIREL          TOLGA         TUR   2270  4     2120

393  CF    KOVARCIK         GUILLAUME     ORAN  2090  4     2118

394  CF    AUREL            LUC           UNIC  2130  4     2099

395        JOAO             FRANCISCO     ANG.  1880  4     2094

396        MACKENZIE        COLIN         ENG.  2056  4     2077

397  CF    MARCHYLLIE       BRUNO         CAPG  2220  4     2075

398  CF    MANET            ERIC          CAUD  2040  4     2060

399  CF    DOHR             ALEXANDER     AUT   2205  4     2055

400  MI    KOSKOSKA         GABRIELA      FRM   2200  4     2047

401        BEDNARCZYK       GABRIEL       CAPG  2040  4     2043

402  CF    GUEDON           STEPHANE      MALF  2280  4     2043

403        GAFTARNIK        OLIVIER       TREM  1850  4     2042

404  CF    DEYIRMENDJIAN    JEAN-MARC     AIXP  2160  4     2033

405  CF    CZAJKA           ZBIGNIEW      POL   2145  4     2030

406        GARRIGUES        GILLES        DUNK  2010  4     2027

407  CF    GOSSET           ARNAUD        NOYO  2050  4     2026

408        DIAZ             JOAQUIM       GER.  2000  4     2021

409        GRIPPON          BERTRAND      MARO  1890  4     2021

410  CF    HAEZEBAERT       PHILIPPE      CAPG  2105  4     2021

411        HAVERKAMP        KLAUS         GER.  1902  4     2020

412  CF    COUCHE           DIDIER        CAPG  2070  4     2017

413  CF    PETIT            RENE          PTTS  2090  4     2016

414        GAMBEE           KEVIN         STAN  2090  4     2000

415  CF    GASIOR           JEROME        REIM  2100  4     2000

416        ZAZZI            DIMITRI       ISTR  1990  4     1999

417        BERNARDIN        THIERRY       ORLE  1810  4     1986

418  CF    NOLAN            GRAEME        SCO   2055  4     1984

419        MCVICAR          JOHN          ENG.  1896  4     1983

420        ESPRIT           YOHANN        NANC  2060  4     1978

421        GREGOIRE         THIERRY       TGCA  1860  4     1969

422        SINQUIN          MARC          TGCA  1730  4     1959

423        SMUK             MARIUS        LIEV  1900  4     1959

424  CF    SALOMON          FRANCK        TREM  2040  4     1954

425        MACHENSKI        JEROME        HENB  1840  4     1953

426  CF    AVELINE          PHILIPPE      ISSY  2125  4     1948

427  CF    POUVREAU         DAVID         FOUR  2045  4     1946

428        QUABACH          JUERGEN       GER.  N1940 4     1933

429        CRAPIS           FREDERIC      VIEN  1980  4     1930

430        JEANNIN          BENOIT        STPR  1900  4     1926

431        DUPONT           DANY          AMIE  1830  4     1924

432        DREBES           GUNTER        GER.  1768  4     1916

433        FLAMENT          LUDOVIC       HENB  1940  4     1916

434        LAURET           JEAN-FRANCOI  REIM  1850  4     1916

435  CF    MEYER            JUERGEN       GER   2090  4     1915

436        RAULET           ALAIN         REIM  2000  4     1886

437  CF    FLAMENT          FRANCOIS      LETQ  2035  4     1881

438        SALAUN           THIBAULT      MARO  1910  4     1877

439  CF    STIEMER          SOENKE        GER   2075  4     1876

440        TARDIF           OLIVIER       ISSY  1870  4     1876

441        HEMMERS          JOHANN        GER.  1880  4     1875

442        WALLART          JEAN          BETH  1740  4     1873

443        HUGUENIN         OLIVIER       LIEN  1850  4     1860

444        RUYTHOORENS      NICOLAS       STAN  1770  4     1850

445        GAIGNIERRE       GILLES        FERT  1780  4     1845

446        EECKHOUT         JEAN-LOUIS    CAPG  1910  4     1840

447        BRIGNON          CHRISTOPHE    CHAC  2000  4     1839

448        BRY              STEPHANE      BAEF  1740  4     1835

449        WOLFANGEL        FLORENCE      NOYO  1670  4     1834

450        LEGRAND          PATRICK       HERL  1990  4     1833

451        BRIET            GUILLAUME     LIEN  1900  4     1825

452        LE ROC'H         DANIEL        SAUT  1790  4     1823

453        DEBACKER         FRANCOIS-XAV  AUCH  1770  4     1821

454        MARTIN           GILLES        LONG  1770  4     1814

455        BRIXHE           ABEL          AULN  1680  4     1811

456        GOUVART          STEPHANE      CAPG  1700  4     1810

457        DEBRAY           FRANCOIS      AMIE  1900  4     1807

458        WALLON           VINCENT       HENB  1790  4     1806

459        FAVRE            MATHIEU       ORLE  1820  4     1802

460        LEPERE           PHILIPPE      CLIC  1710  4     1800

461        VREEKEN          PIET          NED.  1795  4     1779

462        WARKENTIN        SABINE        TGCA  1670  4     1776

463        PACCOU           JEAN          BAEF  1740  4     1775

464        SAMRAOUI         MED           ALG.  1564  4     1764

465        VAUTRELLE        PHILIPPE      LIEN  1820  4     1762

466        WOLFANGEL        CYRIL         NOYO  1690  4     1759

467        LUCAS            JEAN          DUNK  1790  4     1755

468        FERUCCI          FERRUCIO      ITA.  1630  4     1744

469        ROCCHIA          ALAIN         CALA  1590  4     1726

470        DUQUENOY         PATRICE       ANSE  1600  4     1716

471        CARON            FABRICE       SAIN  N1720 4     1715

472        LABROCHE         JEROME        LIEN  1700  4     1712

473        GUIDEZ           THOMAS        LIEN  1770  4     1705

474        KOSCIELNY        EDMOND        HENB  1770  4     1679

475        WUISSART         GABRIEL       CAPG  1720  4     1674

476        SEIBT            PETER         PTTM  1800  4     1661

477        MALLEVAEY        GUILLAUME     CAPG  1650  4     1657

478        JEANNELLE        ANDRE         NEUF  1560  4     1629

479        EQUEY            DANIEL        SAIN  1760  4     1605

480        CEAUSU           NICOLAE       CALA  N1560 4     1570

481        PARFETT          GERALD        ENG.  1480  4     1560

482        DREUMONT         FRANCK        LIEN  1490  4     1558

483  CF    AOUIZERATE       ROBERT        DRAV  2035  4     1888

484        DAVID            CLAIRE        VITR  N1760 4     1758

485  CF    PREVOT           EMMANUEL      PEST  2195  3,5   2118

486  CF    MOSKALIUK        EVGENY        RUS   2365  3,5   2019

487        GARRIGUES        BERTRAND      DUNK  1840  3,5   2008

488        BORTOT           OLIVIER       ROSN  1880  3,5   1998

489        LORIETTE         PIERRE        BOUL  1910  3,5   1997

490        SALAUN           NICOLAS       MARO  1910  3,5   1988

491        FERRANT          CHRISTOPHE    BIHO  1880  3,5   1958

492        VEKEMANS         DENIS         LIEN  1910  3,5   1956

493        MEUNIER          SAMUEL        REIM  1800  3,5   1954

494        BADOUAL          PATRICE       VIEN  1880  3,5   1948

495        VERHAEGHE        PHILIP        BEL.  2062  3,5   1948

496        BROUTIN          PHILIPPE      HENB  1940  3,5   1947

497        VANDERVORST      JEAN-MARC     AULN  1830  3,5   1925

498        COTONNEC         ANTOINE       AUBV  1800  3,5   1883

499        TOMCZYK          ARNAUD        LIEN  1840  3,5   1873

500        VANLEYNSEELE     PATRICK       HERL  1730  3,5   1863

501  CF    DAZIN            CLAUDE        AMIE  2080  3,5   1854

502        ANGONESE         LAURENT       FRAN  1990  3,5   1851

503        THIERY           CHRISTOPHE    FEIG  1890  3,5   1848

504        DELOBEL          BERNARD       LONG  2040  3,5   1818

505        ORSINI           PATRICK       AIXP  1840  3,5   1815

506        MARTINELLI       PATRICE       MNC.  1740  3,5   1812

507        LEVY             CLAUDE        ORCH  1930  3,5   1808

508        PLATEL           ALEXANDRE     CAPG  1630  3,5   1800

509        ANGERMUNDE       DIRK          GER.  1998  3,5   1793

510        LEROY            PATRICK       LETQ  1660  3,5   1778

511        FONSECA          LUC           BOUL  1780  3,5   1777

512        CARLIER          ERIC          EVRY  1830  3,5   1771

513        GROSSE           MANFRED       GER.  1741  3,5   1770

514        DALLERY          CHRISTOPHE    LOUV  N1800 3,5   1766

515        DEPOORTER        ENGUERRAN     NEUF  1580  3,5   1759

516        DUPONCHEL        CLAUDE        CALA  1730  3,5   1758

517        DORLET           NICOLAS       TGCA  1630  3,5   1750

518        IMBERT           GERARD        STMD  1790  3,5   1740

519        MEGHRICHE        ERIC          TGCA  1780  3,5   1723

520        HENRY            LIONEL        BELF  1720  3,5   1713

521        HOUCK            GAUTIER       CAPG  1650  3,5   1709

522        MEDGHOUL         ABDEL         ROUE  1950  3,5   1694

523        FEVRILLIEZ       FREDERIC      LIEN  1660  3,5   1663

524        BOUGEL           CLAUDE        LONG  1840  3,5   1662

525        VERHAEGHE        JEAN-FREDER.  CAPG  1520  3,5   1637

526        GANTY            MARC          CAPG  1590  3,5   1626

527        LEFEBVRE         SERGE         CALA  1610  3,5   1622

528        MARKWITZ         CHRISTOPHE    AUCH  1660  3,5   1622

529        VALLET           OLIVIER       CAPG  N1600 3,5   1609

530        TABET            ANDRE         BETH  1620  3,5   1604

531        DEMANGE          JEAN          CAIS  1500  3,5   1589

532        GRAMATIKOV       MITKO         MONT  1430  3,5   1579

533        GREMY            PAUL          SAIN  1510  3,5   1577

534        JOURDAIN         PHILIPPE      CLIC  1650  3,5   1574

535        ALLARD           SOPHIE        HENB  1520  3,5   1563

536        MICELI           GAETAN        BEL.  1428  3,5   1560

537        TAVEAU-DEGLET.   JEAN-FRANC.   CORB  1700  3,5   1542

538        KARBOVNIK        SYLVAIN       BISC  1500  3,5   1539

539        DUFOUR           MICKAEL       LONG  N1480 3,5   1456

540        BAUME            SANDRINE      REIM  1390  3,5   1409

541        BAUDE            CHRISTIAN     STAN  1810  3,5   1668

542        SOJKA            BERNARD       AVOI  1740  3,5   1924

543  CF    MOSKALIUK        NATALJA       RUS   2325  3     1952

544        TCHANG TIEN LIN  CHRISTOPHE    TGCA  1910  3     1913

545        MICHALOWSKI      LAURENT       AUCH  1870  3     1911

546        DEKNUYDT         CLAUDY        DUNK  2000  3     1818

547        KATZAHIAN        MICHEL        OLLA  N1780 3     1778

548        ESTEBAN          BASTIEN       BORD  1920  3     1774

549        VOLKOVA          EKATERINA     RUS.  N1740 3     1736

550        DUPONT           CHRISTOPHE    BAEF  1900  3     1728

551        DESSIGNY         EMMANUEL      NOYO  1810  3     1724

552        PETIT            RODRIGUE      CAPG  N1700 3     1698

553        VANDERSTRAETEN   DOMINIQUE     TGCA  1680  3     1684

554        WOLFANGEL        CLAUDE        NOYO  1670  3     1681

555        FOISOR           SABINA        GREN  1570  3     1675

556        SERGENT          FRANCOIS      BOUL  1450  3     1655

557        BLOT             PHILIPPE      SYNT  1600  3     1648

558        COLLET           BERENGERE     VAHU  1700  3     1643

559        VALKS            HENNY         NED.  1500  3     1622

560        GRALL            GWENOLE       DOUZ  1670  3     1615

561        HUBA             MARK          ENG.  1440  3     1609

562        DALUZ            MARIA         ANG.  N1600 3     1587

563        RODRIGUES        ALAIN         DUNK  N1520 3     1571

564        VERWAERDE        ROMUALD       STAN  1600  3     1570

565        DELOBEL          CHRISTOPHE    LONG  1680  3     1568

566        BAJART           SIMON         TGCA  1440  3     1552

567        MONY             DIDIER        NETH  1560  3     1547

568        LEFEBVRE         JEAN-PIERRE   LONG  1670  3     1530

569        GALOPPA          VALERIE       CAPG  1450  3     1512

570        CEPISUL          DESIRE        TREM  1520  3     1506

571        DIVOIRE          YANNICK       BOUL  1420  3     1504

572        GAC              JEAN-LUC      RENN  1560  3     1496

573        VASSEUR          MICHAEL       ANSE  N1440 3     1482

574        CARPENTIER       CLAUDE        AULN  1600  3     1472

575        POUILLY          PIERRE        SYNT  1400  3     1444

576        DUFLOU           ANDRE         BAEF  1470  3     1433

577        FAVRE            VALERIE       VESU  1350  3     1429

578        BEHAGUE          FRANCOIS      ANSE  1340  3     1418

579        MAYEUX           JOSE          ANSE  1360  3     1418

580        TURQUET          CHRISTOPHE    CAPG  1370  3     1413

581        LOCATELLI        VINCENT       CAPG  1540  3     1410

582        RIQUEMBOURG      JULIEN        ANSE  1270  3     1407

583        KARBOVNIK        DAMIEN        BISC  1480  3     1403

584        GRONDIN          LUCIEN        CAPG  N1340 3     1402

585        HOUCK            VERONIQUE     CAPG  1370  3     1398

586        BOURDON          FRANCOIS      BELF  N1320 3     1379

587        DESWARTE         SANDY         CAPG  N1420 3     1367

588        PRUVOST          ALAIN         DUNK  1250  3     1359

589        ROHART           MAXIME        CALA  N1320 3     1332

590        LOISEAU          JOHAN         AULN  N1320 3     1328

591        MONY             MAXIME        NETH  1190  3     1302

592        WOLFANGEL        JOCELYNE      NOYO  1150  3     1266

593        COLLET           CHRISTIAN     FENA  1370  3     1258

594        ROYER            MICHEL        TREM  1270  3     1232

595        ISRAEL           RICHARD       TGCA  1020  3     1193

596        MEGHRICHE        ANTHONY       TGCA  1300  3     1173

597        LECOEUR          BORIS         MARO  1590  3     1686

598        DOMENGET         PATRICK       FEIG  1500  3     1502

599        COUDRETTE        OLIVIER       BASC  N1380 3     1437

600        VANBAELINGHEM    REMI          CAPG  1140  3     1323

601        VERSTRAET        NICOLAS       SYNT  N1280 3     1278

602  CF    GERVASIO         RICARDO-CES.  MONT  2330  3     2230

603  CF    VARLET           NICOLAS       TOUR  2230  3     1997

604        VASSEUR          NICOLAS       ANSE  N1340 3     1341

605        AGNERAY          FREDERIC      ANSE  1430  2,5   1514

606        STEVENS          NATHALIE      BEL.  N1380 2,5   1498

607        TIRLOY           MIKAEL        SYNT  1410  2,5   1474

608        BOURGAIN         FRANCOIS      BOUL  1410  2,5   1464

609        LECLUSE          CLAUDE        VASQ  1480  2,5   1462

610        PEDRO            DAVID         SYNT  N1260 2,5   1332

611        PAUCHET          JACQUES       CAPG  1360  2,5   1303

612        OKER             BERTIT        GER.  1300  2,5   1266

613        MARSYLLE         CHRISTIAN     CAPG  1400  2,5   1247

614        DUCARNE          LAURENT       CAPG  N1080 2,5   1208

615        BAILLIE          ANDRE         SYNT  N1040 2,5   1197

616        MEVEL            JOSEPH        OLLA  1160  2,5   1192

617        HOUCK            JOSE          CAPG  N1000 2,5   1152

618        RZESKI           MARC          NETH  1090  2,5   1100

619        FOUTREN          VINCENT       BAEF  N1000 2,5   1044

620        KRAMER           GUILLAUME     BAEF  1040  2,5   1028

621        SALON            PASCAL        CAPG  1460  2,5   1550

622  CF    MITTELSTEINER    HORST         GER   2015  2,5   1951

623        BOURGAIN         LOUIS         BOUL  1270  2     1279

624        FONTAINE         MYLENE        TREM  1360  2     1273

625        MONNET           JOSE          CAPG  N1460 2     1255

626        PLATEL           ANGE          CAPG  1360  2     1214

627        CASSEL           JEAN-JACQUES  OLLA  N1100 2     1153

628        HURET            GAUTHIER      NETH  1070  2     1121

629        VASSEUR          REMI          BOUL  1060  2     1066

630        STIEVENARD       ALEXANDRE     CAPG  1000  2     986

631  CF    MATRAND          ARNAUD        CHSN  2100  2     1974

632        MACHON           EMMANUEL      CAPG  N1160 1,5   1131

633        TEMPLEUR         REMI          CAPG  1070  1,5   968

634        BARBIER          NICOLAS       BOUL  N1140 1,5   946

635        BOUTCHENICK      CATHERINE     NETH  N1000 1     922

636        LEFEBVRE         CHARLINE      CAPG  N1000 1     800

637        MERLIN           DANIEL        CAPG  N1499 0     1042